Sorunu gizlemeyen Windows görev çubuğunu düzeltmeyi mi merak ediyorsunuz? Evet ise, o zaman doğru yerdesiniz. Görev çubuğunu otomatik olarak gizlemek, masaüstünüze fazladan bir alan eklemenin etkili bir yolu olabilir. Ancak bu, gerektiğinde saklanmayı reddedebileceği anlamına gelir. İşte o Görev Çubuğunu tekrar gizlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları veya püf noktaları.

NOT: Kullanıyoruz Windows 10, ancak aynı yöntemler Windows 8, 7 ve hatta Vista için de çalışabilir. İşlerin belirgin şekilde farklı olduğu yerleri vurgulayacağız.

Sebepler: Görev Çubuğu Otomatik Gizlenmiyor

Windows görev çubuğu için otomatik gizleme özelliğini kullandıktan sonra. Ardından, bir uygulama dikkatinizi çekene kadar gizli kalacaktır. Normal uygulamalar için bu, uygulamanın görev çubuğu düğmesinin size yanıp sönmeye başladığı anlamına gelir. Örneğin, yeni bir arama aldıktan sonra Skype uygulaması görev çubuğu düğmesini yanıp sönebilir. Bu durumda, uygulamanın görüntülemenizi istediğini gördüğünüzü bilmesini sağlamak için o görev çubuğu düğmesine dokunabilirsiniz ve görev çubuğu tekrar gizlenecektir.

Sistem tepsisinde bir simgeye sahip arka plan uygulamaları için. Görev çubuğunuzun takılıp kalmasına neden olan iki ayrı eylem vardır. Başlangıçta, simgede bir rozeti (veya gerçek bir simge değişikliğini) görüntülediğinizde, uygulamanın vurgulanması dikkatinizi çeker. Örneğin, Slack uygulaması, yeni bir mesaj aldıktan sonra bilmenizi sağlamak için normal simgesinde küçük bir kırmızı nokta gösterir.

Başka bir durum, çoğunlukla Windows 8 ve önceki modellerde bir bildirim balonu göründüğünde gerçekleşir. Ayrıca, siz mesajı kapatana kadar görev çubuğunun görünür kalmasına neden olur. Bunları kapatmak da oldukça kolaydır. Ayrıca, bildirimleri görüntülenmeyecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu durum, uyarılar kendi kendine kaybolduğunda Windows 10’da olamaz ve bunları daha sonra Eylem Merkezi’nde görüntüleyebilirsiniz.

Daha ne?

Çoğunlukla, bu sorunlar tasarım gereğidir ve düzeltilmesi kolaydır – ya uygulamaya istediği ilgiyi sağlayın ya da sizin gözleminizi istemeyi bırakacak şekilde yapılandırın.

Ancak bazı durumlarda bir uygulama tam olarak doğru yazılamaz. Ayrıca, görev çubuğunu açık tutmak için Windows’ta bir bildirim tetikler. Ancak kapatmanız için görünür bir şey gösteremez. Bu sorun, Windows’un sistem tepsisi simgelerini gizleme yeteneğiyle birleştirdikten sonra daha da kötüleşir.

Sorunu, sorunlu uygulamayı yeniden başlattıktan veya gizli bildirim ne olursa olsun tetiklemek için simgeye dokunduktan sonra da çözebilirsiniz. Ama başka seçeneklerin de var.

Windows Görev Çubuğu Gizlenmeme Sorununu Düzeltin

Windows Görev Çubuğunun gizlenmemesi sorununu düzeltmenin yöntemleri şunlardır:

Görev Çubuğu Ayarlarınızı Kontrol Edin (ve Explorer’ı Yeniden Başlatın)

Aynı sayfada olduğumuzu unutmayın, Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Settings bağlam menüsünden. Windows 10’da, Taskbar Ayarlar uygulamasının sayfası. Ayrıca unutmayın ki, Automatically hide the taskbar in desktop mode seçeneği açılır. Bir tableti veya dokunmatik bir monitörde tablet modunu kullandıktan sonra, ilgili tablet modu seçiminin de açık olmasını isteyip istemediğinizi planlayabilirsiniz.

Windows 8, 7 veya Vista’yı kullandıktan sonra, Taskbar and Start Menu Properties yerine pencere. Unutmayın ki Auto-hide the taskbar seçeneği açılır.

Elbette, görev çubuğunuzun otomatik gizlenmesiyle ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız, özelliği devre dışı bırakmanız ve yeniden etkinleştirmeniz sorunu çözecektir.

İşte denenecek başka bir şey. Elbette, görev çubuğunuz otomatik olarak gizlenmeyi reddettiğinde ve nedenini bulamadığınızda, Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak sorunu en azından geçici olarak ortadan kaldırabilir. Ancak, Explorer’ı yeniden başlattıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan çok daha hızlıdır.

Sorunu tamamen çözemezse, bunun nedenini bulmanın zamanı geldi.

Gizli Simgeleri Açın ve Onlara Sağ Dokunun

Bazı durumlarda, görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmemesi sorunu, dikkatlerini çekmek istediğinizde vurgulanan ancak görünümden gizlenen sistem tepsisi simgelerinden kaynaklanır.

Gizli Simgeleri Aç

Burada, örneğin, Slack uygulaması dikkat istiyor, ancak simgeleri, yalnızca sistem tepsisinin sol tarafındaki küçük yukarı oka dokunduğunuzda görüntüleyebileceğiniz ek uygulamaların sayfasında gizli. Sadece o sayfayı açın ve dikkatinizi çekmek isteyen herhangi bir uygulama olup olmadığına bakın. Onlara dokunun veya sağ dokunun; görev çubuğu tekrar gizlenmelidir. Ayrıca, dikkat gerektiren uygulamaların simgelerini, onları görebileceğiniz sistem tepsisinin ana ekranına sürükleyerek bu sorunun azaltılmasına yardımcı olursunuz.

Elbette, görsel olarak dikkatinizi çekemese de, görev çubuğunu açık tutan bir sistem tepsisi simgeleriniz var. Uygulamalardan birinden bariz uyarıları görmezseniz. Sırayla her birine sağ tıklamayı deneyin ve sorununuzu çözüp çözmediğini görün. Bu şekilde davranan birini bulursanız, uygulama için bildirimleri devre dışı bırakabilir veya bulmanın daha kolay olduğu ana sistem tepsisi alanına sürükleyebilirsiniz.

Windows Görev Çubuğu Gizlenmiyor -> Bildirim Ayarları Özelleştirme

Soruna hangi uygulamanın neden olduğunu kontrol ettiniz. Şimdi bir karar vermelisiniz: sizi uyarmaya devam etmesine izin verebilir, her seferinde görev çubuğunu getirebilir veya o uygulamanın bildirimlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamanın normal bir görev çubuğu düğmesi veya bir PC tepsisi simgesi yanıp söndükten sonra sizi uyarması geçerlidir. Ayrıca, uyarıların simge üzerindeki bir rozet mi yoksa balon uyarıları mı olduğu da geçerlidir. Bu uygulamadan gelen uyarılar olmadan yaşayabilirseniz, bunları devre dışı bırakabilirsiniz. İşin püf noktası, bunun nerede yapılacağını kontrol etmektir.

Bir görev çubuğu düğmesi yanıp söndükten sonra sizi uyaran uygulamalar için yapabileceğiniz hiçbir şey olmayabilir. Uygulamaların çoğu, kaydedilmemiş bir belgeyi kapatmaya çalıştığınızda veya bir eklenti yüklemek veya kendilerini güncellemek istediklerinde size düğmelerini yanıp söner. Ancak, daha önce bahsettiğimiz Skype uygulaması gibi bazı uygulamalar, uygulamanın ayarlarını keşfedebilir ve bildirimleri devre dışı bırakmak için bir seçenek olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Bir sistem tepsisi simgesinde bir rozet veya oturum açtıktan sonra sizi uyaran uygulamalar için. Ardından, bu bildirimleri devre dışı bırakıp bırakamayacağınızı görmek için uygulama ayarlarını keşfetmek isteyeceksiniz. Ne yazık ki, bu tür ayarlar için merkezi bir alan yoktur. Ayrıca, sistem tepsisi simgesine sağ dokunarak ve Settings, Preferences, veya benzeri.

Daha ne?

Balon veya tost uyarıları oluşturan uygulamalar, uygulamanın ayarlarından uyarıları devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, Windows’un bazı uyarı türlerini denetlemek için yerleşik bir yolu vardır. Hangi Windows modelini kullandığınıza bağlı olarak oldukça farklıdır. Ayrıca, sistem tepsisi simgelerini değiştirmek veya özelleştirmek ve Windows 10 Eylem Merkezi’ni kullanmak veya yapılandırmak için kılavuzlarımıza göz atmanızı önerdik. Windows 10’daki bildirimler, görev çubuğunun otomatik gizlenmesiyle ilgili sorunlara neden olamaz. Ayrıca, önceki modeldeki bildirimlerle de olabilir.

Ayrıca, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinden başlayarak. Ancak Windows 10, uygulamaların görev çubuğu düğmelerinde rozetleri görüntülemesine izin veren bir özellik de ekledi. Ancak bunlar, rozetin okunmamış öğelerin sayısını gösterebildiği Takvim veya Posta gibi uygulamalar içindir. Bu rozetler, otomatik gizlemeye ayarladıktan sonra görev çubuğunun görünmesine neden olamaz. Ancak bunun size sorun çıkardığını kontrol ederseniz, bu görev çubuğu düğme rozetlerini gizlemek kolaydır.

Çözüm:

Umarım bu yöntemler sorunları çözmenize yardımcı olur. Herhangi bir sorunuz ve sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: