Windows Shell Experience Host, Windows’un resmi bir parçasıdır. Ancak, evrensel uygulamaları pencereli bir arayüzde sunar. Ayrıca, görev çubuğu saydamlığı veya Başlat menüsü ve takviminiz için en son görseller, bildirim alanı açılır-saati vb. gibi arabirimin birçok grafik öğesini işler. Ayrıca, slayt gösterisine ayarladığınızda arka planı değiştirmek gibi masaüstü arka planı davranışının bazı öğelerini de kontrol eder.

Windows 10 piyasaya sürüldüğünde, birçok kişi aşağıdakilerle ilgili sorunlarla karşılaşır: Windows Shell Experience Host bellek kullanımı veya CPU ile biraz çılgına dönüyor. Ancak, o zamandan beri güncellemeler nedeniyle birçok sorunla karşılaşılıyor – bazı insanlar hala bu sorunları bildiriyor.

Çok Fazla CPU ve Bellek Tüketiyor – Neden?

Normal işlemlerde, Windows Shell Experience Host CPU’nuzun hiçbirini tüketemez, bazen grafiksel öğeler değiştirildiğinde bazı yüzde puanlarını göz ardı eder, ancak daha sonra 0’a geri döner. İşlem ayrıca 100-200 MB bellek kullanımı civarında gezinir. Ayrıca zaman zaman yükseldiğini, ancak hemen yerleştiğini göreceksiniz. İşlemi günlük olarak görüntüleyebiliyorsanız, çok fazla bellek veya CPU tüketir. Ardından, bazı kullanıcılar tutarlı bir %25-30 CPU veya yüzlerce MB bellek kullanımı görüyor, örneğin, düzeltmeniz gereken bir sorununuz var.

Peki, sorununuzu nasıl düzeltirsiniz? Bilgisayarınızın ve evrensel uygulamalarınızın güncellendiğinden emin olduktan sonra başlayacağız ve ardından sorunun diğer olası nedenlerini inceleyeceğiz.

Sisteminizi ve Evrensel Uygulamalarınızı Güncelleyin

Windows’un güncellendiğinden emin olduktan sonra başlayın. Zaten sizi bekleyen bir çözüm olabilir. Sonra hatırlarsın ki, tüm evrensel uygulamalar güncel. Windows Mağazasına gidin, arama çubuğunun yanında bulunan kullanıcı simgenize dokunun ve ardından Downloads and Updates.

İçinde Downloads and updates penceresine dokunun Check for updates düğmesine ve ardından güncellemeler varsa, öğesine dokunun. Update all.

Güncellemeden sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bir zaman atayın. Değilse, sorunla ilgili bazı yaygın olası nedenlerle denemeye gidin. Windows Shell Experience Host işlem.

Olası Nedenler -> Windows Kabuk Deneyimi Ana Bilgisayarı

Her şeyi güncelledikten sonra hala sorunlarla karşılaşıyorsanız. Alternatif adım, bazı yaygın olası nedenleri gözden geçirmektir. Bunları birer birer deneyin ve sorunlarınızın çözülüp çözülmediğini görün. Değilse, değişikliği geri alın ve bir sonrakine geçin.

Bu sorunun en yaygın nedeni, Windows’ta bir slayt gösterisi arka planı kullanmak gibi görünüyor. Pekala, bu hepimizin başına gelmez, ancak gerçekleştiğinde, arka plan her değiştiğinde tüketilen fazladan birkaç MB bellek göreceksiniz. Çünkü değişiklikten sonra serbest bırakılamaz. Ayrıca CPU kullanımının %25’e kadar yükseldiğini görebilir ve tekrar sakinleşemezsiniz. Bu olası nedeni test etmek istiyorsanız. Ayarlar > Kişiselleştirme > Arka Plan’a gidin ve arka planınızı düz bir renkle değiştirin. Bu, sorununuzu çözerse, tek bir resim arka planıyla da deneme yapabilirsiniz.

Bir sonraki olası neden, Windows’un arka planınıza göre otomatik olarak bir vurgu rengi seçmesine izin vermektir. Bunu test etmek istiyorsanız, Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler’e gidin ve Automatically pick an accent color from my background seçenek. Bırakın ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğini görün. Değilse, bu ayarı yeniden etkinleştirin ve diğer olası nedene gidin.

Diğer bir neden, görev çubuğu, Başlat menüsü ve Eylem Merkezi için şeffaflık etkisidir. Ayar, Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler’deki son ayar ile aynı ekrandadır. sadece devre dışı bırak Make Start, taskbar, and action center transparent seçenek.

Kapatabilir miyim Windows Shell Experience Host?

<strong>Windows Shell Experience Host” width=”517″ height=”219″></p>
<p>Hayır, <strong>Windows Shell Experience Host</strong>‘u kapatamazsınız.  Windows 10’da görüntülediğiniz görselleri sunmanın çok önemli bir parçasıdır. Bunun sorununuzu çözüp çözmeyeceğini görmek için görevi geçici olarak sonlandırabilirsiniz.  Görev Yöneticisi’nde sağ tıklayın ve <strong>Görevi Sonlandır</strong> öğesini seçin. Windows birkaç saniye sonra görevi otomatik olarak yeniden başlatır.</p>
<p><strong>Windows Kabuk Deneyimi Ana Bilgisayarı</strong> muhtemelen virüs değildir.  Bu işlemi ele geçiren herhangi bir virüsün raporlarını göremesek de, gelecekte bir tane görmemiz her zaman mümkündür.  Herhangi bir zararlı etkinlikten şüpheleniyorsanız, devam edin ve tercih ettiğiniz virüs tarayıcıyı kullanarak virüs taraması yapın.</p>
<h4><span class=Sonuç:

Burada Windows Kabuğu Deneyimi Ana Bilgisayar Sorunları

hakkında her şey var. kod>. Kullandığınız uygulamalar ne olursa olsun, ‘Windows Kabuk Deneyimi Ana Bilgisayarı’ sorunlarını kolayca düzeltebilirsiniz. Makaleyle ilgili başka bir yöntem veya ipucu paylaşmak istiyorsanız, aşağıda bize bildirin. Daha fazla soru ve soru için aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin!

Ayrıca Okuyun: