Bildirimler, metinleri, e-postaları ve hemen hemen her şeyi takip etmek için oldukça yararlı olduğunu kanıtlıyor. Bunlar, iş arkadaşınızdan veya aile grubunda paylaşılan bir şakadan son derece önemli bilgiler sağlayabilir. Bir süredir ortalıkta dolaşan bildirimleri kontrol etme konusunda hepimiz uzmanlaştık. Ancak Windows 11’de sistem, görünmeyen bildirimleri size bildirmek için ek olarak bir bildirim rozeti kullanır. Görev çubuğu Windows işletim sisteminde her yerde mevcut olduğundan, bunları er ya da geç, Görev Çubuğunuzu otomatik gizlemeye ayarlamış olsanız bile göreceksiniz. Uygulamalar arasında geçiş yapmak, sistem ayarlarını hızlı bir şekilde değiştirmek, bildirim merkezini kontrol etmek veya takviminizi kontrol etmek için Görev Çubuğunu kullanırsanız, bildirim rozetleriyle çok daha sık karşılaşacaksınız. Bu nedenle, Windows 11’de size kolaylık sağlamak için bildirim rozetlerini nasıl gizleyeceğinizi veya devre dışı bırakacağınızı öğreteceğiz.

How to Hide or Disable Notification Badges on Taskbar in Windows 11

Bildirim rozetleri göründükleri uygulamadaki bir güncelleme konusunda sizi uyarmak için kullanılır. olarak temsil edilir Red Dot marked over the App icon on the Taskbar. Bir mesaj, bir süreç güncellemesi veya bilgi vermeye değer başka bir şey olabilir. Şunu da gösterir: number of unread notifications.

 • When app alerts are muted or turned off Toplamda, bildirim rozetleri, müdahaleci olmadan dikkatinizi bekleyen bir güncelleme olduğunun farkında olmanızı sağlar.
 • When app alerts are enabled, ancak bildirim rozeti, zaten zengin özelliklere sahip bir işleve fazladan bir ekleme gibi görünebilir ve bu da kolaylık yerine ağırlaştırmaya neden olabilir.

  Windows 11’de Görev Çubuğu simgelerinde Bildirim rozetlerini devre dışı bırakmak için verilen iki yöntemden birini kullanabilirsiniz.

  Method 1: Through Taskbar Settings

  Windows 11’de Görev Çubuğu Ayarları aracılığıyla bildirim rozetlerini nasıl kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Sağ tıklayın Taskbar.

  2. üzerine tıklayın Taskbar settings, gosterildigi gibi.


  3. tıklayın Taskbar behaviors genişletmek için.

  4. başlıklı kutunun işaretini kaldırın. Show badges (unread messages counter) on taskbar apps, vurgulanmış olarak gösterilir.


  Görev çubuğu ayarlarında görev çubuğu uygulamalarında rozetleri göster seçeneğinin işaretini kaldırın. Windows 11'de bildirim rozetleri nasıl devre dışı bırakılır

  Method 2: Through Windows Settings App

  Windows Ayarları aracılığıyla Windows 11’de bildirim rozetlerini devre dışı bırakmak için verilen adımları izleyin:

  1. tıklayın Start ve yazın Settings.

  2. Ardından, üzerine tıklayın Open, başlatmak için gösterildiği gibi.


  Ayarlar için başlat menüsü arama sonuçları

  3. tıklayın Personalization sol bölmede.

  4. Burada, sağ bölmede aşağı kaydırın ve tıklayın Taskbar, aşağıda gösterildiği gibi.


  Ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme sekmesi. Windows 11'de bildirim rozetleri nasıl devre dışı bırakılır

  5. Şimdi, takip edin Steps 3 & 4 ile ilgili Method 1 Görev çubuğundan bildirim rozetlerini devre dışı bırakmak için.

  Pro Tip: How to Turn On Notification Badges on Windows 11

  Yukarıda belirtilen yöntemlerden birini kullanın ve işaretli kutucuğu işaretlemeniz yeterlidir. Show badges (unread messages counter) on taskbar apps Windows 11’de Görev Çubuğu’ndaki uygulama simgeleri için bildirim rozetlerini etkinleştirmek için.

  Bu kılavuzun öğrenmenize yardımcı olabileceğini umuyoruz how to hide/disable notification badges on Taskbar in Windows 11. Önerilerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Daha sonra hangi konuyu keşfetmemizi istediğinizi bilmek isteriz. Ayrıca, yeni Windows 11 arayüzü hakkında daha fazlasını okumak için bizi izlemeye devam edin.