pencereler pek çoğu tarafından bilinmeyen tonlarca sistem programı veya EXE dosyasına sahiptir. Ancak Windows Görev Yöneticisi, bilgisayarınızdaki kaynakları kullanan programların bir listesini de gösterir. Gerçekten dikkatimi çeken programlardan biri şuydu: LockApp.exe. Çoğu zaman, çok fazla kaynak tükettiğini görmüştüm ve bazen değil. Birçok foruma baktığımda, bazen %35 kaynak ve hatta GPU kullanımı tüketmiş gibi görünüyor. Bu yazımızda LockApp.exe’nin ne olduğundan ve şüpheli görünmesi durumunda ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

PC’nizde çalışan LockApp.exe adlı bir işlem de görebilirsiniz. Bu aslında normaldir. LockApp.exe, Windows 10 işletim sisteminin bir parçasıdır ve ayrıca kilit ekranını göstermekten sorumludur.

LockApp.exe nedir?

Özellikle LockApp.exe, siz bilgisayarınızda oturum açmadan önce görünen kilit ekranı kaplamasını gösterir. Bu ekran güzel bir arka plan resmi, saat ve tarih ve diğer her şeyi gösterir. quick status kilit ekranınızda göstermeyi seçtiğiniz öğeler. Örneğin, hava durumu tahminlerini veya yeni e-postalar hakkındaki bilgileri burada görüntüleyebilirsiniz.

LockApp.exe işlemi ekranı ve üzerindeki tüm bilgileri görüntüler.

Bu süreç aslında çoğu zaman herhangi bir iş yapmıyor. Sadece kilit ekranındayken de bir şeyler yapıyor. Bu, bilgisayarınızda oturum açarken veya simgesine dokunarak bilgisayarınızı kilitlediğinizde görünür. Lock Başlat menüsündeki seçeneği veya Windows+L’yi tıklayın. Aslında oturum açtıktan sonra kendini askıya alır ve çalışmayı durdurur.

Aslında, Görev Yöneticisi’ndeki İşlemler sekmesinde çalışan LockApp.exe’nin yalnızca ekran görüntüsünü alabildik. Windows oturum açma ekranında programları açmak için geeky bir numara kullanarak. Bazı sistem araçları, PC’nizde LockApp.exe’nin çalıştığı konusunda sizi bilgilendirebilse de, çoğunlukla bu listede görmeyeceksiniz.

Çok Sistem Kaynağı Kullanın mı Kullanmayın mı?

Kilit uygulaması çok fazla sistem kaynağı kullanmaz. Bir sistem aracı size uzun süredir çalıştığını söylüyorsa, bu, PC’nizin kilitli olduğu ve uzun süre uyanık kaldığı anlamına gelir. PC kilit ekranında oturuyordu, bu yüzden LockApp.exe çalışıyordu. Ve PC’nizde oturum açtıktan sonra, kilit uygulaması otomatik olarak kendini askıya alır.

Ayrıca kilit uygulamasının kilit ekranında yalnızca 10-12 MB bellek kullandığını fark ettik. Uygulamanın fazla bir şey yapması gerekmediğinden CPU kullanımı çok düşüktü. Oturum açtıktan sonra LockApp.exe kendini askıya aldı ve yalnızca 48 K değerinde küçük bir bellek kullandı. Bu bilgiyi Görev Yöneticisi’ndeki Ayrıntılar sekmesinde göreceksiniz.

Bu işlem hafif ve aynı zamanda küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Çok fazla CPU, bellek veya diğer tüm kaynakları kullanıyor gibi görünüyorsa, Windows’ta önemli bir hatayla karşılaştınız. Bu olmamalı.

LockApp.exe işlemi güvenli mi?

Bu yazı itibariyle, aslında LockApp.exe işlemi olarak kendilerini maskeleyen virüs veya kötü amaçlı yazılım şikayeti yoktur. Ancak, böyle bir planın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Suçlular, kötü niyetli programlarının fiilen karışmasını sağlamak için meşru sistem süreçlerini taklit edebilir.

Bu nedenle, bilgisayarınızdaki LockApp.exe işleminin tehlikeye girmediğinden emin olmak istiyorsanız. Ayrıntılarını Görev Yöneticisi’nde de kontrol etmenizi öneririz. Bunu yapmak için aşağıdaki basit adımları izleyin:

  • Klavyenizde Windows Tuşu+S’ye dokunun.
  • Tip Task Manager (tırnak işaretleri olmadan), ardından Enter’a dokunun.
  • Şimdi Ayrıntılar sekmesine gidin.
  • LockApp.exe’ye sağ tıklayın, ardından Dosya Konumunu Aç’ı seçin.
  • Sistem dosyasının bu klasörde olup olmadığını kontrol edin:

C:WindowsSystemAppsMicrosoft.LockApp_cw5n1h2txyewy

LockApp.exe’nin farklı bir klasörde bulunduğunu fark ederseniz, aslında PC’nizde şüpheli bir şey vardır. Bu durumda Auslogics Anti-Malware kullanmanızı öneririz. Bu program sisteminizi tarar ve ardından kötü amaçlı öğeleri ve diğer tüm güvenlik sorunlarını arar.

Devre Dışı Bırakabilir misiniz?

İsterseniz kilit uygulamasını da devre dışı bırakabilirsiniz. Bu daha sonra kilit ekranını Windows’tan kaldıracaktır. Başka bir deyişle, bilgisayarınızı başlattığınızda, uyandırdığınızda veya kilitlediğinizde. İlk boş kilit ekranı olmadan normal oturum açma istemini göreceksiniz.

Kilit uygulamasını kapatmak, PC’nizin kaynaklarından önemli miktarda tasarruf sağlamaz. PC’nizde biraz daha hızlı oturum açmanıza izin verecek, ancak artık o kilit ekranını görmeyeceksiniz. Oturum açma ekranında tipik arka plan resmini görmeye devam edeceksiniz.

Windows 10’da LockApp.exe nasıl devre dışı bırakılır?

İsterseniz LockApp.exe işlemini devre dışı bırakabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uyguladığınızda, arka plan resmi veya ‘hızlı durum’ öğeleri olmadan yalnızca normal oturum açma istemini görürsünüz.

kilit uygulaması.exe

  • Önce Dosya Gezgini’ni açın, ardından şu yola gidin: C:WindowsSystemApps
  • Şimdi ‘Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy’ klasörünü arayın.
  • Sağ tıklayın, ardından adı değiştirmelisiniz. Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy.backup (alıntı yok).

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve sizin için de faydalı olur. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Neden rundll32.exe Bilgisayarınızda Çalışıyor – Nedir?