Každý Mac obsahuje režim obnovenia založený na partícii na samotnom pevnom disku alebo SSD. V tejto časti je možné preinštalovať verziu systému macOS, ktorú má počítač nainštalovanú, a vykonať niektoré ďalšie úlohy, ako je kontrola diskov.

To je veľmi dobré a v prípade problémov s operačným systémom alebo dátami umožňuje rýchlu obnovu. Čo sa však stane, ak sa úložný systém pokazí? V tomto prípade nie je možné počítač z tohto režimu obnoviť, pretože tento oddiel sa úplne stratí.

Pre tieto prípady Apple vytvoril alternatívny systém tzv Obnova macOS cez internet. Tento systém vám umožňuje obnoviť inštaláciu operačného systému na ľubovoľnom počítači Mac prostredníctvom internetového pripojenia.

V tejto príručke sa dozviete všetko, čo potrebujete o tom, ako obnoviť macOS cez internet: ako k nemu získať prístup, ako ho používať a tiež všetky jeho výhody a obmedzenia.

Čo môžete robiť s týmto režimom

V podstate ponúka rovnaké možnosti ako štandardný režim obnovy s tým rozdielom, že v tomto prípade nie je potrebné, aby mal úložný systém nejaké predchádzajúce dáta.

Ak ste práve vymenili pevný disk alebo SSD pamäť vášho Macu a sú úplne prázdne, môžete prejsť do tohto režimu spustiť inštaláciu operačného systému alebo obnoviť zálohu Time Machine bez použitia flash disku, externého pevného disku alebo optického disku na vytvorenie príslušných zariadení.

Režim obnovenia po internete: Pri výmene pevného disku alebo SSD preinštalujte macOS

Okrem toho môžete tiež pristupovať k nástroju Disk Utility na kontrolu diskov, vytváranie oddielov, zmenu systému súborov atď.

Nakoniec vám tento systém obnovy tiež umožňuje otvoriť Safari a prechádzať webovú stránku podpory spoločnosti Apple, kde nájdete riešenia najbežnejších problémov počas obnovy.

Rozdiely medzi štandardným režimom a cez internet

Ako vidíte možnosti, ktoré jeden režim umožňuje a ostatné sú prakticky rovnaké. Je tu však veľký rozdiel a je to verzia macOS, ktorú je možné nainštalovať z každej z nich.

V prípade štandardnej obnovy si môžete preinštalovať najnovšiu verziu macOS, ktorú mal Mac. To znamená, že ak ste mali Mojave nainštalovanú na Macu, môžete preinštalovať presne rovnakú verziu.

Na druhej strane obnova cez internet umožňuje preinštalovanie verzia, ktorú počítač obsahuje z výroby , aj keď neskôr bola niekedy aktualizovaná. To znamená, že ak ste mali Mojave, ale keď ste si kúpili počítač, ktorý bol dodaný so Sierrou, môžete Sierru iba preinštalovať a potom budete musieť vykonať aktualizáciu v Systémových predvoľbách.

Ako získať prístup k režimu obnovenia internetu

Prístup k tomuto režimu je veľmi jednoduchý, všetko, čo musíte urobiť, je postupovať podľa týchto krokov s úplne vypnutým počítačom Mac:

  1. Stlačte tlačidlo napájania a okamžite stlačte a podržte kombináciu kláves Command (⌘) + Option (⌥) + R.
  2. Držte klávesy stlačené, kým sa na obrazovke počítača nezobrazí svetová guľa so správou Starting Internet Recovery (ako na fotke trochu vyššie).
  3. Vyberte sieť WiFi, ku ktorej sa chcete pripojiť, a zadajte heslo (ak máte pripojený sieťový kábel, môžete tento krok preskočiť).
  4. Počkajte niekoľko minút, kým sa proces nabíjania nedokončí (doba čakania sa líši v závislosti od viacerých faktorov, musíte byť trpezliví, pretože to bude trvať niekoľko minút).

Hneď ako to skončí, počítač priamo načíta a okno s niekoľkými pomôckami systému macOS ku ktorým máte prístup z režimu obnovenia.

V tomto momente si stačí vybrať ten, ktorý potrebujete použiť, a podľa pokynov na obrazovke vykonať potrebné operácie: obnoviť zálohu Time Machine, preinštalovať macOS od začiatku, spustiť Disk Utility alebo otvoriť Safari a navštíviť web Apple podpora.

Ktoré Mac sú kompatibilné

Táto funkcia je na Macu prítomná už nejaký čas a všetky Macy, ktoré boli dodané s macOS Lion ako štandardný podporujú prístup k tomuto režimu.

Navyše, niektoré zariadenia, ktoré prišli na trh so Snow Leopardom, sa neskôr stali kompatibilnými prostredníctvom aktualizácie softvéru. Ak je vaše zariadenie od roku 2010 bude je s najväčšou pravdepodobnosťou kompatibilný.

Presný zoznam prvých kompatibilných zariadení je nasledujúci:

  • MacBook Air (11 palcov a 13 palcov, koniec roka 2010).
  • MacBook (13-palcový, polovica roku 2010).
  • MacBook Pro (13, 15 a 17 palcov, polovica roka 2010).
  • Mac mini (polovica roku 2010).
  • iMac (21,5 palcov a 27 palcov, polovica roku 2010).

Všetci, ktorí sa následne dostali na trh, majú bez problémov prístup k tomuto režimu obnovy. V prípade problémov s úložným systémom tak môžu obnoviť operačný systém bez toho, aby mali predtým vytvorenú metódu.

Môj Mac nie je kompatibilný, ako môžem preinštalovať macOS?

V prípade, že váš Mac nie je kompatibilný s týmto režimom obnovenia a nemáte prístup k štandardnému modelu, musíte sa uchýliť k preinštalovaniu z inštalačného disku USB.

Ak ste si pred výmenou úložného systému Mac nevytvorili obnovovací disk, budete to musieť urobiť z iného počítača a potom preinštalovať operačný systém do počítača. Preto, ak čítate tieto riadky a máte Mac, ktorý nie je kompatibilný s týmito systémami obnovy, odporúčam vám teraz vytvoriť Pendrive, aby ste ho v prípade problémov mohli obnoviť.

Pozri tiež:Ako používať DuckDuckGo na vyhľadávanie Safari namiesto Google na iPhone a iPad