IPConfig komutları hakkında ne biliyorsunuz? ipconfig olarak bilinir IP Yapılandırması. IPConfig, bir bilgisayarın TCP/IP ağ yapılandırmasını göstermek için kullanılan popüler bir Windows ağ komut satırı yardımcı programıdır. Eğer tam bir anlayış iseniz Linux, o zaman bu araç oldukça benzer iPconfig. Ağ bağlantısı sorunlarını gidermek için iPconfig’i de kullanabilirsiniz. ipconfig ile PC’nizdeki ağ bağdaştırıcılarının türlerini kontrol edebilirsiniz. Ancak, bilgisayarın IP adresi, kullanılan DNS sunucularının IP adresleri ve çok daha fazlası.

Ancak, ipconfig komut satırı yardımcı programı tarafından sağlanan bazı bilgiler, kullanıcı dostu bir grafik arabirim aracılığıyla bulunabilir. Elbette, arayüz mevcut olmayabilir ve komut istemi mevcut seçeneğinizdir. Masa teknisyenine veya bir ağ uzmanına yardım ediyorsanız, bir PC ağ yapılandırmasını almanın komut satırı yöntemini ve bazı durumlarda ağ işlevlerini gerçekleştirmeyi anlamanız önerilir.

Komut İstemini Açma Adımları:

Bu yardımcı programı kullanmak istiyorsanız, Komut istemi pencere. Başlatmak için üç ortak adım Komut istemi pencere şunlardır:

Aşama 1:

Basitçe arayın cmd kullanmak pencereler arama aracı.

Adım 2:

üzerine sağ tıklayın Başlangıç simge ve seçin Komut istemi.

Aşama 3:

Klavye kombinasyonuna basın WinAnahtarı + r, ardından giriş cmd de Çalıştırmak görünen pencere.

Ipconfig Sözdizimi:

ipconfig [/allcompartments] [/all] [/renew [<Adapter>]] [/release [<Adapter>]] [/renew6[<Adapter>]] [/release6 [<Adapter>]] [/flushdns] [/displaydns] [/registerdns] [/showclassid <Adapter>] [/setclassid <Adapter> [<ClassID>]]>

IPConfig Komutları:

Parametre Açıklama
/Tümü Tüm ağ bağdaştırıcıları için tam TCP/IP yapılandırma bilgilerini gösterin.
/serbest bırakmak Belirtilen bir ağ bağdaştırıcısı için IPv4 adresini serbest bırakın.
/release6 Belirtilen ağ bağdaştırıcısı için IPv6 adresini serbest bırakın.
/Yenile Belirtilen ağ bağdaştırıcısı için IPv4 adresini yenileyin.
/renew6 Belirtilen ağ bağdaştırıcısı için IPv6 adresini yenileyin.
/flushdns DNS Çözümleyici önbelleğini kaldırın.
/registerdns Tüm DHCP kiralamalarını yeniler ve DNS adlarını yeniden kaydeder.
/displaydns DNS Çözümleyici Önbelleğinin içeriğini gösterin.
/showclassid Bağdaştırıcı için izin verilen tüm DHCP sınıf kimliklerini görüntüler.
/setclassid DHCP sınıf kimliğini değiştirir.
/showclassid6 Bağdaştırıcı için izin verilen tüm IPv6 DHCP sınıf kimliklerini gösterin.
/setclassid6 IPv6 DHCP sınıf kimliğini değiştirir.
/? Listeyi görüntüler

IPConfig Komutlarını Kullanma Örnekleri:

Windows 10'da IPConfig Komutları

ipconfig yardımcı programında bazı bilgileri gösterecek veya bazı ağ işlevlerini gerçekleştirecek çok sayıda anahtar vardır. Temel olarak, ipconfig bir bilgisayarın IP adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini gösterir.

ipconfig komutları – Temel TCP/IP Ağ Bilgilerini Getir

Bilgisayarınızdan temel ağ bilgilerini almak istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek: ipconfig

Ancak ipconfig komutlarınızın çıktısı oldukça farklı olacaktır. Bu, ağ kurulumunuza ve PC’nizde kurulu olan ağ bağdaştırıcılarının türüne bağlıdır.

 • IPv4 adresi: 192.168.0.98
 • Ağ alt ağ maskesi: 255.255.255.0
 • Varsayılan Ağ Geçidi: 192.168.0.1

PC’niz doğrudan ağa bağlı değilse (bu nadirdir) unutmayın. Ancak IP adresi, genel harici IP adresiniz değil, yerel ağ IP’niz olacaktır.

ipconfig /all – Tüm TCP/IP Ağ Bilgilerini Al

ipconfig ile bir diğer önemli anahtar, bir PC’deki tüm ağ bağdaştırıcıları için tüm TCP/IP ağ ayrıntılarını almasını sağlamaktır. kullanılarak yapılabilir. /all değiştirmek. Bu komut, yukarıda bahsedilen ipconfig ile aynı temel bilgileri sağlar. PC’nizle ilgili tüm internet bilgilerini almak istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek: ipconfig /all

Bu, PC için farklı ağ ayrıntılarının ayrıntılı bir raporunu görüntüler. Ayrıca, raporunuz internet kurulumunuza ve PC’nizde kurulu ağ bağdaştırıcılarına bağlı olarak oldukça farklılık gösterecektir. Aşağıdakiler gibi bilgileri içerir:

 • Ağ bağdaştırıcınızın/bağdaştırıcılarınızın markası ve sürümü
 • Bağdaştırıcınızın/bağdaştırıcılarınızın fiziksel adresi (MAC adresi veya donanım adresi anlamına gelir)
 • IP adresinizin kiralık olup olmadığı (IP kiralama ise, kullanım süresinin dolması ve kiralayan DHCP’nin ne kadar olduğunu?)
 • DNS sunucuları

ipconfig /release – Belirtilen Tüm Bağdaştırıcıların IPv4 Adresini Yayınlar

Anahtar /release ipconfig’in sahip olduğunuz ağ bağdaştırıcıları arasında hareket etmesine neden olur. Veya dinamik olarak sorunlu IPv4 adresini yalnızca DHCP sunucusuna bir DHCPRELEASE metni paylaşarak bırakın. Ayrıca, komutu ile takip etmeniz gerekir. ipconfig /renew (aşağıda belirtilen). Bağdaştırıcılarınızın bir IP adresi için DHCP sunucunuza ulaşmasına neden olur. Çoğu için, bu komutu çalıştırın, PC’niz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

IP adresinizi PC’nizden serbest bırakmak istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek: ipconfig /release

Yayın için IPConfig Komutları:

ipconfig /release6 – Belirtilen Tüm Ağ Bağdaştırıcılarının IPv6 Adresini Yayınlar

Komut, ağ bağdaştırıcılarındaki IPv6 adresini de yenilemesi dışında ipconfig /release ile oldukça aynıdır.

ipconfig /release – Belirli Ağ Bağdaştırıcıları için IPv4 Adresini Yayınlar

Anahtar /release <adapter> belirli bir ağ bağdaştırıcısı için DHCP sunucusuna bir DHCPRELEASE metni paylaşarak ipconfig’in verilen IPv4 adresini dinamik olarak bırakmasına neden olur.

Bilgisayarınızdaki belirli bir ağ bağdaştırıcısının IP adresini şu adla serbest bırakmak istiyorsanız: Local Area Connection 3. Basitçe komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından Girmek: ipconfig /release “Local Area Connection 3”

Not: manuel olarak bir IP adresi atadıysanız, bu komut onu serbest bırakamaz.

ipconfig /renew – Belirtilen Tüm Bağdaştırıcılar için en son IPv4 Adresini alın

Anahtar ipconfig /renew PC’nizin bir IPv4 adresi için DHCP sunucunuza ulaşmasına neden olur. Halihazırda bir tane yoksa veya bir öncekini yenilerse, Tümü belirtilen adaptörler Ancak, DHCP sunucunuzun nasıl yapılandırıldığına veya mevcut IP adresleri havuzuna bağlıdır. Alacağınız IP adresi daha önce sahip olduğunuz bir adres olabilir veya en son IP adresi olabilir. Bu komutu çalıştırdıktan sonra, bir DHCP’nin PC’nize bir IP adresi ataması birkaç saniye sürer.

PC’nizin IP adresini yenilemek istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek: ipconfig /renew

ipconfig /renew – Belirli Bir Ağ Bağdaştırıcısı İçin Yeni Bir IPv4 Adresi Alın

Anahtar ipconfig /renew <adapter> PC’nizin bir IPv4 adresi için DHCP sunucunuza ulaşmasına neden olur. Halihazırda bir tane yoksa veya bir öncekini bir süre için yenilerse özel ağ adaptörü. DHCP sunucunuzun nasıl yapılandırıldığına veya mevcut IP adresleri havuzuna bağlıdır. Ancak alacağınız IP adresi daha önce sahip olduğunuz bir IP adresi olabilir veya en son IP adresi olabilir. Bu komutu çalıştırdıktan sonra, bir DHCP’nin bilgisayarınıza bir IP adresi ataması birkaç saniye sürecektir.

Adlı PC’nizdeki bir ağ bağdaştırıcısının IP adresini yenilemek istiyorsanız Local Area Connection 3. Basitçe komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından Girmek: ipconfig /renew “Local Area Connection 3”. PC’nizdeki ağ bağdaştırıcılarının adlarını öğrenmek istiyorsanız. Komut penceresine aşağıdakini girmeyi deneyin ve ardından Girmek: ipconfig

ipconfig /tümü | bulstr /v 00-00-00 | findstr Fiziksel – Tüm Fiziksel Bağlı Ağ Bağdaştırıcılarının MAC Adresini Göster

Anahtarlı ipconfig /all tüm harici ağ bağdaştırıcılarının MAC adresini aramak için kullanılır. Birkaç bağdaştırıcınız varsa, çıktı çok uzun olabilir ve aradığınızı bulmanızı zorlaştırabilir.

Pencereler bulucu yardımcı program metin kalıplarını bulmak için kullanılır. Basitçe çıktısını beslemek ipconfig /all içine findstr, dağınıklığı sınırlayabilir ve çıktının yalnızca harici ağ bağdaştırıcılarının MAC adresini görüntülemesini sağlayabiliriz. Görevi yerine getirmek istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek:

ipconfig /all | findstr /v 00-00-00 | findstr Physical

Ancak, komut bir dizi 3 komuttur, yani:

 • ipconfig /all
 • findstr /v 00-00-00
 • findstr Physical

olarak adlandırılan dikey çubuk boru, bir ’emretmek’ bu, sonucu borunun sol tarafından alır ve ardından sağdaki komuta girdi olarak huni yapar. Sadece PC ekranını atlayarak.

Ancak, yukarıdaki komut çıktısını görüntüler. ipconfig /all olarak komuta beslenir findstr /v 00-00-00 onun girişi. Komuta findstr anahtar ile /v anahtarın çıkışında bir mesajın satırlarını arayacaktır ipconfig /all bu içermeyecek 00-00-00. Yalnızca kapalı veya bağlı olmayan ağ bağdaştırıcılarını hariç tutar. Bu ağ bağdaştırıcıları, ile başlayan bir MAC adresine sahip olacaktır. 00-00-00.

İlk findstr çıktısı, filtrelediğimiz tüm bilgileri içerecektir. DHCP kiralama bilgileri gibi. Yalnızca fiziksel bağdaştırıcıların MAC adresini görüntüleyen bir çıktıyla sonuçlanacak dağınıklığı daha da sınırlamak için. İlk çıktıyı beslemek istiyoruz bulucu ikinci findstr komutuna. bu 2. bulucu kelimeyi içerenler dışındaki her metin satırını kontrol eder Fiziksel.

ipconfig /displaydns – DNS Önbelleğini Görüntüle

Etki alanı adını (örn., geekmindset.net) kullanarak bir web sitesine geçtikten sonra, bilgisayarınız sırf onu İnternette barındıran sunucuyu bulmak için o web sitesinin IP adresini bilmek ister. IP adresini arama işlemi, DNS araması olarak bilinir. PC’niz ziyaret etmek istediğiniz sitenin bağlantılı IP adresini öğrendiğinde, onu PC’nizde önbelleğe alır (depolar). Önbelleğe alma amacı, o web sitesindeki bir web sayfasına her eriştiğinizde PC’nizin bir DNS araması yapmamasını sağlayarak performansı artırır.

Bu komut, PC’nizdeki en son önbelleğe alınmış tüm IP adreslerini görüntüler. Bilgisayarınızı etkinleştirdikten sonra birçok web sitesine erişirseniz, bu liste çok uzun olabilir.

PC’nizde önbelleğe alınmış DNS girişlerini göstermek için, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından Girmek: ipconfig /displaydns

Listede gösterilen bilgiler şunları içerir:

 • Kayıt Adı: DNS aramasının yapıldığı sunucunun veya web sitesinin adı
 • Kayıt tipi:
  • 1 = Bir
  • 2 = NS (girişin bir ad sunucusu olduğunu vurgular)
  • 5 = CNAME
  • 15 = MX (girişin bir e-posta sunucusu olduğunu vurgular)
 • Yaşama zamanı: bu önbellek girişi sona ermeden önceki süre (saniye cinsinden)
 • Veri Uzunluğuh: uzunluk (bayt olarak)
  • 8 Bayt = IPv4 adresi
  • 16 Bayt = IPv6 adresi

ipconfig /flushdns – DNS Önbelleğini Kaldır

Bu komut, PC’nizdeki önbelleğe alınmış DNS girişlerini kaldıracaktır. DNS ile ilgili sorunları düzeltmek için bunu yapabilirsiniz. Örneğin, bir web sitesine erişmek istediğinizde ancak web sitesinin bulunamadığını söyleyen bir hata metni ile karşılaştığınızda. Çoğu kişi için bu komutu çalıştırın, PC’niz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

PC’nizdeki tüm önbelleğe alınmış DNS girişlerini kaldırmak istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından Girmek: ipconfig /flushdns

Daha ne?

Bu kılavuzda bahsedilen örnek, ipconfig ile kullanılabilen bazı işlevleri gösterir. Kullanılabilir anahtarların bir listesini almak istiyorsanız, komut penceresine aşağıdakini girin ve ardından düğmesine basın. Girmek: ipconfig /?

Çözüm:

ipconfig, ağ sorunlarını düzeltmek için birçok bilgi sağlar. Bu yardımcı program, otomatik olarak bir IP adresi alan PC için değerli bir kaynaktır. Bu kılavuzda, Windows 10’da IPConfig Komutları Anahtarların Listesi örnekler yardımıyla. Yararlı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınızla paylaşın ve aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: