Jeśli chodzi o przesyłanie danych i plików z jednego komputera na drugi, masz wiele możliwości – przenieś je przez pendrive, zewnętrzny dysk twardy, pocztę lub narzędzia do przesyłania plików online. Nie sądzisz, że odkładanie pendrive’a lub zewnętrznego dysku twardego do transferu danych to żmudne zadanie? Co więcej, jeśli chodzi o przesyłanie ogromnych plików lub danych z jednego komputera na drugi, lepiej jest użyć LAN kabel zamiast decydować się na narzędzia online. Ta metoda jest wysoce skuteczna, bezpieczna i natychmiastowa, przesyłając pliki między dwoma komputerami za pomocą kabla LAN. Jeśli szukasz przesyłania plików między dwoma komputerami za pomocą kabla LAN (Ethernet), ten przewodnik z pewnością Ci pomoże.


Dlaczego warto korzystać z kabla LAN?

Gdy przesyłasz duże ilości danych z jednego komputera na drugi, najszybszym sposobem jest użycie kabla LAN. Jest to jeden z najstarszych i najszybszych sposobów bezpiecznego przesyłania danych. Korzystanie z kabla Ethernet to oczywisty wybór, ponieważ najtańszy kabel Ethernet wsparcie prędkości do 1 GBPS. A nawet jeśli używasz USB 2.0 do przesyłania danych, nadal będzie szybki, ponieważ USB 2.0 obsługuje prędkości do 480 MBPS.

Przesyłaj pliki między dwoma komputerami za pomocą kabli LAN

Aby rozpocząć korzystanie z tej opcji, musisz mieć przy sobie kabel LAN. Po połączeniu obu komputerów kablem LAN pozostałe kroki są bardzo proste:

Krok 1: Połącz oba komputery kablem LAN

Pierwszym krokiem jest połączenie obu komputerów za pomocą kabla LAN. I nie ma znaczenia, którego kabla LAN używasz (kabel Ethernet lub kabel krosowany) w nowoczesnym komputerze, ponieważ oba kable mają niewiele różnic funkcjonalnych.

Krok 2: Włącz udostępnianie sieci na obu komputerach

1. Typ kontrola w wyszukiwarce Windows, a następnie kliknij Panel sterowania z wyników wyszukiwania.


Otwórz Panel sterowania, wyszukując go za pomocą paska wyszukiwania

2. Teraz kliknij Sieć i Internet z Panelu sterowania.


Kliknij opcję Sieć i Internet

3. W sekcji Sieć i Internet kliknij Centrum sieci i udostępniania.


Z Panelu sterowania przejdź do Centrum sieci i udostępniania

4. Kliknij na Change advanced sharing settings link z lewego okienka.


kliknij Centrum sieci i udostępniania, a następnie wybierz Zmień ustawienia adaptera w lewym okienku

5. W sekcji Zmień opcje udostępniania kliknij strzałka w dół obok Cała sieć.


W sekcji Zmień opcje udostępniania kliknij strzałkę w dół obok opcji Wszystkie sieci

6. Następnie znacznik wyboru następujące ustawienia pod Cała sieć:

  • Włącz udostępnianie, aby każdy, kto ma dostęp do sieci, mógł czytać i zapisywać pliki w folderach publicznych
  • Użyj 128-bitowego szyfrowania, aby chronić połączenia udostępniania plików (zalecane)
  • Wyłącz udostępnianie chronione hasłem

Notatka: Włączamy publiczne udostępnianie, aby udostępniać pliki między dwoma podłączonymi komputerami. Aby połączenie zakończyło się sukcesem bez dodatkowej konfiguracji, zdecydowaliśmy się na udostępnianie bez ochrony hasłem. Chociaż nie jest to dobra praktyka, ale raz możemy zrobić wyjątek. Pamiętaj jednak, aby włączyć udostępnianie chronione hasłem po zakończeniu udostępniania plików lub folderów między dwoma komputerami.


Zaznacz następujące ustawienia w Wszystkie sieci

7. Po zakończeniu kliknij w końcu Zapisz zmiany przycisk.

Krok 3: Skonfiguruj ustawienia sieci LAN

Po włączeniu opcji udostępniania na obu komputerach musisz teraz ustawić statyczny adres IP na obu komputerach:

1. Aby włączyć opcję udostępniania, przejdź do Panel sterowania i kliknij Sieć i Internet.


przejdź do Panelu sterowania i kliknij Sieć i Internet

2. W sekcji Sieć i Internet kliknij Centrum sieci i udostępniania następnie wybierz Zmień ustawienia adaptera w lewym okienku.


kliknij Centrum sieci i udostępniania, a następnie wybierz Zmień ustawienia adaptera w lewym okienku

3. Po kliknięciu opcji Zmień ustawienia adaptera otworzy się okno Połączenia sieciowe. Tutaj musisz wybrać odpowiednie połączenie.

4. Połączenie, które musisz wybrać to Ethernet. Kliknij prawym przyciskiem myszy w sieci Ethernet i wybierz Properties opcja.


Kliknij prawym przyciskiem myszy sieć Ethernet i wybierz Właściwości

Przeczytaj także: Napraw Ethernet nie działa w systemie Windows 10 [SOLVED]

5. Pojawi się okno Właściwości Ethernet, wybierz Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) na karcie Sieć. Następnie kliknij Nieruchomości przycisk na dole.


W oknie Właściwości Ethernet kliknij Protokół internetowy w wersji 4

6. Znacznik wyboru Use the following IP address i wprowadź niżej wymienione adres IP na pierwszym komputerze:

Adres IP: 192.168.1.1
Maska podsieci: 225.225.225.0
Brama domyślna: 192.168.1.2


wprowadź poniższy adres IP na pierwszym komputerze

7. Wykonaj powyższe kroki dla drugiego komputera i użyj poniższej konfiguracji IP dla drugiego komputera:

Adres IP: 192.168.1.2
Maska podsieci: 225.225.225.0
Brama domyślna: 192.168.1.1


Skonfiguruj statyczny adres IP na drugim komputerze

Notatka: Nie jest konieczne używanie powyższego adresu IP, ponieważ możesz użyć dowolnego adresu IP klasy A lub B. Ale jeśli nie masz pewności co do adresu IP, powinieneś użyć powyższych danych.

8. Jeśli dokładnie wykonałeś wszystkie kroki, zobaczysz dwie nazwy komputerów w opcji Sieć na twoim komputerze.


Zobaczysz dwie nazwy komputerów w opcji Sieć na Twoim komputerze |  Przesyłaj pliki między dwoma komputerami

Krok 4: Skonfiguruj GRUPĘ ROBOCZĄ

Jeśli prawidłowo podłączyłeś kabel i zrobiłeś wszystko dokładnie tak, jak wspomniano, nadszedł czas, aby rozpocząć udostępnianie lub przesyłanie plików lub folderów między dwoma komputerami. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że podłączyłeś właściwy kabel Ethernet.

1. W następnym kroku musisz kliknij prawym przyciskiem myszy Ten komputer i wybierz Nieruchomości.


Kliknij prawym przyciskiem myszy folder Ten komputer.  Pojawi się menu

2. Kliknij na Zmień ustawienia link obok nazwy Grupa robocza. Tutaj musisz upewnić się, że wartość grupy roboczej powinna być taka sama na obu komputerach.


Kliknij Zmień ustawienia w obszarze Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej

3. W oknie Nazwa komputera kliknij Zmień przycisk na dnie. Zwykle grupa robocza ma domyślną nazwę grupy roboczej, ale można ją zmienić.


zaznacz pole wyboru <strong>Udostępnij ten folder</strong> i kliknij przycisk Zastosuj i OK.”  width=”400″ height=”456″ loading=”leniwy”> </picture></p>
<p style=4. Teraz musisz wybierz napęd lub folder, który chcesz udostępnić lub przyznać dostęp. Kliknij prawym przyciskiem myszy dysk następnie wybierz Nieruchomości.


Kliknij prawym przyciskiem myszy Dysk, a następnie przejdź do Właściwości.

5. Na karcie Właściwości przejdź do Dzielenie się i kliknij Udostępnianie zaawansowane przycisk.


W zakładce właściwości przejdź do zakładki Udostępnianie i kliknij Zaawansowane udostępnianie

6. Teraz w oknie Ustawienia zaawansowane zaznacz pole wyboru Share this folder następnie kliknij Zastosuj, a następnie przycisk OK.


Przesyłaj pliki między dwoma komputerami za pomocą kabla LAN

Na tym etapie pomyślnie połączysz dwa komputery z systemem Windows, aby udostępnić między nimi swoje dyski.

Na koniec podłączyłeś dwa komputery za pomocą kabla LAN, aby udostępniać między nimi swoje dyski. Rozmiar pliku nie ma znaczenia, ponieważ możesz go natychmiast udostępnić innemu komputerowi.

Przeczytaj także: Jak przesyłać pliki z Androida na komputer?

Krok 5: Przesyłaj pliki między dwoma komputerami za pomocą sieci LAN

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy konkretny folder lub plik które chcesz przenieść lub udostępnić, a następnie wybierz Daj dostęp do i wybierz Specyficzni ludzie opcja.


kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Daj dostęp, a następnie wybierz Określone osoby.

2. Otrzymasz okno udostępniania plików gdzie musisz wybrać Everyone z menu rozwijanego, a następnie kliknij Dodaj przycisk. Po zakończeniu kliknij Udział przycisk na dole.


Pojawi się okno udostępniania plików, w którym należy wybrać opcję <strong>Wszyscy</strong>” width=”550″ height=”461″ loading=”leniwe”> </picture></p>
<p styl=3. Pojawi się poniższe okno dialogowe, które zapyta, czy chcesz włączyć Udostępnianie plików we wszystkich sieciach publicznych. Wybierz dowolną opcję zgodnie z własnym wyborem. Wybierz pierwszą, jeśli chcesz, aby Twoja sieć była siecią prywatną, lub drugą, jeśli chcesz włączyć udostępnianie plików dla wszystkich sieci.


Udostępnianie plików we wszystkich sieciach publicznych

4. Zanotuj ścieżka sieciowa do folderu który pojawi się, ponieważ inni użytkownicy będą musieli uzyskać dostęp do tej ścieżki, aby wyświetlić zawartość udostępnionego pliku lub folderu.


Zanotuj ścieżkę sieciową folderu |  Przesyłaj pliki między dwoma komputerami

5. Kliknij na Gotowe przycisk dostępny w prawym dolnym rogu, a następnie kliknij Blisko przycisk.

To wszystko, teraz wróć do drugiego komputera, na którym chcesz uzyskać dostęp do wyżej udostępnionych plików lub folderów i otwórz Panel sieci, a następnie kliknij nazwę drugiego komputera. Zobaczysz nazwę folderu (którą udostępniłeś w powyższych krokach), a teraz możesz przenieść pliki lub foldery, po prostu kopiując i wklejając.

Teraz możesz natychmiast przesłać dowolną liczbę plików. Możesz łatwo przejść do panelu Sieć z tego komputera i kliknąć nazwę komputera, aby uzyskać dostęp do plików i folderów danego komputera.

Wniosek: Przesyłanie plików za pomocą kabla LAN lub Ethernet jest najstarszą metodą stosowaną przez użytkowników. Jednak znaczenie tej metody jest nadal żywe ze względu na łatwość użycia, natychmiastowe prędkości transferu i bezpieczeństwo. Decydując się na inne metody przesyłania plików i danych, obawiasz się kradzieży danych, zagubienia danych itp. Co więcej, inne metody są czasochłonne, jeśli porównamy je z metodą LAN do przesyłania danych.

Mamy nadzieję, że powyższe kroki na pewno sprawdzą się, aby połączyć i przesłać pliki między dwoma komputerami za pomocą kabla LAN. Musisz tylko upewnić się, że dokładnie wykonałeś wszystkie kroki i nie zapomnij wykonać poprzedniego kroku przed przejściem do następnego.