Açık Windows 10, yerel bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz ya da temel olarak bir Microsoft hesabına bağlı bir hesap oluşturabilirsiniz. Cihazlar arasında eşitleme ayarları ve çeşitli Microsoft bulut hizmetleriyle sorunsuz entegrasyon gibi ek avantajlardan yararlanmak için. Bu yazımızda, Windows 10’da Powershell Create Admin User hakkında konuşacağız. Haydi başlayalım!

Windows 10 çalıştırıyorsanız, muhtemelen zaten bir Microsoft hesabına bağlı bir hesap kullanıyorsunuzdur. Ancak, başka bir hesap oluşturmanız gerekirse (kullanmanın yanı sıra Ayarlar uygulaması ve Komut İstemi). PowerShell aracılığıyla yeni bir yerel kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.

Daha öte

Modern Windows sürümlerinde, birçok hizmet ve dahili Windows görevi için çoğunlukla bir dizi sistem hesabınız vardır. Ayrıca gizli bir Yönetici hesabı ve kişisel hesabınız. Bilgisayarınızı aile üyeleri veya diğer kişilerle paylaşmak istiyorsanız, her kişi için özel bir kullanıcı hesabı oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu, işletim sisteminin güvenliğini ve gizliliğini artırır ve hassas verilerinizi gizli tutmanıza ve ayarlarınızı gerçekten zevkinize göre kişiselleştirmenize olanak tanır.

Windows 10’da oluşturabileceğiniz temel olarak iki tür kullanıcı hesabı vardır.

 • Yerel Kullanıcı Hesabı
 • Microsoft Hesabına bağlı Kullanıcı Hesabı

Windows PowerShell yardımıyla bir Microsoft hesabına bağlı kullanıcı hesabı oluşturmak aslında mümkün değildir. Ancak PowerShell kullanarak yerel bir kullanıcı hesabı oluşturmak çok kolaydır.

Başlamadan önce, şifreli veya şifresiz bir kullanıcı hesabı oluşturabileceğinizi bilmelisiniz ve komutlar farklıdır çünkü bunlar aslında seçiminize bağlıdır.

PowerShell nedir

Powershell, Windows 10’da Yönetici Kullanıcı Oluştur

 • İlk olarak, aç Başlangıç Windows 10’da.
 • sonra ara Windows PowerShell’i, en üstteki sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçenek.
 • Şimdi şifreyi geçici olarak güvenli bir dizeye kaydetmek için aşağıdaki komutu yazın. $Password değişken ve tıklayın Girmek:

$Password = Read-Host -AsSecureString

 • Yeni hesap için kullanmak istediğiniz şifreyi yazıp tuşuna basmanız gerekmektedir. Girmek.
 • Yeni hesabı oluşturmak için aşağıdaki komutu yazın ve tıklayın. Girmek:

New-LocalUser “NEW_ACCOUNT_NAME” -Password $Password -FullName “USER_FULL_NAME” -Description “Description of this account.”

powershell yönetici kullanıcı oluştur

Komutta, hesap adını değiştirdiğinizden emin olmanız gerekir. Yukarıdaki komutta, yeni hesabı ekliyoruz. Yöneticiler kullanıcıya cihaza da tam erişim sağlayan grup. Ancak, kullanıcının sınırlı erişime sahip olmasını istiyorsanız, hesabı şuraya da ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar hesabı yapan grup, Standard User.

Tüm adımları tamamladığınızda, yönetici ayrıcalıklarını kullanarak tam erişimle birlikte cihazınıza yeni bir hesap eklenecektir. Açıkçası, bu hesabı eklemediyseniz Kullanıcılar grubu, bu durumda hesap sadece sınırlı bir normal hesap olacaktır.

Yeni hesabınızı bir Microsoft hesabına bağlayın

Bir Microsoft hesabına bağlı bir kullanıcı hesabı oluşturmak için PowerShell’i kullanmak da mümkün olmalıdır. Ancak, komutta bu tür bir hesap oluşturmamıza izin vermeyen bir hata olduğu görülüyor.

Bir Microsoft hesabıyla birlikte yerel bir hesabı bağlamak için şu basit adımları kullanın:

 • İlk olarak, yeni oluşturulan Windows 10 hesabını kullanarak oturum açın.
 • sonra aç Ayarlar.
 • Üzerine dokunun hesaplar.
 • Üzerine dokunun Bilgileriniz.
 • basın Bunun yerine Microsoft hesabınızla oturum açın bağlantı.
 • Ardından hesabınızı bir Microsoft hesabına bağlamak için ekrandaki yönergelerle devam edin.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, yeni hesap belirttiğiniz Microsoft hesabına bağlanacaktır.

PowerShell aracılığıyla parolasız Yerel Kullanıcı Hesabı

Windows PowerShell kullanarak herhangi bir parola olmadan yeni bir yerel kullanıcı hesabı oluşturmak istiyorsanız. Ardından, yönetici ayrıcalığı ile Windows PowerShell’i açın. Bunun için Win+X’e dokunun ve Windows PowerShell (Yönetici) listeden. Bundan sonra, aşağıdaki komutu yürütmeniz gerekir-

New-LocalUser -Name “user-name” -Description “Small description” -NoPassword

değiştirmeyi unutmayın birlikte kullanıcı adı istediğiniz gerçek bir kullanıcı adı ile. Ayrıca, değiştirin Küçük açıklama açıklama olarak da göstermek istediğiniz konuyu içeren metin.

Komutu uyguladıktan sonra, siz de hesabınızı ayarlayabilecek ve buna göre kullanabileceksiniz.

PowerShell aracılığıyla yeni bir yerel kullanıcı hesabını silin | powershell yönetici kullanıcı oluştur

Artık hesaba ihtiyacınız yoksa, PowerShell’de şu adımları kullanarak da kaldırabilirsiniz:

powershell yönetici kullanıcı oluştur

Komutta, doğru hesabı kaldırmak için hesap adını değiştirdiğinizden emin olun. Yanlış adı kullanırsanız, yanlış hesabın silinmesine neden olabilir.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra hesap cihazınızdan silinecektir. Ancak, kullanıcı hesabı verileri sabit sürücüde kalacaktır. Hem hesapları hem de verileri kaldırmak istiyorsanız, en kolay yol aşağıdakileri kullanarak hesabı silmektir. Accounts Ayarlar uygulamasından da sayfa.