Windows 10’u kapatmayı planlamayı mı merak ediyorsunuz? evet ise, o zaman doğru yerdesiniz. Birçok işletme için, çalışanların ofisten çıktıklarında bilgisayarlarını açık bırakmaları yaygın bir çalışma tekniğidir. Bir süre sonra bu iş istasyonu bilgisayarları, güç tüketimini en azından biraz sınırlayan uyku veya hazırda bekletme moduna geçer. Ancak bir işletme güç tüketimini daha da fazla sınırlamak istediğinde ne olur?

Microsoft Windows 10’da, bir bilgisayarın kapanmasını belirli bir süre için kolayca planlayabilirsiniz. Ayrıca, tamamen kapatılmış bir bilgisayar daha az güç tüketecektir.

Bu makale, gerekli bir zamanda bir Windows 10 PC için bir kapatma dizisini başlatmak için Windows Görev Zamanlayıcı’yı nasıl kullanacağınızı gösterir.

Yöntem 1: Komut İstemi Yoluyla Kapatma Nasıl Planlanır (Otomatik Kapatma)

Tek seferlik bir kapatma zamanlayıcısı eklemenin en basit veya en kolay yöntemi, Komut İstemi aracılığıyla kapatma işlemini başlatmaktır. Başlat menüsünden Komut İstemi’ni başlatmanız yeterlidir (giriş cmd Bu tekniği kullanmaya başlamak için arama kutusuna girin.

için sözdizimi shutdown komut aşağıda verilmiştir:

shutdown /s /t 300

Komutu girin ve enter’a basın. Cihazınızın 5 dakika içinde kapanacağına dair bir uyarı göreceksiniz. Ancak, komutta /t’den sonraki değer – Windows’un kapanmadan önce ne kadar bekleyeceğini değiştirmek için bu sayıyı değiştirdiğinizde gecikme birkaç saniye içinde belirtilir.

Şimdi Komut İstemi’ni kapatın ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edin. Öte yandan, onu kilitleyin ve ondan uzaklaşın, sadece arka plan görevlerini tamamlamak için bırakın. Her iki durumda da, zamanlayıcı sona erdiğinde Windows otomatik olarak kapanacak ve tüm programların kapanmasını zorlayacaktır. Ayrıca, çalıştırmayı yürüttükten sonra istediğiniz zaman kapatmayı iptal edebilirsiniz. shutdown /a.

Yöntem 2: Görev Zamanlayıcı ile Kapatma Nasıl Zamanlanır

Kapatma Zamanla

Windows Görev Zamanlayıcı yardımcı programı, programları bir zamanlamaya göre yürütmenizi sağlar. Çok çeşitli tetikleyiciler kullanılabilir. Yine de bu kılavuz için zamana dayalı bir tetikleyiciye bağlı kalacağız.

Aşama 1:

Başlat menüsünde arayarak Görev Zamanlayıcı’ya gidin.

Adım 2:

Şimdi sağdaki Eylemler bölmesine gidin, Create Basic Task ve ardından görevin adını belirtin Shutdown. öğesine dokunun. Next daha fazla ilerlemek için düğmesine basın.

Aşama 3:

Şimdi kapatma için tetikleyiciyi tanımlamak istiyorsunuz. Ayrıca Günlük, Haftalık ve Aylık yineleme arasında seçim yapabilirsiniz. Veya tek seferlik bir etkinliği tercih edin. Seçiminizi yapmak ve tetikleyiciniz için parametreleri sağlamak için İleri’ye dokunmanız yeterlidir. Bizim durumumuzda, cihazı her gün saat 22:00’de otomatik olarak kapatacağız.

4. Adım:

Musluk Next Eylem yapılandırma ekranına gitmek için.

Adım 5:

Basitçe seçin Start a program ve dokunun Next. Altındaki Program/script, giriş shutdown. sonra girin /s /t 0 içine Add arguments box – daha sonra yukarıdan hala bir kapatma gecikmesi eklememiz gerektiğini düşüneceksiniz, ancak kullandıktan sonra 0 seconds zamanlayıcı hemen sona erer.

6. Adım:

Sonunda, dokunun Next Görevinizi gözden geçirmek ve kaydetmek için Son tuşa dokunduğunuzda otomatik olarak açılacaktır. Finish buton. Artık cihazınızın gereken zamanda otomatik olarak kapanacağından emin olabilirsiniz, böylece cihazınızı gözetimsiz bıraksanız da görevlerin yürütülmesine devam edebilirsiniz.

Yöntem 3: Özel Yazılım Yoluyla Kapatmayı Zamanlayın

Windows 10'u Kapatmayı Zamanlayın

Windows Kapatma Yardımcısı bilgisayarınızı belirtilen saatte otomatik olarak kapatmanızı sağlayan bir yazılımdır. Ayrıca aşırı CPU kullanımı, sistem boşta kalma veya düşük pil gibi diğer durumlarda kapanması için programlayabilirsiniz.

Ayrıca, PC oturumunu kapatmayı, yeniden başlatmayı ve kilitlenmeyi otomatik olarak destekler. Bu nedenle, size önerdik ücretsiz sürümünü indirin veya yükleyin.

Bu kadar!

Çözüm:

Sonuç olarak, bu makale bir kapatmayı planlamak için üç farklı yöntem sunmuştur. Sorunlarla karşılaşıyorsanız, yardımcı olmak için bu yöntemleri deneyin. Sorunu çözmek için başka bir yöntem veya numara biliyorsanız, aşağıda bize bildirin. Artık Windows 10’da nasıl kapatma planlayacağınızı biliyorsunuz. Herhangi bir sorunuz veya sorunuz varsa aşağıdan bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: