Chcete skontrolovať verziu systému BIOS? BIOS je skratka pre Basic Input Output System. Je to jeden z najdôležitejších komponentov alebo aspektov na vašom PC, ktorý umožňuje, aby softvér spolupracoval s hardvérom.

Systém BIOS tiež vedie počítač krokmi na vykonávanie rôznych základných funkcií, ako je spustenie, a tiež konfiguruje alebo nájde hardvér, ako je pamäť, procesor, pevný disk a iné.

Systém BIOS nedostáva aktualizácie denne, ale určite výrobcovia môžu chcieť vydať opravu na vyriešenie chyby, zlepšenie stability alebo systému alebo zapnutie najnovšej funkcie na vašom zariadení so systémom Windows 10.

Ak máte počítač so systémom BIOS, je najlepšie zistiť si model, ktorý je nedávno nainštalovaný, a pozrieť si ho, ak chcete použiť novú aktualizáciu na zlepšenie funkčnosti zariadenia.

V tomto článku sa dozviete pokyny, ako skontrolovať variant systému BIOS nainštalovaný na vašom počítači so systémom Windows 10 a čo chcete urobiť, aby ste nainštalovali novú verziu.

Skontrolujte aktuálnu verziu systému BIOS:

Variant systému BIOS vášho počítača je zobrazený v samotnej ponuke nastavenia systému BIOS. Na kontrolu tohto čísla modelu však nie je potrebné reštartovať počítač. Existuje veľa metód na zobrazenie modelu systému BIOS v systéme Windows a fungujú podobným spôsobom na počítačoch so starším systémom BIOS alebo najnovším firmvérom UEFI.

Metóda 1: Skontrolujte variant systému BIOS v príkazovom riadku

Ak chcete skontrolovať variant systému BIOS z príkazového riadka, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

Krok 1:

Jednoducho prejdite na Štart.

Krok 2:

Potom zadajte cmd vo vyhľadávacom poli.

Krok 3:

Potom môžete klepnúť na Command Prompt výsledok – nemusíte ho spúšťať ako správca.

Krok 4:

Po výzve zadajte (alebo skopírujte a prilepte) nasledujúci príkaz a potom stlačte kláves Enter:

wmic bios get smbiosbiosversion

Potom sa zobrazí číslo modelu firmvéru BIOS alebo UEFI na vašom aktuálnom počítači.

Po dokončení pokynov, ak je dátum inštalácie dlhší ako rok. Potom existuje šanca, že váš výrobca môže mať k dispozícii najnovšiu aktualizáciu.

Netreba si mýliť BIOS s UEFI. Sú úplne identické, ale nie rovnaké. UEFI je systém dostupný na najnovších zariadeniach, ktorý nahrádza BIOS, ktorý prekonáva mnohé obmedzenia. Je to tiež niečo, čo môžu výrobcovia aktualizovať veľmi jednoducho, a to aj automaticky pomocou služby Windows Update.

Metóda 2: Skontrolujte verziu systému BIOS prostredníctvom panela systémových informácií

Číslo variantu systému BIOS môžete skontrolovať aj v okne Informácie o systéme. V systéme Windows 7, 8 alebo 10 postupujte opatrne podľa týchto krokov:

Krok 1:

Stačí stlačiť Windows + R

Krok 2:

Potom zadajte msinfo32 do poľa Spustiť

Krok 3:

Potom môžete stlačiť Enter.

Číslo variantu systému BIOS je zobrazené na table System Summary. Pozri na BIOS Version/Date lúka.

Poznámka: Záleží na tom, koľko si nie vedieť o svojom počítači alebo základnej doske. Možno budete chcieť vedieť, kto vyrobil vašu základnú dosku a aká je jej verzia. Ak sú informácie oznámené systému Windows, potom tieto hodnoty nájdete v súbore Model základnej dosky, Výrobca základnej doskya Názov základnej dosky položky.

Krok 5:

Výsledky tohto prehľadu môžete tiež exportovať do súboru TXT Súbor > Export v ponuke Systémové informácie.

Systémové informácie spoločnosti Microsoft sú najlepším nástrojom, ale nie vždy uvádza číslo variantu systému BIOS. Ak nie pre váš počítač, potom ďalší podobný program nie od spoločnosti Microsoft by mala byť tou najlepšou voľbou, ktorú vyskúšate.

Metóda 3: Skontrolujte verziu systému BIOS pomocou nástroja systémových informácií tretej strany

V prípade, že vám MS System Information nemôže získať požadované údaje o variante systému BIOS, existujú veľa nástroje systémových informácií, ktoré môžete vyskúšať, mnohé z nich sú oveľa dôkladnejšie ako MSINFO32.

Krok 1:

Stiahnite si alebo nainštalujte Speccy (úplne bezplatný systémový informačný nástroj) pre Windows.

Poznámka: Existuje veľa dobrých informačných nástrojov pre PC, z ktorých si môžete vybrať, ale Speccy je náš obľúbený. Je úplne zadarmo, prichádza v prenosnom variante a má tendenciu zobrazovať viac informácií o vašom počítači ako rovnaké nástroje.

Krok 2:

Nainštalujte alebo stiahnite a spustite Speccy, ak vyberiete inštalovateľný variant, alebo extrahovať a potom vykonať Speccy.exe alebo Speccy64.exe ak vyberiete prenosný verzia.

Krok 3:

Počkajte, kým Speccy prehľadá váš počítač. Zvyčajne to trvá niekoľko sekúnd až niekoľko minút. Závisí to od rýchlosti počítača.

Krok 4:

Potom vyberte Základná doska z ponuky vľavo.

Krok 5:

Všimnite si Verzia uvedené pod BIOS podkategória vpravo. Toto je model systému BIOS, ktorý hľadáte.

Ak vám tento nástroj nevyhovuje alebo ak nechcete inštalovať či sťahovať softvér, máte niekoľko spôsobov, ako skontrolovať variant systému BIOS vášho počítača.

Metóda 4: Skontrolujte verziu prostredníctvom databázy Registry systému Windows

Mnoho informácií o systéme BIOS možno nájsť v registri systému Windows. V registroch je zvyčajne jasne uvedený nielen variant systému BIOS. Takým je často aj výrobca vašej základnej dosky a číslo verzie vašej základnej dosky.

Poďme sa pozrieť, kde to nájsť:

Poznámka: V nižšie uvedených pokynoch sa nevykonávajú žiadne úpravy kľúčov databázy Registry, ale ak sa bojíte, pravdepodobne vykonáte neúmyselné úpravy tejto veľmi dôležitej súčasti systému Windows. Registry môžete pre istotu vždy zálohovať.

Krok 1:

Prejdite do Editora databázy Registry.

Krok 2:

Teraz prejdite na zoznam úľov registra vľavo. Potom môžete rozšíriť HKEY_LOCAL_MACHINE.

Krok 3:

Potom môžete pokračovať v hlbšom skúmaní HKEY_LOCAL_MACHINE. Spočiatku s HARDVÉR, potom POPIS, potom systém.

Krok 4:

Pomocou systém rozšírené, vyberte si BIOS.

Krok 5:

Sprava v zozname hodnôt registra. Stačí pridať ten známy ako BIOSVerzia. Prekvapenie…správna hodnota je variant systému BIOS, ktorý je práve nainštalovaný.

Krok 6:

Potom si niekde zapíšte model systému BIOS Výrobca základnej dosky a Základná doskaProdukt hodnoty, ak ich chcete.

Register systému Windows vyzerá strašidelne, ale keď nie ste upravovanie čokoľvek, je neškodné kopať okolo seba.

Ako aktualizovať BIOS

Skontrolujte verziu systému BIOS

Rôzne základné dosky používajú rôzne techniky a nástroje, takže tu neexistuje žiadny univerzálny súbor krokov. Základný proces však musíte vykonať na všetkých základných doskách.

Krok 1:

Najprv prejdite na webovú stránku výrobcu základnej dosky a nainštalujte stránku podpory pre požadovanú verziu základnej dosky.

Krok 2:

Potom by ste si mali zobraziť zoznam dostupných modelov systému BIOS so všetkými úpravami/opravami chýb v každom z nich a dátumami ich uvedenia na trh.

Krok 3:

Jednoducho nainštalujte model, na ktorý chcete aktualizovať. Možno budete chcieť použiť najnovšiu verziu systému BIOS – pokiaľ nepotrebujete staršiu verziu.

Krok 4:

Po zakúpení vopred zostaveného počítača namiesto toho, aby ste si vytvorili svoj vlastný, prejdite na webovú stránku výrobcu počítača, skontrolujte verziu počítača a pozrite si stránku na prevzatie. Potom tam nájdete všetky dostupné aktualizácie systému BIOS.

Stiahnutý systém BIOS môže prísť v archíve – zvyčajne v súbore ZIP. Jednoducho extrahujte obsah súboru. Vo vnútri nájdete niekoľko typov súborov systému BIOS.

Archív obsahuje súbor README, ktorý vás prevedie aktualizáciou na najnovší BIOS. V tomto súbore by ste si mali jednoducho pozrieť kroky, ktoré sa vzťahujú na váš hardvér. My si však priblížime základy, ktoré fungujú na všetkých hardvéroch.

Krok 5:

Budete si chcieť vybrať jeden z mnohých rôznych druhov nástrojov na blikanie systému BIOS. Závisí to však od vašej základnej dosky a toho, čo podporuje. Aktualizácia systému BIOS pridáva súbor README, ktorý by mal odporučiť ideálnu voľbu pre váš hardvér.

Niektorí tvorcovia ponúkajú možnosť blikania systému BIOS priamo vo svojom systéme BIOS alebo ako špeciálnu voľbu stlačenia klávesu pri spustení počítača. Jednoducho skopírujete súbor BIOS na jednotku USB, reštartujete počítač a potom sa presuniete na obrazovku UEFI alebo BIOS. Odtiaľ vyberiete možnosť aktualizácie systému BIOS, vyberiete súbor systému BIOS, ktorý vložíte na jednotku USB, a systém BIOS sa aktualizuje na najnovší model.

Krok 6:

Po stlačení presného klávesu pri zavádzaní počítača sa dostanete na obrazovku systému BIOS. Zobrazuje sa na obrazovke počas procesu zavádzania a bude uvedený v príručke k základnej doske alebo k systému. Niektoré klávesy systému BIOS majú F2 alebo Delete. Spôsob vstupu na obrazovku nastavenia UEFI môže byť úplne odlišný.

Krok 7:

Existuje tiež veľa starších nástrojov na flashovanie systému BIOS založených na systéme DOS. Po použití týchto nástrojov stačí vytvoriť živú jednotku USB v systéme DOS a potom na túto jednotku USB skopírovať pomôcku s blikaním systému BIOS a súbor BIOS. Potom reštartujte počítač a nabootujte z USB disku. Z minimálneho prostredia DOS, ktoré sa stará o reštart, jednoducho vykonáte požadovaný príkaz – často niečo ako napr flash.bat BIOS3245.bin—a nástroj aktualizuje najnovší model systému BIOS do firmvéru.

Flashovací nástroj založený na systéme DOS je tiež k dispozícii v archíve systému BIOS, ktorý si inštalujete z webovej lokality výrobcu, aj keď ho možno budete musieť nainštalovať samostatne. Jednoducho vyhľadajte súbor pomocou .netopier alebo .exe rozšírenie súboru.

Niektorí výrobcovia špecifikujú nástroje na flashovanie založené na systéme Windows, ktoré spustíte na pracovnej ploche systému Windows, aby ste aktualizovali BIOS a potom reštartovali počítač. Neodporúčame ich používať a tiež veľa výrobcov, ktorí tieto nástroje poskytujú, varuje pred ich používaním.

Aktualizácia systému BIOS zo systému Windows môže viesť k mnohým problémom. Všetok tento softvér spustený na pozadí – vrátane bezpečnostných programov, ktoré môžu rušiť pri zapisovaní do systému BIOS počítača – môže zlyhať alebo poškodiť váš systém BIOS. Zlyhanie alebo zamrznutie počítača môže byť tiež výsledkom poškodeného systému BIOS.

Krok 8:

To je všetko – akonáhle spustíte pomôcku na blikanie systému BIOS. Potom môžete jednoducho reštartovať počítač a načíta sa najnovší model firmvéru systému BIOS alebo UEFI. Ak sa vyskytne problém s najnovšou verziou systému BIOS, možno budete môcť prejsť na nižšiu verziu po nainštalovaní staršieho variantu z webovej lokality výrobcu a zopakovaní celého procesu blikania.

záver:

Takže toto sú rôzne metódy, ktoré môžete použiť na kontrolu verzie systému BIOS. Po aktualizácii systému BIOS musíte urobiť v prípade potreby a s veľkou opatrnosťou. Neúspešná aktualizácia systému BIOS však môže zničiť celý váš systém a prinútiť vás minúť príliš veľa peňazí na jeho opravu.

Po aktualizácii systému BIOS neexistuje jediný spôsob, ako to urobiť. Každý výrobca základnej dosky má vlastnú sadu nástrojov na aktualizáciu systému BIOS. Niektoré nástroje majú možnosť aktualizovať sa v samotnom BIOSe, iné potrebujú, aby ste zaviedli systém z USB disku a flashovali BIOS týmto spôsobom.

Jediným spôsobom aktualizácie verzie systému BIOS je ignorovanie možnosti systému Windows. Toto je zvyčajne aplikácia pre systém Windows, ktorú môžete nainštalovať a spustiť v rámci systému Windows na flashovanie systému BIOS. Problém je v tom, že môže zlyhať, keď je systém Windows stále spustený a zvyčajne to neodporúčajú samotní výrobcovia. Je to najjednoduchší spôsob, ale nesie so sebou vysoké riziko zlyhania.

Prečítajte si tiež: