Hiç süresiz olarak bilgisayarınızdan uzaklaşmanız gerekip de kapatmak istemediğiniz oldu mu? Bu çeşitli nedenlerle olabilir; belki öğle tatilinden hemen sonra geri dönmek istediğin bir iş var ya da bilgisayarın bir salyangoz gibi açılıyor. Windows işletim sistemindeki uyku modu tam da bunu yapmanızı sağlar, peki ya size normal uyku modundan daha iyi bir güç tasarrufu özelliği olduğunu söylersem?

Hazırda bekletme modu, Windows kullanıcılarının hem tam sistem kapatma hem de uyku modunun özelliklerinden yararlanmalarını sağlayan bir güç seçeneğidir. Tıpkı Uyku gibi, kullanıcılar sistemlerinin Hazırda Bekletme moduna geçmesini istedikleri zaman yapılandırabilirler ve isterlerse bu özellik de tamamen devre dışı bırakılabilir (ancak bunu etkin tutmak daha iyi bir genel deneyim sağlar).

Bu yazıda, uyku ve hazırda bekletme modları arasındaki farkı açıklayacağız ve ayrıca size Windows 10’da hazırda bekletme modunun nasıl etkinleştirileceğini veya devre dışı bırakılacağını göstereceğiz.

Hazırda Bekletme nedir?

Hazırda bekletme, belirli bilgisayarlarda da mevcut olmasına rağmen, öncelikle dizüstü bilgisayarlar için yapılmış bir güç tasarrufu durumudur. Güç kullanımı ve şu anda açık olduğunuz yer (Sisteminizden ayrılmadan önce) açısından Uyku’dan farklıdır; dosyalar kaydedilir.

Uyku modu, bilgisayarınızı kapatmadan terk ettiğinizde varsayılan olarak etkinleştirilir. Uyku durumunda, ekran kapanır ve tüm ön plan işlemleri (dosyalar ve uygulamalar) belleğe kaydedilir (Veri deposu). Bu, Sistemin düşük güç durumunda olmasına rağmen hala çalışıyor olmasına izin verir. Klavyenin tek bir tıklamasıyla veya farenizi hareket ettirerek işinize geri dönebilirsiniz. Ekran birkaç saniye içinde açılır ve tüm dosyalarınız ve uygulamalarınız, ayrıldığınız zamankiyle aynı durumda olur.

Hazırda Bekletme, Uykuya çok benzer, ayrıca dosyalarınızın ve uygulamalarınızın durumunu da kaydeder ve Sisteminiz uzun bir süre Uykuda kaldıktan sonra etkinleştirilir. Dosyaları RAM’de depolayan ve bu nedenle sabit bir güç kaynağı gerektiren Uyku’dan farklı olarak, Hazırda Bekletme herhangi bir güç gerektirmez (Sisteminiz kapatıldığında olduğu gibi). Bu, dosyaların mevcut durumunu sabit disk geçici bellek yerine

Uzatılmış bir uykudayken, bilgisayarınız dosyalarınızın durumunu otomatik olarak sabit disk sürücüsüne aktarır ve Hazırda Bekletme moduna geçer. Dosyalar sabit sürücüye taşındığından, Sistemin açılması Uyku için gerekenden biraz daha fazla zaman alacaktır. Bununla birlikte, zamanında önyükleme, tamamen kapatıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan daha hızlıdır.

Hazırda bekletme özellikle, kullanıcı dosyalarının durumunu kaybetmek istemediğinde ve aynı zamanda dizüstü bilgisayarı bir süre şarj etme fırsatına sahip olmadığında kullanışlıdır.

Açıkça görüldüğü gibi, dosyalarınızın durumunu kaydetmek, bir miktar bellek ayırmayı gerektirir ve bu miktar bir sistem dosyası (hiberfil.sys) tarafından işgal edilir. Ayrılan miktar kabaca şuna eşittir: Sistem RAM’inin %75’i. Örneğin, Sisteminizde yüklü 8 GB RAM varsa, hazırda bekletme sistem dosyası sabit disk depolama alanınızın neredeyse 6 GB’ını alacaktır.

Hazırda Bekletme modunu etkinleştirmeye geçmeden önce, bilgisayarın hiberfil.sys dosyasına sahip olup olmadığını kontrol etmemiz gerekecek. Eğer yoksa, bilgisayar Hazırda Bekletme moduna geçemez ( InstantGo hazırda bekletme gücü seçeneği yoktur).

Bilgisayarınızın hazırda bekletme moduna geçip geçemeyeceğini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Dosya Gezgini’ni Başlat masaüstündeki simgesine çift tıklayarak veya Windows Tuşu + E klavye kısayoluna basarak. Yerel Sürücüye (C:) tıklayın. C Sürücüsünü aç.


2. Görünüm sekmesine tıklayın ve tıklayın Seçenekler şeridin sonunda. Seçme ‘Klasörü ve arama seçeneklerini değiştir’.


Görünüm sekmesine geçin ve şeridin sonundaki Seçenekler'e tıklayın.  'Klasörü ve arama seçeneklerini değiştir'i seçin

3. Yine, Görünüm Klasör Seçenekleri penceresinin sekmesi.

4. Çift tıklayın Gizli dosya ve klasörler bir alt menüyü açmak ve Gizli dosyaları, klasörleri veya sürücüleri göster’i etkinleştirin.


Bir alt menüyü açmak ve Gizli dosyaları, klasörleri veya sürücüleri göster'i etkinleştirmek için Gizli dosyalar ve klasörler üzerine çift tıklayın.

5. İşareti kaldır/işaretini kaldır yanındaki kutu ‘Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen).’ Seçeneğin işaretini kaldırmaya çalıştığınızda bir uyarı mesajı görünecektir. Tıklamak Evet İşleminizi onaylamak için


'Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen)' seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın/işaretini kaldırın.

6. üzerine tıklayın Uygulamak ve daha sonra Tamam değişiklikleri kaydetmek için


Değişiklikleri kaydetmek için Uygula'ya ve ardından Tamam'a tıklayın |  Windows 10'da Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın

7. Hazırda Bekletme dosyası (hiberfil.sys), varsa, kökünde bulunabilir C sürücüsü. Bu, bilgisayarınızın hazırda bekletme moduna uygun olduğu anlamına gelir.


Hazırda bekletme dosyası (hiberfil.sys), varsa, C sürücüsünün kökünde bulunabilir

Windows 10’da Hazırda Bekletme Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak oldukça kolaydır ve her iki işlem de birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir. Ayrıca Hazırda Bekletme modunu etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz birden çok yöntem vardır. En kolayı, yükseltilmiş bir komut isteminde tek bir komut yürütmektir, diğer yöntemler ise Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni düzenlemeyi veya gelişmiş güç seçeneklerine erişmeyi içerir.

Yöntem 1: Komut İstemi’ni kullanarak Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın

Belirtildiği gibi, bu, Windows 10’da Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın en kolay yoludur ve bu nedenle, denediğiniz ilk yöntem olmalıdır.

1. Yönetici olarak Komut İstemi’ni açın kullanarak listelenen yöntemlerden herhangi biri.

2. Hazırda Bekletme modunu etkinleştirmek için şunu yazın powercfg.exe / hazırda bekletmeve enter’a basın.

Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakmak için şunu yazın powercfg.exe / hazırda bekletme kapalı ve enter’a basın.


Windows 10'da Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Her iki komut da herhangi bir çıktı döndürmez, bu nedenle girdiğiniz komutun düzgün yürütülüp yürütülmediğini kontrol etmek için C sürücüsüne geri dönmeniz ve hiberfil.sys dosyasını arayın (Adımlardan daha önce bahsedilmiştir). hiberfil.sys dosyasını bulursanız, bu, Hazırda Bekletme modunu etkinleştirmede başarılı olduğunuzu gösterir. Öte yandan, dosya yoksa Hazırda Bekletme devre dışı bırakılmıştır.

Yöntem 2: Kayıt Defteri Düzenleyicisi Üzerinden Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

İkinci yöntem, kullanıcının Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde HibernateEnabled girişi. Kayıt Defteri Düzenleyicisi son derece güçlü bir araç olduğundan ve kazara meydana gelen herhangi bir aksilik, başka bir dizi soruna yol açabileceğinden, bu yöntemi uygularken dikkatli olun.

1. Açık Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak

a. Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır Komutunu açın, yazın regedit ve enter’a basın.

B. Windows Tuşu + S’ye basın, yazın regedit veya kayıt defteri düzenlemesir ve üzerine tıklayın Arama döndüğünde aç.


Windows Tuşu + R tuşlarına basın, ardından regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Enter'a basın

2. Kayıt defteri düzenleyicisi penceresinin sol panelinden, HKEY_LOCAL_MACHINE üzerine çift tıklayarak veya solundaki oka tıklayarak.

3. HKEY_LOCAL_MACHINE altında, üzerine çift tıklayın. SİSTEM genişletmek için.

4. Şimdi genişletin AkımKontrol Kümesi.

Aynı kalıbı takip edin ve Kontrol gücü.

Adres çubuğunda belirtilen son konum şöyle olmalıdır:

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlPower


Adres çubuğunda belirtilen nihai konum

5. Sağdaki panelde, üzerine çift tıklayın. Hazırda Bekletme Etkin veya üzerine sağ tıklayın ve seçin değiştir.


HibernateEnabled'a çift tıklayın veya sağ tıklayın ve Değiştir'i seçin.

6. Hazırda Bekletme modunu etkinleştirmek için, Değer Verisi altındaki metin kutusuna 1 yazın.

Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakmak için, 0 yazın Değer Verisi altındaki metin kutusu.


Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakmak için Değer Verileri |  Windows 10'da Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın

7. Tamam düğmesine basın, kayıt defteri düzenleyicisinden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yine başa dön C sürücüsü ve Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirmede veya devre dışı bırakmada başarılı olup olmadığınızdan emin olmak için hiberfil.sys dosyasını arayın.

Ayrıca Okuyun: Yer Açmak için Windows Sayfa Dosyasını ve Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakın

Yöntem 3: Gelişmiş Güç Seçenekleriyle Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Son yöntem, kullanıcının Gelişmiş Güç Seçenekleri penceresinden Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirmesini veya devre dışı bırakmasını sağlar. Burada kullanıcılar, sistemlerinin Hazırda Bekletme moduna geçmesini istedikleri zaman dilimini de ayarlayabilirler. Önceki yöntemler gibi, bu da oldukça basittir.

1. Gelişmiş Güç Seçeneklerini Açın iki yöntemden herhangi biriyle

a. Çalıştır komutunu açın, yazın powercfg.cplve enter’a basın.


Çalıştır'a powercfg.cpl yazın ve Güç Seçeneklerini açmak için Enter'a basın

B. Windows Ayarları’nı açın (Windows Tuşu + I) ve tıklayın sistem. Altında Güç ve Uyku ayarları, Ek güç ayarlarına tıklayın.

2. Güç Seçenekleri penceresinde, üzerine tıklayın. Plan ayarlarını değiştir (mavi renkle vurgulanmıştır) Seçili plan bölümünün altında.


Seçilen plan bölümünün altında Plan ayarlarını değiştir'e tıklayın |  Windows 10'da Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

3. tıklayın Gelişmiş güç ayarlarını değiştirin aşağıdaki Plan Ayarlarını Düzenle penceresinde.


Aşağıdaki Plan Ayarlarını Düzenle penceresinde Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'e tıklayın

4. Uykuyu Genişlet solundaki artıya tıklayarak veya etikete çift tıklayarak.

5. Çift tıklayın sonra hazırda bekletme ve Hazırda Bekletme moduna geçmeden önce Sisteminizin kaç dakika boşta kalmasını istediğinizi Ayarlar (Dakika) olarak ayarlayın.


Sonra Hazırda Beklet'e çift tıklayın ve Ayarları (Dakika) ayarlayın.

Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakmak için, Ayarlar’ı (Dakika) Hiçbir Zaman olarak ayarlayın ve Karma uykuya izin verin, ayarı Kapalı olarak değiştirin.


Hazırda Bekletme durumunu devre dışı bırakmak için, Ayarlar'ı (Dakika) Hiçbir Zaman olarak ayarlayın ve Karma uykuya izin ver altında ayarı Kapalı olarak değiştirin.

6. tıklayın Uygulamak, bunu takiben Tamam Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için


Windows 10'da Hazırda Bekletmeyi Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

Önerilen:

umarız başarılı olmuşsunuzdur Windows 10’da Hazırda Bekletme durumunu etkinleştirme veya devre dışı bırakma. Ayrıca, yukarıdaki üç yöntemden hangisinin sizin için hile yaptığını bize bildirin.