Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc), temel olarak Windows ayarlarını yapılandırmayı gerçekten kolaylaştıran Windows için bir yapılandırma yöneticisidir. Kullanıcı, Windows Kayıt Defteri’nden geçmek yerine, bir grup ilkesi düzenleyicisi aracılığıyla Windows İşletim Sisteminin farklı yönlerini yapılandırabilir. Bu yazımızda Windows Home’da Gpedit.Msc not found Hatasının Nasıl Düzeltileceğinden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Windows 10 Pro sürümü ile Windows 10 Home sürümleri arasındaki en temel farklardan biri aslında ağ yönetimi yetenekleridir. Diğer farklılıklar arasında Uzak Masaüstü ve ayrıca Windows 10 Home Edition için Grup İlkesi Düzenleyicisi’nin hariç tutulması yer alır. Aslında, Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows XP, Windows 7, Windows 8.1 veya Windows Home kullanıcıları tarafından kullanılamaz. Windows 10 ilave olarak.

Windows 10 sürümünüzde grup ilkesi düzenleyicisi eksikse veya gpedit.msc bulunamadı hatası alıyorsanız. Ardından, gerçekte hangi Windows 10 sürümünü kullandığınızı kontrol etmelisiniz.

Bu ciddi bir dezavantaj çünkü yerel bilgisayarın ayarlarını yönetmek için bile grup ilkelerine ihtiyacımız var. Yerel grup ilkesi, ayarları Windows Kayıt Defteri aracılığıyla değiştirmekten çok daha riskli olduğundan daha iyidir. Çoğu grup ilkesi ayarı kolayca geri alınabilir, ancak Kayıt defteri düzenlemesinin sistem üzerinde de olumsuz etkileri olabilir.

Bu nedenle, bu makalede, aslında Windows 10 Home sürümü için Grup İlkesi Düzenleyicisini yüklemeniz için size rehberlik edeceğiz. Bu yöntemi Windows 7 ve Windows 8’de de kullanabilirsiniz.

GPEdit.msc’yi bir PowerShell betiği aracılığıyla Windows 10 Home’a ​​yükleyin

 • GPEdit Etkinleştirici komut dosyasını indirmeniz gerekir.

Bu, temelde Windows 10 Home sürümünde devre dışı bırakılmış Grup İlkesi özelliğini yükleyecek basit bir PowerShell betiğidir.

 • İndirilene sağ tıklayın gpedit-enabler.bat dosya ve ardından seçin Yönetici olarak çalıştır
 • Bu daha sonra yükleme işlemini başlatacaktır. Sistem performansınıza güvenmek biraz zaman alabilir. İşlem tamamlandığında, komut istemi penceresini kapatmak için herhangi bir tuşa basmanız gerekir.
 • Yeniden başlatma gerekmese de, ilkeler çalışmıyorsa, bilgisayarı bir kez yeniden başlatmanız gerekir.

Gpedit.Msc bulunamadı

Kurduktan sonra grup ilkesi düzenleyicisini nasıl açabilirsiniz?

Grup ilkesi düzenleyicisini yükledikten sonra, yerel grup ilkelerine erişmeli ve bilgisayarınızda halihazırda uygulanmış olan grup ilkelerini düzenlemelisiniz. Windows tuşu + R’ye dokunarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. gpedit.msc ve Enter tuşuna veya Tamam düğmesine tıklayın. Bu daha sonra Windows 10 Home’da gpedit’i açacaktır.

İnsanların çoğu, bu yöntemin grup ilkesi düzenleyicisini etkinleştirmesine rağmen şikayet ediyor. Ayarların çoğu Home sürümünde çalışmıyor. Her iki yöntem de sizin durumunuzda başarısız olursa, muhtemelen üçüncü yöntemi denemelisiniz.

GPEdit Installer aracılığıyla Windows 10 Home’da Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni (gpedit.msc bulunamadı) açın

Çünkü Grup İlkesi Düzenleyicisi varsayılan olarak Windows 10’a dahil değildir. İlk önce editörün dosyasını indirmemiz gerekecek.

Bu temel olarak, çalıştırıldığında Windows Home sisteminizde Grup İlkesi Düzenleyicisini yükleyecek ve yapılandıracak olan basit bir kurulum dosyasıdır.

gpedit.MSC’yi doğru şekilde kurun

32-bit Windows (x86) kullanıyorsanız, kurulum sorunsuz bir şekilde kurulmalıdır. Ardından, Microsoft Yönetim Konsolu aracılığıyla Grup İlkesi Düzenleyicisine şuraya giderek erişebilmelisiniz: Çalıştır –> gpedit.msc. Ancak, 64 bit Windows (x64) kullanıyorsanız, yükleyiciyi çalıştırdıktan sonra da bazı ek adımlara ihtiyacınız olacaktır. Yükleyiciyi çalıştırdıktan sonra aşağıdaki basit adımları izlemelisiniz:

 • İlk önce C:WindowsSysWOW64 klasörüne gidin
 • Ardından aşağıdaki klasörleri ve dosyaları kopyalayın C: WindowsSysWOW64 ile C: WindowsSistem32
  GroupPolicy, GroupPolicyUsers ve gpedit.msc.

Bu daha sonra düzenleyiciyi Çalıştır iletişim kutusundan çalıştırdığınızdan emin olacaktır.

Bulunamayan gpedit.msc’nin çalıştırılmasıyla ilgili yaygın sorunları çözün

Eğer bir tane alıyorsanız MMC cannot create a snap-in gpedit.msc başlatılırken hata mesajı. Daha sonra aslında çözüm için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • C:WindowsTempgpedit klasörüne gidin ve var olduğundan emin olun.
 • Aşağıdaki zip dosyasını indirin ve ardından sıkıştırılmış dosyayı C:WindowsTempgpedit’e açın. Bu, x86.bat ve x64.bat adlı iki dosyayı da değiştirmelidir.

gpedit-temp-files-x86x64 (1.3 KiB, 51.640 isabet)

 • Şimdi 32-bit İşletim Sistemi kullanıyorsanız x86.bat’ı ve 64-bit Windows 10 kullanıyorsanız x64.bat’ı çalıştırmanız gerekiyor. Toplu iş dosyalarını da Yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun.

Yukarıda belirtilen adımları izledikten sonra, artık Windows 10 Home sürümünde çalışan bir Grup İlkesi Düzenleyiciniz olmalıdır.

Policy Plus aracılığıyla Windows 10 için Grup İlkesi Düzenleyicisi (gpedit.msc bulunamadı)

Policy Plus, aslında bir üçüncü taraf uygulamasıdır ve yerleşik Grup İlkesi düzenleyicisine bir alternatiftir. Arayüzü GPEdit ile aynıdır. Policy Plus’ı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, ihtiyaç duyduğunuz politikaları arayabileceğiniz bir arama işleviyle birlikte gelmesidir.

 • İlk önce Policy Plus’ı indirmeniz gerekiyor
  Politika Artı (10.3 KiB, 23.692 isabet)
 • Ardından Policy-Plus.exe’yi çalıştırın. Aslında taşınabilir bir uygulama olduğundan hemen açılacaktır. Ayrıca, Windows yerleşik grup ilkesi düzenleyicisinde de tam olarak nasıl yaptığınız gibi ilkelerde değişiklik yapabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yerel grup ilkesi düzenleyicisini kullanmak istediğinizde bu yöntemlerin temel olarak yararlı olmasıdır. Bir etki alanı yöneticisiyseniz ve ayrıca Windows Server Active Directory aracılığıyla bir Windows 10 Home bilgisayarında grup ilkelerini yapılandırmak istiyorsanız. O zaman, Windows 10 Home aslında Active Directory’de bir etki alanına katılmayı desteklemediği için yöntemi etkili olmayacaktır.

Yapılandırmaya değer olabilecek Grup İlkesi ayarları (gpedit.msc bulunamadı)

Nelerin değiştirilebileceğine dair bazı örneklere bir göz atalım

Başlat veya Çalıştır’ı aramanız gerekir. gpedit.msc Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Ardından istediğiniz ayara gidin, üzerine iki kez dokunun ve Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak’ı ve Uygula/Tamam’ı seçin.

Başlat menüsü veya Görev Çubuğu ince ayarları
Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu

Windows Update’ten kaçının veya geciktirin
Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update > Yükseltmeleri ve Güncellemeleri de Erteleyin

Zorunlu yeniden başlatmaları kapatın
Bilgisayar Yapılandırması > Yönetici Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update > Zamanlanmış otomatik güncelleme yüklemeleri için oturum açmış kullanıcılarla otomatik yeniden başlatma yok

Çıkarılabilir diskleri kapatın
Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Çıkarılabilir Depolama Alanı Erişimi > Çıkarılabilir Diskler: Okuma erişimini reddet

Diğer donanım kilitlenmelerine bir göz atın: Bilgisayar Yapılandırması > İlkeler > Yönetim Şablonları > Sistem > Cihaz Kurulumu > Cihaz Kurulum Kısıtlamaları

Güçle ilgili ilke ayarları
Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem > Güç Yönetimi

Gpedit.Msc bulunamadı

OneDrive’ı kapatın | gpedit.msc bulunamadı

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > OneDrive > dosya depolama için OneDrive kullanımından kaçının

Yazılım yüklemelerinden kaçının
Bilgisayar Yapılandırmaları > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Installer > Windows Installer’ı Devre Dışı Bırak

Windows Defender’ı devre dışı bırakın
Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Defender > Windows Defender’ı Kapatın

Masaüstü duvar kağıdınızı kilitleyin
Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Denetim Masası > Kişiselleştirme > Masaüstü Arka Planını Değiştirmeyi Engelle

Windows 10 telemetrisini kapatın Yönetici olarak gpedit.msc’yi açarak Grup İlkesi Düzenleyicisini açın. Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Veri Toplama ve Önizleme Yapıları > Telemetriye İzin Ver’e gidin

Gpedit.Msc bulunamadı

Çalışan beyaz veya kara liste uygulamaları
Bilgisayar Yapılandırması > İlkeler > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Uygulama Kontrol İlkeleri > AppLocker

Windows oturum açma denemelerini kaydedin
Bilgisayar Yapılandırması > Windows Ayarları > Güvenlik Ayarları > Yerel İlkeler > Denetim İlkesi > Oturum açma olaylarını denetle (Başarı ve Başarısızlık’ı açın)

Yalnızca belirli kontrol paneli öğelerini göster
Yerel Bilgisayar İlkesi > Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Denetim Masası > Belirtilen Kontrol Paneli öğelerini gizle veya Yalnızca belirtilen Kontrol Paneli Öğesini göster

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! umarım bunu beğenirsiniz arkadaşlar gpedit.msc not found makale ve ayrıca sizin için yararlı buluyorum. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Chrome Donanım Hızlandırmasını Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma