RetroArch, her video oyun sistemini gerçekten destekleyen çok sistemli bir emülatördür. Atari Lynx, Neo Geo Pocket Color, WonderSwan, Game Boy Color, Game Boy Advance, NES, SNES, Virtual Boy, PC Engine/TurboGrafx-CD, PC-FX, Game Gear, Genesis/Mega Drive, Sega CD/Mega CD, Sega Master System, PlayStation 1, Satürn, PSP ve çok daha fazlası! Her işletim sistemi için kullanılabilen açık kaynaklı bir emülatördür ve ayrıca %100 ücretsizdir. Bu eğitim aslında Android sürümü içindir. Bu yazımızda Retroarch Cores Complete Guide – User Guide hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

RetroArch’ın her video oyun sistemini kapsaması, Android kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlıyor. Mevcut tek sistem emülatörleri, yalnızca bilinen sistemlerin olağan çeşitlerini kapsar. RetroArch’ı kullanmaktan başka seçeneğiniz olmadığı bazı durumlar olabilir.

RetroArch, özellikle Android tabletler ve ayrıca Play Store destekli Chromebook’lar için idealdir. Tek sistemli emülatörler büyük ekranlarda pek iyi sonuç vermez, ancak RetroArch yapar.

RetroArch’ın dezavantajı, her şeyi yapmak ve aynı zamanda akşam yemeğinizi pişirmek istemesidir! Ezici miktarda özellik ve özelleştirme ile de yüklenmiştir. Sonuç aslında kötü bir kullanıcı deneyimidir. RetroArch aslında yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı. Ancak, bu öğreticiyi oluşturmamın nedeni tam olarak bu. Umarım RetroArch’ı herkes için kolaylaştırabilirim 🙂 Windows sürümü de gerçekten çok iyi.

İndirmek için RetroArch’ı şurada da bulabilirsiniz: Google Oyun mağazası.

Android için Retroarch’ta En İyi Çekirdekler

 • Game Boy Advance – mGBA
 • Game Boy/Game Boy Color – Gambatte
 • Nintendo (NES) – Nestopia
 • Nintendo 64 – Mupen64Plus
 • PlayStation – PCSX-ReARMed
 • Sega Genesis/Game Gear – Genesis Plus GX (Sega 32X oyunlarından PicoDrive)
 • Sega Saturn – Yabause (performans açısından çok yorucu)
 • Süper Nintendo (SNES) – Snes9X

Retroarch Çekirdeklerini Yapılandırma

Çekirdeklerinizi kurduktan sonra, oyunlarınızı şimdi algılaması için oyunlarınız için ROM’ları ve ISO’ları Android cihazınıza da almanız gerekecek. (Bunların zaten sahip olduğunuz oyunların kopyaları olması gerektiğini vurguluyoruz.)

Oyunları cihazınıza yükledikten sonra aşağıdaki adrese giderek tek tek yükleyebilirsiniz. Load Content. O zaman oradan onlara gitmek zorundasın. Alternatif olarak, uygun çalma listeleri de oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak istiyorsanız, Çalma Listeleri simgesine (Retroarch ekranınızın altındaki orta seçenek) dokunun. sonra tıklayın Scan Directory.

ROM’larınızı sakladığınız dizini seçin, ardından Scan This Directory. Her konsol için ROM’lar, şimdi konsoldaki ayrı klasörlerde düzgün bir şekilde yer alacaktır. Playlists menu ilave olarak. Ayrıca oyunlarınızı buradan seçip çalıştırabilirsiniz.

Her Çekirdek için Kontroller | retroark çekirdekler

Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yalnızca dokunmatik ekranı kullanıyorsanız, fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çünkü her çekirdeğin oyunları kontrol etmek için kendi özelleştirilebilir dokunmatik ekranı vardır. Bir denetleyici kullanıyorsanız, ancak biraz ince ayar yapmak isteyebilirsiniz.

Her bir çekirdekte kontrollerde ve benzeri değişiklikler yapmak için. O zaman önce bu çekirdeği kullanarak yüklemeniz gerekir. Load Core ve kullanarak bir oyun yükleyin Load Content (veya oynatma listenizden).

Ardından, Retroarch ana menüsünde şimdi adlı bir seçenek görmelisiniz. Quick Menu. Ona dokunun, ardından tıklayın Controls ve o oyun için kontrolleri yapılandırmak için aşağı kaydırın.

Şimdi olay şu: o çekirdekteki tüm oyunlara uygulamak için bu kontrolleri kaydedebilirsiniz (Çekirdek Yeniden Eşleme Dosyasını Kaydet). Ya da sadece o bireysel oyuna (Oyun Remap Dosyasını Kaydet). İhtiyaçlarınıza uygun Kaydet seçeneğini seçin ve ardından oyununuza geri dönebilirsiniz.

PS1 veya PS2 Öykünmesi ve BIOS

Çoğunlukla, öykünücüleri ve oyunları çalıştırırken BIOS hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü emülatörlerde ilgili dosyalar da yer almaktadır. BIOS dosyaları, bir öykünücünün çalışırken aradığı ilk şeydir. Oynadığınız oyunun global bölgesine bağlı olarak farklı bir BIOS dosyası gerekir.

Ancak PS1 ve PS2 oyunlarında ilgili BIOS dosyalarını kendiniz bulmanız gerekecek (bunları çevrimiçi olarak bulabilirsiniz). Ve sonra onları içine koy system Android cihazınızda Retroarch klasörü.

Retroarch’ta PS1 öykünmesi hakkında daha fazla ayrıntıyı kılavuzumuzda da bulabilirsiniz. Masaüstü sürümü içindir, ancak aynı genel kurallar geçerlidir. BIOS söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olacak olanlar şunlardır:

 • scph5500 (NTSC – Japonya)
 • scph1001 (NTSC – ABD)
 • Ayrıca scph5502 – (PAL – Avrupa)
 • scph5552 (PAL – Avrupa)

Gölgelendiriciler (ekran filtreleri) | retroark çekirdekler

Ekran gölgelendiriciler (diğer öykünücülerde ‘ekran filtreleri’ olarak adlandırılır), ekranınızı daha keskin ve güzel görünmesi için çeşitli şekillerde işler. Varsayılan olarak, RetroArch aslında ekranı yalnızca biraz bulanıklaştıran temel bir gölgelendirici kullanır. Ayrıca çok daha iyi bir şeye değiştirebilirsiniz! Bunu nasıl yapabileceğinizi görelim:

 • Oyun sırasında, Tıklayın Menü butonu hızlı menü için aşağı kaydırarak seçim yapın Gölgelendiriciler.
 • Sonra seçin Gölgelendirici Ön Ayarı > shaders_glsl.
  • GLSL ve argo nedir? GLSL, telefonları ve tabletleri içeren çok çeşitli platformlarda çalışan gölgelendiricilerdir. Argo, yeni Vulkan oluşturucu ile uyumlu gölgelendiricilerdir. Her ikisi de Android cihazınızda iyi çalışmalıdır. Yani hangisini seçtiğinizin pek bir önemi yok.
 • Alt klasörlerle dolu gölgelendiriciler klasörüne geleceksiniz. Bu klasörleri keşfetmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Gölgelendiriciyi denemeye hazır olduğunuzda, glslp bunun için dosya.
 • Son olarak, seçin Değişiklikleri uygula Gölgelendiricinin oyununuzda etkili olması için. Bu küresel bir değişimdir; şimdi tüm oyunlar az önce seçtiğiniz bu gölgelendiriciyi kullanıyor.

Gölgelendiriciler | retroark çekirdekler

RetroArch ayrıca bir ezici gölgelendirici miktarı. Bence sayı şu anda 50’nin üzerinde. Akıllı telefonunuzun küçük ekranında, çoğu arasındaki ince farkları bile fark etmeyeceksiniz. Bunu sizin için kolaylaştıracağım ve ayrıca sadece 2 shader önereceğim.

retroark çekirdekler

Android cihazınız da hq4x filtresiyle biraz uğraşıyorsa, bunun yerine hq3x’i deneyin. Daha da ötesi, hq2x gerçekten yavaş cihazlar için de ideal olacaktır.

 • Kartal: hafif bir bulanıklık ile birlikte pikselleri birbirine bulaştıran klasik bir gölgelendirici. Ayrıca bulunur Kartal > süper kartal.glslp. hq4x’in (yukarıda) çok keskin olduğunu düşünüyorsanız, kartal sizin için daha iyi bir seçimdir. Chrono Trigger (SNES) ve Shantae (Game Boy Color) ile bir örneğini görelim:

retroark çekirdekler

Bu büyük ekran görüntüleri ile kartalı önizleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzun daha küçük ekranında daha net görüneceğini unutmayın.

Çekirdek silme

RetroArch’ın arayüzü, istenmeyen bir çekirdeği yanlışlıkla indirmeyi de kolaylaştırır. Aşağıdaki yönergeler, bir çekirdeği nasıl silebileceğinizdir. Garip bir şekilde birçok adım var ve uygun bir süreç değil.

 • Giriş sekmesinde, şuraya gidin: Yük Çekirdeği ve ardından silmek istediğiniz çekirdeği seçin.
 • En üstte, seçtiğiniz çekirdekle birlikte güncellenen başlığı görmelisiniz. Giriş sekmesinde aşağı kaydırın ve ardından Bilgi.
 • Üzerinde Bilgi ekran, seçmelisiniz Temel Bilgiler.
 • Üzerinde Temel Bilgiler ekranı tamamen aşağı kaydırın ve ardından için bir seçenek bulacaksınız. Çekirdeği sil. Çekirdeği şimdi silmek için seçin.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu retroarch core makalesini beğenirsiniz ve sizin için de faydalı olur. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: PC’de Arcade Games için MaMe nasıl kullanılır