Çoğu kullanıcının Windows güncellemeleri söz konusu olduğunda bir aşk-nefret ilişkisi vardır. Bunun nedeni kısmen güncellemelerin çoğu kullanıcı için otomatik olarak yüklenmesi ve bilgisayarın yeniden başlatılmasını talep ederek iş akışını kesintiye uğratmasıdır. Bunun da ötesinde, güncelleme kurulumunu tamamlamadan önce yeniden başlayan mavi ekrana ne kadar süre bakılması gerektiğine veya bilgisayarlarının kaç kez yeniden başlatılacağına dair bir garanti yoktur. Birden fazla hayal kırıklığı düzeyine kadar, güncellemeleri birkaç kez ertelerseniz, bilgisayarınızı normal şekilde kapatamaz veya yeniden başlatamazsınız. Bu işlemlerden birinin yanında güncellemeleri yüklemek zorunda kalacaksınız. Kullanıcıların güncellemelerin otomatik yüklenmesini sevmemelerinin bir başka nedeni de, sürücü ve uygulama güncellemelerinin çoğu zaman düzelttiklerinden daha fazla şeyi bozmalarıdır. Bu, iş akışınızı daha da bozabilir ve zamanınızı ve enerjinizi bu yeni sorunları çözmeye ayırmanızı gerektirebilir.

Windows 10’un piyasaya sürülmesinden önce, kullanıcıların güncelleme tercihlerinde ince ayar yapmalarına ve Windows’un onlarla tam olarak ne yapmasını istediklerini seçmelerine izin verildi; ya tüm güncellemeleri otomatik olarak indirip yüklemek, güncellemeleri indirmek ancak yalnızca izin verildiğinde yüklemek, indirmeden önce kullanıcıyı bilgilendirmek ve son olarak yeni güncellemeleri asla kontrol etmemek için. Güncelleştirme sürecini kolaylaştırmak ve karmaşıklaştırmamak amacıyla Microsoft, Windows 10’da gelen tüm bu seçenekleri kaldırdı.

Özelleştirme özelliklerinin bu şekilde kaldırılması, doğal olarak daha deneyimli kullanıcılar arasında tartışmalara yol açtı, ancak aynı zamanda otomatik güncelleme sürecinden kurtulmanın yollarını da buldular. Windows 10’da otomatik güncellemeleri durdurmak için birden fazla doğrudan ve dolaylı yöntem vardır, hadi başlayalım.


Windows 10’da Otomatik Güncelleştirmeler Nasıl Durdurulur?

Otomatik güncellemeleri engellemenin en kolay yolu, onları Windows ayarlarında duraklatmaktır. Onları ne kadar süreyle duraklatabileceğinizin bir sınırı olmasına rağmen. Ardından, bir grup ilkesini değiştirerek veya Windows Kayıt Defterini düzenleyerek güncellemelerin otomatik yüklenmesini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz (bu yöntemleri yalnızca deneyimli bir Windows kullanıcısıysanız uygulayın). Otomatik güncellemelerden kaçınmanın birkaç dolaylı yolu, gerekli güncellemeleri devre dışı bırakmaktır. Windows güncelleme hizmet veya tarifeli bir bağlantı kurmak ve güncellemelerin indirilmesini kısıtlamak için.

5 Yol Windows 10’da Otomatik Güncelleştirmeyi Devre Dışı Bırakmak için

Yöntem 1: Ayarlarda Tüm Güncellemeleri Duraklat

Yeni bir güncellemenin kurulumunu yalnızca birkaç gün ertelemek istiyorsanız ve otomatik güncelleme ayarını tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, bu yöntem tam size göre. Ne yazık ki, yüklemeyi yalnızca 35 gün erteleyebilirsiniz; bundan sonra güncellemeleri yüklemeniz gerekecektir. Ayrıca, Windows 10’un önceki sürümleri, kullanıcıların güvenlik ve özellik güncellemelerini bireysel olarak ertelemesine izin verdi, ancak seçenekler o zamandan beri geri çekildi.

1. Açmak için Windows tuşu + I’ye basın Ayarlar sonra Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.


Güncelleme ve Güvenlik | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

2. Windows güncelleme sayfasını bulun ve bulana kadar sağda aşağı kaydırın. Gelişmiş seçenekler. Açmak için üzerine tıklayın.


Şimdi Windows Update altında <strong>Gelişmiş</strong> seçenekler | Windows 10″ width=”700″ height=”507″ loading=”lazy”> </picture></p>
<p>3’te Otomatik Güncelleştirmeleri Durdur. <strong>Güncellemeleri Duraklat</strong> tarih seçimi açılır menüsünü genişletin ve <em>Windows’un yeni güncellemeleri otomatik olarak yüklemesini engellemek istediğiniz tarihi tam olarak seçin.</em></p>
<p ><resim sınıfı=
Güncellemeleri Duraklat tarih seçimi açılır menüsünü genişletin

Gelişmiş Seçenekler sayfasında, güncelleme sürecini daha ayrıntılı olarak inceleyebilir ve diğer Microsoft ürünleri için de güncellemeler almak isteyip istemediğinizi, ne zaman yeniden başlatılacağını, güncelleme bildirimlerini vb. seçebilirsiniz.

Yöntem 2: Grup İlkesini Değiştir

Microsoft, daha önce bahsettiğimiz Windows 7’nin gelişmiş güncelleme seçeneklerini gerçekten kaldırmadı, ancak onları bulmayı biraz zorlaştırdı. Dahil edilen bir yönetim aracı olan Grup İlkesi Düzenleyicisi Windows 10 Pro, Education ve Enterprise sürümleri, artık bu seçenekleri barındırıyor ve kullanıcıların otomatik güncelleme sürecini tamamen devre dışı bırakmasına veya otomasyon kapsamını seçmesine izin veriyor.

Ne yazık ki, Windows 10 Home kullanıcılarının, grup ilkesi düzenleyicisi kullanılamadığı için bu yöntemi atlamaları veya önce aşağıdaki gibi bir üçüncü taraf ilke düzenleyicisi yüklemeleri gerekecektir. Politika Artı.

1. Basın Windows Tuşu + R Çalıştır komut kutusunu başlatmak için klavyenizde şunu yazın gpedit.mscve tıklayın tamam grup ilkesi düzenleyicisini açmak için


Windows Tuşu + R tuşlarına basın, ardından gpedit.msc yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni açmak için Enter'a basın | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

2. Soldaki gezinme menüsünü kullanarak aşağıdaki konuma gidin –

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update

Not: Genişletmek için bir klasöre çift tıklayabilir veya solundaki oka tıklayabilirsiniz.


HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

3. Şimdi, sağ panelde öğesini seçin. Otomatik Güncellemeleri Yapılandır politikasına tıklayın ve ilke ayarları İlkeyi köprüleyin veya sağ tıklayın ve düzenle’yi seçin.


Otomatik Güncelleştirmeler ilkesini yapılandır'ı seçin ve ilke ayarlarına tıklayın | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

4. Varsayılan olarak, politika Yapılandırılmamış olacaktır. Otomatik güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, Engelli.


Varsayılan olarak, politika Yapılandırılmamış olacaktır. Otomatik güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, Devre Dışı öğesini seçin. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

5. Şimdi, yalnızca Windows güncellemelerinin otomasyon miktarını sınırlamak ve ilkeyi tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, öğesini seçin. Etkinleştirilmiş ilk. Ardından, Seçenekler bölümünde, Otomatik güncellemeyi yapılandır açılır liste ve tercih ettiğiniz ayarı seçin. Kullanılabilir her yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için sağdaki Yardım bölümüne başvurabilirsiniz.


önce Etkin'i seçin. Ardından, Seçenekler bölümünde Otomatik güncellemeyi yapılandır açılır listesini genişletin ve tercih ettiğiniz ayarı seçin.

6. üzerine tıklayın Uygulamak Yeni konfigürasyonu kaydetmek ve üzerine tıklayarak çıkmak için tamam. Yeni güncellenmiş ilkeyi yürürlüğe koymak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 3: Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanarak güncellemeleri devre dışı bırakın

Otomatik Windows güncellemeleri, Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla da devre dışı bırakılabilir. Bu yöntem, Grup İlkesi Düzenleyicisi olmayan Windows 10 ev kullanıcıları için kullanışlıdır. Her ne kadar önceki yönteme benzer şekilde, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki herhangi bir girişi değiştirirken son derece dikkatli olun, aksi takdirde bir takım sorunlar ortaya çıkabilir.

1. Yazarak Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın regedit Çalıştır komut kutusunda veya arama çubuğunu başlatıp enter tuşuna basın.


Windows Tuşu + R tuşlarına basın, ardından regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Enter'a basın

2. Adres çubuğuna aşağıdaki yolu girin ve enter tuşuna basın

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows


HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows (2) | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

3. Sağ tık Windows klasöründe seçin ve Yeni > Anahtar.


Windows klasörüne sağ tıklayın ve Yeni Anahtar'ı seçin. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

4. Yeni oluşturulan anahtarı şu şekilde yeniden adlandırın: Windows güncelleme ve Enter’a bas kaydetmek.


Yeni oluşturulan anahtarı WindowsUpdate olarak yeniden adlandırın ve kaydetmek için enter tuşuna basın. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

5. Şimdi, sağ tık yeni WindowsUpdate klasöründe seçin ve Yeni > Anahtar yine.


Şimdi, yeni WindowsUpdate klasörüne sağ tıklayın ve tekrar Yeni Anahtar'ı seçin. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

6. Anahtarı adlandırın AU.


Anahtarı AU olarak adlandırın. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

7. İmlecinizi bitişik panele getirin, herhangi bir yere sağ tıklayınve seçin Yeni bunu takiben DWORD (32-bit) Değeri.


İmlecinizi bitişik panele getirin, herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni'yi ve ardından DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin.

8. Yeniyi yeniden adlandırın Dword değeri olarak Otomatik Güncelleme Yok.


Yeni DWORD Değerini NoAutoUpdate olarak yeniden adlandırın. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

9. Sağ tık NoAutoUpdate değerinde seçin ve değiştir (veya Değiştir diyalog kutusunu getirmek için üzerine çift tıklayın).


NoAutoUpdate değerine sağ tıklayın ve Değiştir'i seçin (veya Değiştir iletişim kutusunu getirmek için üzerine çift tıklayın).

10. Varsayılan değer verisi 0 olacaktır, yani devre dışı; değiştir Değer verisi ile 1 ve NoAutoUpdate’i etkinleştirin.


Varsayılan değer verisi 0 olacaktır, yani devre dışı; değer verisini 1 olarak değiştirin ve NoAutoUpdate'i etkinleştirin.

Otomatik güncellemeleri tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, önce NoAutoUpdate DWORD’u AUOptions olarak yeniden adlandırın. (veya yeni bir 32bit DWORD Değeri oluşturun ve buna AUOptions adını verin) ve aşağıdaki tabloya göre değer verilerini tercihinize göre ayarlayın.

Dword değeri Açıklama
2 Herhangi bir güncellemeyi indirmeden ve yüklemeden önce bilgilendirin
3 Güncellemeleri otomatik olarak indirin ve yüklenmeye hazır olduklarında haber verin
4 Güncellemeleri otomatik olarak indirin ve önceden planlanmış bir zamanda yükleyin
5 Yerel yöneticilerin ayarları seçmesine izin verin

Yöntem 4: Windows Update Hizmetini Devre Dışı Bırakın

Grup İlkesi Düzenleyicisi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile uğraşmak, Windows 10’da otomatik güncellemeleri durdurmak için biraz fazla olduğu ortaya çıkıyorsa, Windows Update hizmetini devre dışı bırakarak otomatik güncellemeleri dolaylı olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Söz konusu hizmet, yeni güncellemelerin kontrol edilmesinden indirilmesine ve kurulmasına kadar güncelleme ile ilgili tüm faaliyetlerden sorumludur. Windows Update hizmetini devre dışı bırakmak için –

1. tuşuna basın Windows tuşu + S Başlat arama çubuğunu çağırmak için klavyenizde şunu yazın Hizmetlerve Aç’a tıklayın.


Çalıştır komut kutusuna services.msc yazın ve enter tuşuna basın

2. Ara Windows güncelleme Aşağıdaki listede hizmet. Bir kez bulundu, sağ tık üzerine tıklayın ve seçin Özellikler sonraki menüden.


Aşağıdaki listede Windows Update hizmetini arayın. Bulunduğunda, üzerine sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

3. Genel sekmesine tıklayın ve Durmak Hizmeti durdurmak için Hizmet Durumu altındaki düğmesine basın.


Genel sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve hizmeti durdurmak için Hizmet Durumu altındaki Durdur düğmesine tıklayın.

4. Ardından, genişletin başlangıç ​​türü açılır liste ve seçin Engelli.


Başlangıç ​​türü açılır listesini genişletin ve Devre Dışı öğesini seçin. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

5. Bu değişikliği üzerine tıklayarak kaydedin. Uygulamak ve pencereyi kapatın.

Yöntem 5: Ölçülen Bağlantı Kurma

Otomatik güncellemeleri önlemenin bir başka dolaylı yolu da ölçülü bir bağlantı kurmaktır. Bu, Windows’u yalnızca öncelikli güncellemeleri otomatik olarak indirip yüklemesi için kısıtlayacaktır. Bir veri limiti belirlendiğinden, diğer zaman alıcı ve ağır güncellemeler yasaklanacaktır.

1. düğmesine basarak Windows Ayarları uygulamasını başlatın. Windows tuşu + ben ve üzerine tıklayın Ağ ve İnternet.


Windows tuşu + X'e basın, ardından Ayarlar'a tıklayın, ardından Ağ ve İnternet | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

2. Wifi Ayarlar sayfası ve sağ panelde üzerine tıklayın Bilinen ağları yönet.

3. Ev Wi-Fi ağınızı seçin (veya dizüstü bilgisayarınızın genellikle yeni güncellemeleri indirmek için kullandığı ağı) ve üzerine tıklayın. Özellikler buton.


Ev Wi-Fi ağınızı seçin ve Özellikler düğmesine tıklayın. | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

4. Bulana kadar aşağı kaydırın. Ölçülü bağlantı olarak ayarla özellik ve .


Ölçülü bağlantı olarak ayarla | Windows 10'da Otomatik Güncelleştirmeleri Durdurun

Ayrıca, Windows’un herhangi bir yüksek öncelikli güncellemeyi otomatik olarak indirmesini önlemek için özel bir veri limiti oluşturmayı da seçebilirsiniz. Bunu yapmak için – tıklayın Bu ağdaki veri kullanımını kontrol etmeye yardımcı olacak bir veri limiti belirleyin köprü. Bağlantı sizi Ağ durumu ayarlarına geri getirecektir; tıkla Veri kullanımı mevcut ağınızın altındaki düğme. Burada, her bir uygulama tarafından ne kadar veri kullanıldığına bir göz atabilirsiniz. Tıkla Sınırı girin Veri kullanımını kısıtlamak için düğme.

Uygun dönemi seçin, tarihi sıfırlayın ve aşılmaması gereken veri sınırını girin. İşleri kolaylaştırmak için veri birimini MB’den GB’ye değiştirebilirsiniz (veya aşağıdaki 1GB = 1024MB dönüştürmeyi kullanın). Yeni veri limitini kaydedin ve çıkın.


Uygun dönemi seçin, tarihi sıfırlayın ve aşılmaması gereken veri sınırını girin

Tavsiye edilen:

Umarız bu rehber yardımcı olmuştur ve siz Windows 10’da otomatik güncellemeleri durdur ve Windows’un yeni güncellemeleri otomatik olarak yüklemesini ve sizi kesmesini engelleyebilirsiniz. Aşağıdaki yorumlarda hangisini uyguladığınızı bize bildirin.