İmleciniz hızla yanıp sönerek günlük bilgisayar işlemlerinizi zorlaştırıyor mu? Windows 10 ile çalışırken, bir imleç veya fare işaretçisi normalde yanıp sönmeyen düz bir ok veya bunun başka bir şeklidir. Microsoft Word gibi uygulamalarda işaretçi, sayfada nerede olduğunuzu belirtmek için yanıp sönen dikey bir çubuğa dönüşür. Ancak, yanıp sönen/yanıp sönen/titreyen bir işaretçi, fare sürücüleriyle veya Anti-Virüs Yazılımıyla veya başka bir sorunla ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu titreyen imleç göze hoş gelmeyebilir ve bilgisayar işlemlerini zor ve sinir bozucu hale getirebilir. Cihazınızda bu tür bir sorunla karşılaşıyorsanız, işte size birkaç yöntem: Windows 10’da fare imlecinin yanıp sönmesi sorununu çözün.


Windows 10’da İmleç Yanıp Sönme Sorunu Nasıl Onarılır

Windows 10’da İmleç Sorununun Yanıp Sönmesinin Nedeni

Genellikle, bilgisayarlarına bağlı bir parmak izi tarayıcısı olan kullanıcılar bu sorundan en çok etkilenenlerdir. Bu sorundan etkilenecek diğer kullanıcılar arasında yetkisiz yazılım veya sürücü kullananlar da vardı. Bu ikisinin yanı sıra, Windows 10’da imlecin yanıp sönmesinin arkasında birden fazla neden var ve sorunun arkasında birkaç olası neden var.

Kullanıcılardan birden fazla rapor aldıktan ve kendi testlerimizi yaptıktan sonra, sorunun aşağıda listelenen çeşitli faktörlerden kaynaklandığı sonucuna vardık:

 • Windows Gezgini: Windows Gezgini, Windows’ta varsayılan dosya yöneticisidir ve tüm dosya ve masaüstü işlemlerinden sorumludur. Yanlış bir durumdaysa imlecin yanıp sönmesi gibi birkaç garip şey fark edebilirsiniz.
 • Fare ve klavye sürücüleri: Fare ve klavye sürücüleri, işletim sistemi ve donanımın iletişim kurmasını sağlayan ana bileşenlerdir. Bunlar bozuksa veya güncel değilse, oturum açamama ve farenin titremesi gibi birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.
 • Video sürücüleri: Monitöre görüntülenmesi için talimatlar ve sinyaller sağlayan temel bileşenler video sürücüleridir. Bozuk veya eskiyse, fare titremesi gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • HP Basit Geçiş: İlgisiz gibi görünse de, HP Simple Pass, imleç zorlukları ve yanıp sönme ile ilişkilendirilmiştir. Programı devre dışı bırakmak bunun için iyi bir seçimdir.
 • biyometrik cihazlar: Biyometrik cihazlar, bir cihazda veya ağda oturum açma söz konusu olduğunda, faydaları ve kullanım kolaylıkları ile tanınırlar. Ancak, zaman zaman sistemle çatışabilir ve bu tür birçok soruna neden olabilir.
 • Antivirüs yazılımı: Güncellenmezse, bazı virüsten koruma yazılımları can sıkıcı hale gelebilir ve Windows 10’da imlecin yanıp sönmesine neden olabilir.

Windows 10’da fare imlecinin yanıp sönmesi sorununun nasıl çözüleceğine ilişkin çeşitli çözümleri tartışalım.

Yöntem 1: Windows/Dosya Gezgini’ni yeniden başlatın

Daha önce bildirildiği gibi, Windows Gezgini’nde Windows 10 varsayılan dosya yöneticisi. Ayrıca dosya yönetimi, müzik ve video oynatma, uygulama başlatma vb. ile bağlantılı ek yetenekler içerecek şekilde geliştirilmiştir. Windows Gezgini ayrıca masaüstünü ve görev çubuğunu da içerir.

Windows’un her yeni sürümüyle birlikte Windows Gezgini’nin görünümü, hissi ve işlevselliği iyileştirildi. Windows 8.0’dan itibaren Windows Gezgini, Dosya Gezgini olarak yeniden adlandırılmıştır. Yeniden başlatmak, imleç yanıp sönme sorununu gidermeye yardımcı olabilir. Windows 10’da nasıl yeniden başlatılacağı aşağıda açıklanmıştır:

1. Sağ tıklayın görev çubuğu ve seçin Görev Yöneticisi.


Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi | Çözüldü: Windows 10'da İmleç Yanıp Sönüyor

2. Sağ tıklayın Windows Gezgini ve seçin Görevi bitir.


Windows Gezgini'ne sağ tıklayın ve Görevi sonlandır'ı seçin.

3. Seçin Koşmak Yeni görev itibaren Dosya menüsü Görev Yöneticisi penceresinde.


Dosya Menüsünden Yeni görevi çalıştır'ı seçin

4. Tip explorer.exe Yeni Görev Penceresinde tıklayın ve Tamam.


. Yeni Görev Penceresine explorer.exe yazın ve Tamam'a tıklayın.

Video sürücülerini ve fare ve klavye sürücülerini güncellemek için aşağıdaki yöntemleri denemezse, bu basit düzeltmenin bu sorunu çözdüğü bilinmektedir.

Ayrıca Okuyun: Başlangıçta İmleçle Siyah Ekranı Onar

Yöntem 2: Video Sürücülerini Güncelleyin

Video sürücüsü sorunları, işaretçinin titremesine veya tamamen kaybolmasına neden olabilir. Donanımınız ve işletim sisteminiz için video kartı sürücülerinin en yeni sürümler olup olmadığını kontrol edin. Video kartı üreticisinin web sitesi, sorunları gidermeye başlamak için iyi bir yerdir.

Microsoft DirectX sürücüler düzenli olarak güncellenir, bu nedenle en son sürümün kurulu olduğundan emin olun. Ayrıca, sisteminizle uyumlu olduğundan emin olun.

Video sürücülerini manuel olarak şu şekilde güncelleyebilirsiniz:

1. Erişmek için WinX Menüsübasın Windows+ X anahtarlar birlikte.

2. Git Aygıt Yöneticisi.


Aygıt Yöneticisine Git | Çözüldü: Windows 10'da İmleç Yanıp Sönüyor

3. İşaretli sekmeyi genişletin Ses, video ve oyun denetleyicileri.


. Ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesini genişletin

4. Sağ tıklayın Video içinde Ses, video ve oyun denetleyicileri Bilgisayarınızın bölümü. Ardından, seçin Sürücüyü güncelle.


Bilgisayarınızın Ses ve Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünde Video'ya sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle'yi seçin.

5. ile aynı işlemi tekrarlayın. Ekran adaptörleri.

6. Bilgisayarı yeniden başlatın ve imleç yanıp sönme sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 3: Klavye ve Fare Sürücülerini Güncelleyin

İşaretçi titremesi, bozuk veya güncel olmayan fare ve klavye sürücülerinden kaynaklanıyor olabilir:

 • Bilgisayarınıza yüklediğiniz sürücülerin uyumlu ve yakın zamanda güncellenen sürümler olduğunu doğrulayın.
 • Cihazınızda kullandığınız uygulamalarla ilgili donanım ve yazılım sorunları hakkında üreticinin web sitesinde bilgi arayın.
 • Fare veya klavye pilleriyle ilgili bir sorun olduğunda, özellikle kablosuz donanım kullanıyorsanız işaretçiniz titreyebilir. Bu sorunu çözmek için pilleri değiştirin.

Yukarıdakileri doğruladıktan ve düzelttikten sonra, sürücüleri manuel olarak güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. tuşuna basın Windows + X erişmek için tuşları birlikte WinX Menüsü.

2. Seç Aygıt Yöneticisi.


Aygıt Yöneticisini Seçin

3. başlıklı sekmeyi genişletin, Fareler ve diğer işaretleme aygıtları.


Fareler ve diğer işaretleme aygıtları sekmesini genişletin / Çözüldü: Windows 10'da İmleç Yanıp Sönme Sorunu

4. Sağ tıklayın her giriş Fareler ve diğer işaretleme aygıtları altından Sürücüyü güncelle.


Fareler ve diğer işaretleme aygıtları altındaki her bir girişi sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle'yi seçin.

5. Bilgisayarı yeniden başlatın ve imleç yanıp sönme sorununu kontrol edin.

Ayrıca Okuyun: Fare İmlecinin Kaybolmasını Düzeltmenin 4 Yolu [GUIDE]

Yöntem 4: Bağlı Biyometrik Cihazları Devre Dışı Bırak

Biyometrik Aygıtlar, Windows 10 işletim sistemi ve eski aygıt sürücüleriyle uyumluluk sorunları gösterir. Biyometrik aygıtı olan bir bilgisayarınız varsa ve bu sorunu yaşıyorsanız, bunu düzeltmenin en iyi yollarından biri biyometrik aygıtı devre dışı bırakmaktır.

Not: Biyometrik aygıtın çıkarılması, onu işe yaramaz hale getirecek, ancak fare işaretçisi iyi çalışacaktır.

Bilgisayarınıza bağlı biyometrik cihazı kapatmak için aşağıdakileri yapın:

1. WinX Menüsü düğmesine basarak Windows + X anahtarlar birlikte.

2. Git Aygıt Yöneticisi.


Aygıt Yöneticisini Seçin

3. sekmesini genişletin biyometrik cihazlar.

4. Sağ tıklayın biyometrik cihaz ve seçin Devre dışı bırakmak.


Biyometrik Cihazlar altında Geçerlilik Sensörünü Devre Dışı Bırak

5. Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu, cihazınızın işletim sistemi ile biyometrik cihazınız arasındaki çelişkiden kaynaklanan sorunları çözmelidir.

Yöntem 5: Windows 10 PC’de HP Pass Basit Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarlarına biyometrik aygıtları bağlı HP kullanıcıları için, HP SimplePass suçludur. SimplePass, biyometrik cihazlar için bir HP programıdır. Müşterilerin bir HP bilgisayarla bir biyometrik aygıtı çalıştırmasını sağlarken, aynı zamanda biyometrik aygıtın ne yaptığı üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar. Ancak uygulama, Windows 10 ile düzgün çalışmayabilir ve imleç yanıp sönme sorunlarına neden olabilir.

Sisteminizde yüklü HP SimplePass ile bu zorlukla karşılaşan bir HP kullanıcısıysanız, bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken işlevlerinden birini devre dışı bırakmaktır. Bunu yapmak için adımlar şunlardır:

1. Aç HP Basit Geçiş.

2. Pencerenin sağ üst köşesindeki Ayarlar buton.

3. Altında Kişisel ayarlarişaretini kaldırın Lansman Sitesi seçenek.


HP basit geçiş altında LaunchSite'ın işaretini kaldırın

4. Tamam Titreyen imleç sorununu düzeltmek için bu özelliği devre dışı bırakmak için düğmesine basın.

Windows 10’da Fare İmlecinin Yanıp Sönmesini Düzeltmek İçin Ek İpuçları

 • ile ilgili sorunlar CSS kodu veya tarayıcı içinde çalışan komut dosyaları, bir web tarayıcısında titreyen bir imleç üretebilir. Bu sorunu çözmek için, kullanmayan bir web sitesine gidin. CSS veya JavaScript ve imlecin orada yanıp sönmediğini kontrol edin.
 • Anti-virüs yazılımı, sürücü yazılımına müdahale ederek potansiyel olarak imlecin titremesine neden olabilir. Ürün hataları ve sorun giderme hakkında bilgi için üreticinin web sitesini ziyaret edin.

Önerilen:

Umarız bu rehber yardımcı olmuştur ve siz Windows 10’da fare imlecinin yanıp sönme sorununu düzeltin. Bu süreçte kendinizi zor durumda bulursanız, yorumlar aracılığıyla bize ulaşın, size yardımcı olalım.