USB Önyüklenebilir Yazılım: İşletim sistemini (OS) kurmak veya bir kurtarma diski oluşturmak için işletim sistemini bir CD/DVD’ye yazmaktan başka seçenek yoktu. Zor olmasa da kalın bir CD/DVD yöntemidir. Ayrıca, kullanıcı dostu değildir ve çoğu dizüstü bilgisayar CD/DVD yazıcısını gömme yolundadır. Neyse ki, şimdi USB flash sürücüleri kullanabiliriz, ancak önyüklenebilir hale getirmek için Önyüklenebilir bir Yazılıma ihtiyacınız olacaktır.

ISO’dan Önyüklenebilir USB nasıl oluşturulur?

Bir işletim sistemi kurmak için, aşağıdaki USB önyüklenebilir yazılımlardan herhangi birini kullanarak ISO’yu bir USB kalem sürücüye yazmanız yeterlidir. Bundan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve önyükleme sırasını USB’den önyükleme yapacak şekilde değiştirin. Ardından ekrandaki talimatları izleyin ve gitmeye hazırsınız. İşletim sistemi dosyasına artık ihtiyacınız olmadığında, sürücüyü biçimlendirebilir ve diğer verileri depolamak için kullanabilirsiniz.

USB Önyüklenebilir Yazılım

rufus

windows-önyüklenebilir-usb-tool-rufus_en

rufus en iyi, ücretsiz, açık kaynaklı ve kullanımı kolay yazılımdır. Yalnızca farklı işletim sistemi türleri için önyüklenebilir USB oluşturmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda BIOS’u, bellenimi flaş etmek ve düşük seviyeli yardımcı programları çalıştırmak için de kullanabilirsiniz. Önyüklenebilir Windows USB sürücüleri oluşturma söz konusu olduğunda, Rufus diğer uygulamalardan çok daha hızlıdır.

Ayrıca, bölüm düzenini, küme boyutunu ve dosya sistemini değiştirme yeteneği gibi farklı seçenekler elde edersiniz. Bu seçenekler, BIOS, bellenim veya diğer düşük seviyeli sürücüler oluştururken faydalıdır. Ayrıca USB sürücüsünde herhangi bir bozuk blok olup olmadığını kontrol eder. Bunun için, sadece onay kutusunu seçin check device for bad blocks biçim seçenekleri altında ve gitmekte fayda var. Sürücü boyutuna, geçiş sayısına ve USB sürücü hızına bağlı olarak doğrulama işleminin tamamlanmasının biraz zaman alacağından emin olun.

Ücretsiz ve hızlı önyüklenebilir bir USB oluşturucu arıyorsanız, Rufus’u deneyin. En iyi yanı, Rufus’un kurulum gerektirmemesidir, doğrudan taşınabilir exe dosyasından çalıştırabilirsiniz.

Özellikleri:

 • Özgür
 • Açık kaynak
 • Çoklu İşletim Sistemi ve BIOS Desteği
 • Özelleştirilebilir önyükleyici seçenekleri
 • Hatalı blok algılama
 • Taşınabilir varyant

İndirmek: rufus

Windows USB/DVD Aracı

windows-önyüklenebilir-usb-aracı-windows-dvd-usb-aracı

Bir Windows kullanıcısı için tek gereksinim, Windows için önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturmaktır, o zaman resmi araç tam size göre. Adından da anlaşılacağı gibi, Windows USB/DVD aracı hem önyüklenebilir USB hem de DVD sürücüleri oluşturmak için kullanılabilir.

Aleti özel kılan kullanım kolaylığıdır. Sadece USB sürücüsünü takın, ISO’yu seçin ve İleri sekmesine tıklayın, hepsi bu. İlk formattan sonra, Windows USB/DVD aracı birkaç dakika içinde önyüklenebilir USB sürücüsünü oluşturacaktır.

Araç, herhangi bir gelişmiş özelleştirmeden yoksun olduğu için ses çıkarır. Bazı nedenlerden dolayı dosya sistemini veya bölüm şemasını değiştiremezsiniz. Genişletilmiş etiketler bile oluşturamaz veya bozuk blokları kontrol edemezsiniz.

Özellikleri: Yalnızca Windows.

İndirmek: Windows USB/DVD Aracı

kazıyıcı

etcher-önyüklenebilir-yazılım

kazıyıcı bu listedeki yeni ve kullanımı en kolay önyüklenebilir yazılımdır. Etcher’ı oluşturmanın ana nedeni, farklı işletim sistemleriyle birden fazla seçenek ve ayar seçmenin karmaşıklığından kurtulmaktı. SD kartınızı veya USB’nizi önyüklenebilir bir sürücüye dönüştürmek için birkaç tıklama gerekir. Sadece bu değil, aynı zamanda Windows, Linux tabanlı işletim sistemi ve hatta macOS’u da destekler.

Özellikleri:

 • Kullanımı kolay
 • Çoklu yazma desteği
 • Çoklu işletim sistemi desteği
 • Daha fazla…

İndirmek: kazıyıcı

Evrensel USB Yükleyici

Evrensel USB Yükleyici hemen hemen her tür önyüklenebilir USB ortamı oluşturmanıza olanak tanıyan bir Windows önyüklenebilir USB aracıdır.

windows-önyüklenebilir-usb-aracı-Evrensel-USB-Yükleyici

Universal USB Installer’daki en iyi şey, açılır menüden işletim sistemini seçebilmenizdir. Şimdi, seçiminize göre, uygun ayarlarla önyüklenebilir medya oluşturacaktır. Örneğin, önyüklenebilir bir Ubuntu USB sürücüsü oluşturmak istiyorsanız, önce açılır menüden Ubuntu’yu oluşturmanız gerekir. Ayrıca yazılım, dizin oluşturma, önyükleme bölümü vb. tüm karmaşıklıklarını halledecektir. Universal USB Installer’ın en önemli ve kullanışlı özelliği, kalıcı depolama ile önyüklenebilir USB sürücüleri oluşturma yeteneğidir.

Özellikleri:

 • Çoklu işletim sistemi desteği
 • Özelleştirilebilir önyükleyici seçenekleri
 • Çoklu önyükleme desteği
 • Hatalı blok kontrolü
 • Sistem ayarlarını görüntülemek için kalıcı depolama
 • Destek olmak

İndirmek: Evrensel USB Yükleyici

UNetBootin

windows-önyüklenebilir-usb-tool-UNetbootin

UNetBootin ne yazık ki yalnızca Linux için önyüklenebilir sürücüler oluşturmak üzere tasarlanmıştır. UNetBootin ile ilgili en iyi şey, bir ISO dosyası kullanarak önyüklenebilir bir ortam oluşturabilmeniz veya içine Linux dağıtımını yükleyebilmenizdir. Ubuntu dağıtımı için önyüklenebilir ortam oluştururken, yeniden başlatmalar sırasında dosyaları korumak için biraz alan ayırabilirsiniz. Bu özellik, özellikle canlı önyüklenebilir sürücülere yazılım yüklemek istediğinizde kullanışlıdır.

Özellikleri:

 • Ubuntu için önyüklenebilir ortam
 • uygulama içinde ISO’yu indirin

İndirmek UNetBootin

Çözüm:

Daha fazla soru ve soru için aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: En İyi Amazfit Bip Uygulamaları, Saat Yüzleri ve İpuçları/Püf Noktaları