Minimalist bir masaüstü, çok sayıda simge, menü veya kullanıcının istemediği diğer UI öğeleri gibi dağınıklıktan arındırılmış bir masaüstüdür. Bunu oluşturmak istiyorsanız, bu zor değil, ancak bireysel bir kullanıcının gereksinimlerine ve onlar için neyin önemsiz veya önemli olduğuna bağlı olarak her zaman farklı olacaktır. İşte minimalist bir masaüstü oluşturmak için izleyebileceğiniz bazı temel adımlar: Windows 10 bilgisayar.

Ayrıca Bakınız: İPhone’u Bağladığınızda Fotoğraflar Uygulamasının Otomatik Olarak Açılmasını Nasıl Durdurursunuz

Windows 10’da Minimalist Masaüstü Nasıl Oluşturulur:

Üçüncü taraf uygulamalarla Minimalist Masaüstü oluşturmanın iki yolu:

 • Üçüncü Taraf Uygulamaları Olmadan Oluşturun
 • Üçüncü Taraf Uygulamalarla Minimalist Masaüstü

Üçüncü Taraf Uygulamaları Olmadan Minimalist Masaüstü Oluşturun:

Üçüncü Taraf Uygulamalar Olmadan Minimalist Masaüstü Oluşturun

Windows 10’da minimalist bir masaüstü oluşturmayı merak ediyor ama görünüşünü değiştirmek için herhangi bir uygulama yüklemek istemiyorsanız, yapabileceğiniz bazı temel şeyler burada.

 • Başlangıçta, masaüstü simgelerini gizleyin. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın. Görünüm’e gidin ve alt menüden ‘Masaüstü simgelerini göster’ seçeneğinin işaretini kaldırın.
 • Ardından görev çubuğunu otomatik olarak gizleyin. Ayarlar uygulamasına gidin ve Kişiselleştirme ayarları grubuna gidin. Görev Çubuğu sekmesini seçin ve ardından masaüstü modunda otomatik gizlenecek şekilde ayarlayın.
 • Başlat menüsünden tüm döşemeleri silin. Başlat menüsünü istemiyorsanız ve döşemelerinin karmaşık bir arayüz sunduğunu düşünüyorsanız. Sonra hepsini silebilir ve basit bir uygulama listesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, uygulamanın listesini gizleyebilir ve ardından tüm favori uygulama dosyalarınızı, döşemelerinizi ve klasörlerinizi temiz bir düzende Başlat menüsüne sabitleyebilirsiniz.
Zorunlu:

Ayrıca Başlat menüsünün tam ekran varyantını deneyebilir ve minimalist gereksinimlerinize daha iyi uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz. Ayarlar uygulamasından açılabilir. Kişiselleştirme ayarları grubuna gidin. Başlangıç ​​sekmesini seçin ve ardından ‘Tam ekran başlatmayı kullan’ düğmesini etkinleştirin.

 • Ardından, taşma menüsünde sistem tepsisi simgelerini gizleyebilirsiniz. Ancak, sistem tepsisi her zaman saati veya tarihi görüntüler, ancak üzerindeki diğer simgeler, taşma menüsünde gizlenebilir. Yardımcı olduğu için, işaretçinizi üzerine getirdiğinizde görev çubuğu görüneceğinden, dağınıklığı gizli tutmaya çalışın en iyi fikir.
 • Ayrıca, alakasız öğeleri görev çubuğundan kaldırmak iyi bir fikirdir.
 • Duvar kağıdını oldukça basit bir şekilde değiştirin. Düz görüntüler, HD fotoğraflar yerine en iyi sonucu verir. Ayrıca koyu renkler sunan basit bir duvar kağıdı ile hareket edebilir veya içinde renk olan ama çok meşgul olmayan bir şey bulabilirsiniz.
 • Sonunda, başlık çubuğunda, Başlat Menüsü’nde ve görev çubuğunda rengi kapatabilirsiniz. Bunu yapmak istiyorsanız, Ayarlar uygulamasına gidin ve ardından Kişiselleştirme ayarları grubuna gidin. ‘Başlık çubukları ve pencere kenarlıkları’ veya ‘Başlat, Görev Çubuğu ve işlem merkezi’ seçeneğinin işaretini kaldırın.

Üçüncü Taraf Uygulamalar Üzerinden Minimalist Masaüstü Üzerinden Oluşturun

Üçüncü Taraf Uygulamalarla

PC’nize bazı uygulamalar yüklemek veya indirmek istiyorsanız, masaüstünüz Windows 10’un sahip olduğu stok özelleştirme seçeneklerine bağlı olduğunuzdan çok daha iyi görünebilir. İyi, minimalist bir masaüstü için aşağıdaki uygulamaları kullanmanızı öneririz.

 • Yarı SaydamTB: Görev çubuğunu yarı saydam hale getireceğinden veya ona en iyi bulanıklık arka planını ekleyeceğinden. buradan indirin.
 • yağmur ölçer: Rainmeter tonlarca Dock görünümü sunar. Bunları Başlat menüsü yerine de ayarlayabilirsiniz. buradan indirin.
 • Görev Çubuğu Gizleyici: Fare işaretçisini üzerine getirdiğinizde bile görünmemesi için görev çubuğunu tamamen gizleyin. buradan indirin.
 • T-Saat: Sistem tepsisi saatini özelleştirmek için kullanılır. buradan indirin.

Yukarıdaki uygulamalar, Windows 10 UI’yi değiştirmek için en iyisidir ve size uygun olana bağlı olarak hepsini veya birkaçını kullanabilirsiniz.

Minimalist Masaüstü Oluşturma Adımları

Üçüncü taraf uygulamalarla Minimalist Masaüstü oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Başlangıçta, masaüstü simgelerini gizleyin. Masaüstündeki boş alana sağ tıklayın ve Görünüm’e gidin. ‘Masaüstü simgelerini göster’ seçeneğinin işaretini kaldırın. Masaüstü simgelerini seviyorsanız, onları sınırlamaya çalışın. Izgaraya hizalanmış olduklarını unutmayın. Dosyaları ona kaydetmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışmayın.
 • Masaüstü duvar kağıdını minimalist bir şeyle değiştirin.
 • Görev çubuğuyla ne yapmak istediğinize karar verin. İşte onu tamamen gizlemek veya şeffaf hale getirmek için bazı araçlar.
 • Rainmeter için bir başlatıcı veya sabit görünüm bulun. Dışarıda birçok Rainmeter kaplaması olduğu için en iyi zaman. İhtiyaçlarınıza uygun olanı bulmanız yeterlidir ve ayrıca özelleştirmesi kolaydır. Burada BlueRose kullandık. Kolayca özelleştirebilir ve her şeyi temiz bir düzende sunabilirsiniz.

Çözüm:

Minimalist bir masaüstünü oluşturan şeyin griler veya siyahlar olmadığını unutmayın. Kısacası, minimalist masaüstü, tamamen temiz veya düzenli bir arayüzle ilgilidir. Örneğin, hava tahmini veya müzik kontrolleri eklemek istiyorsanız veya başlatıcınıza çok sayıda uygulama eklemek istiyorsanız, zaman zaman güncellenmesi gerekecektir. Rengi silmek önemli değil. Renkli, minimalist bir masaüstü istiyorsunuz. İlham almayı merak ediyorsanız, mevcut DeviantArt veya Rainmeter kaplamalarına gidin ve birçok fikir bulacaksınız. Bazı minimal masaüstü uzmanları, hem güzel hem de gerekli olması için duvar kağıdını masaüstünün eksiksiz tasarımına ekler.

Minimalist Masaüstü hakkında görüşleriniz nelerdir? Aşağıda bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: