Parola Korumalı Klasör Windows: Windows’ta dosya ve klasörlerinizi Parola güvenliğini sağlamak en iyi yoldur. Kimsenin bunlara yetkisiz erişim elde etmemesini sağlar. Ancak ne yazık ki Windows, dosyalara veya klasörlere parola koruması eklemenin en iyi yolunu sunmuyor. Endişelenmeyin, Windows klasörlerini ve dosyalarını parolayla korumanın bazı kolay yollarını biliyoruz. Bu makalede, Windows’ta klasörleri parolayla korumanın en iyi dört yolunu göstereceğiz. Ayrıca, her yöntemin belirli bir ihtiyaç için uygun olduğundan emin olun.

Windows’ta Parola Korumalı Klasör

Yerleşik Şifrelemeyi Kullan

Bir klasörü ve içeriğini diğer kullanıcılardan ve paylaşılan ağ üzerindeki içeriğin güvenliğini sağlamak için Windows’un yerleşik şifrelemeyle geldiğinden emin olun. Ancak, şifreleme yalnızca Windows 10’un Professional veya Enterprise sürümünde mevcuttur. Ancak, Standard veya Home sürümünü kullanıyorsanız şansınız kalmaz.

Şifrelemek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin ve Genel sekmesi altında Gelişmiş’i seçin. Şimdi yanındaki onay kutusunu işaretleyin Verileri güvenli hale getirmek için içerikleri şifreleme ve Tamam üzerine dokunun. Takip eden açılır pencerede Onayla üzerine dokunun ve bitirdiniz. Ancak, klasör şimdi şifrelenmelidir.

Klasörün rengi, şifrelendiğini onaylayarak yeşile dönecektir. Artık Windows kullanıcı hesabınızda oturum açarken bu klasöre yalnızca siz erişebilirsiniz. Diğer kullanıcıların erişmek için şifreyi girmeleri gerekecektir. Ne yazık ki, oturum açmış olduğunuz PC’nize birisinin erişimi varsa, klasöre erişebilecektir.

Aynı yöntemi izleyerek şifrelemeyi de kaldırabilirsiniz, bundan sonra klasör tüm Windows kullanıcıları tarafından görünür ve erişilebilir olacaktır.

Basit Parola Yöneticileri

Basit Parola Yöneticileri

Dosyalarınızı ve klasörlerinizi Windows 10 PC’de şifreleme olmadan korumak istiyorsanız. O zaman basit şifre koruması sizin için gayet iyi çalışacaktır. Bu yazılım, verilerinizi bilgisayar korsanlarından ve diğer kötü niyetli kişilerden koruyamayabilir, ancak anında ve kolay klasör koruması için mükemmeldirler.

Wise Folder Hider, dosyalarınızı iki farklı klasörle güvence altına alabilen oldukça basit ve ücretsiz bir şifre yöneticisidir. Bir şifre oluşturmak için programı indirin ve başlatın. Bunu Windows 10’da parola klasörlerini korumak için kullanacaksınız. Başka bir seçenek de deneyebilmenizdir. Kolay Dosya Dolabı.

İnsanların tahmin etmemesini sağlamayan güçlü bir şifre kullanmayı unutmayın. Ancak şifrenizi unutmanız durumunda şirketle iletişime geçin, onlar sizin için şifreyi kurtaracaktır. Yazılımın kaydolması gerekmediğinden, ücretsiz kullanıcılar için bir parolayı kurtarmanın başka bir yolu yoktur.

Not: Ne yazık ki Wise Folder Hider’ın ücretsiz sürümü SpyHunter gibi daha az temel yazılımlarla dolu. Bu nedenle, yüklemeyi dikkatlice reddedersiniz.

Ana arayüzde, dosyaları, klasörleri ve hatta USB sürücü içeriğini gizlemek için yukarıdaki düğmeleri kullanın. Bittiğinde, dokunmanız gerekecek Open Windows 10 Dosya Gezgini’nde erişilebilir hale getirmek için. Wise Folder Hider penceresini kapattığınızda, öğeler tekrar gizlenecektir.

Ayrıca, bir öğenin yanındaki baş aşağı oka dokunabilir ve Set password İkincil bir şifre oluşturmak için. Ancak, diğer kullanıcılar bu tür dosyaları/klasörleri açmak için ana parolayı ve ikincil parolayı sağlar.

Wise Folder Hider’ı kaldırmadan önce tüm dosyaları ve klasörü gösterdiğinizi unutmayın. Çünkü tüm dosyalarınız sonsuza kadar kaybolacak.

7-Zip ile Windows 10’da Parola Korumalı Klasör

7-Zip ile Windows 10'da Parola Korumalı Klasör

7-Zip sıkıştırılmış dosyaları çıkarmak için kullanılan en popüler arşivleme aracıdır. Güçlü şifreleme ile verilerinizin parola güvenliğini de sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Bir klasöre erişmek istemiyorsanız, başkalarının şifre olmadan erişmesini imkansız kılmak için onu şifreleyebilir ve sıkıştırabilirsiniz.

Bir kere 7-Zip yüklendiğinde, klasöre sağ tıklayın ve 7-Zip menüsünden Arşive ekle’yi seçin.

Sıkıştırma ayarlarında, sağ alt köşedeki şifreleme şifresini girin ve ardından klasörü şifrelemek için Tamam’a dokunun. Ayrıca, bu aynı konumda yalnızca yeni oluşturduğunuz parola kullanılarak çıkarılabilen yeni bir klasör oluşturacaktır. Artık kimsenin erişmemesini sağlamak için korumasız klasörü kaldırabilirsiniz. Ancak, orijinal klasörü silmeyin, çünkü o zaman birisi ona Geri Dönüşüm Kutusu’ndan erişebilir veya bir veri kurtarma aracı kullanarak onu kurtarabilir. Bu yüzden orijinal klasörü/dosyayı CCleaner kullanarak güvenli bir şekilde silmenizi öneririm.

Ne yazık ki, içeriğine erişmeniz gerektiğinde klasörü çıkarmanız gerekecek. Korumasız klasörü yeniden şifrelediğinizde de silebilirsiniz. Bu oldukça zor bir süreç ama aynı zamanda güvenli.

Şifreleme Uygulamasını Kullanarak Windows’ta Klasörleri Parolayla Koruma

Şifreleme Uygulama Parola Koruma Klasörü Windows

Verilerinizi korumanın bir başka en iyi yolu da onu şifrelemek ve bir parola ile korumaktır. Bu nedenle, bu amaçla üçüncü taraf şifreleme yazılımlarından yardım almanız gerekecektir. Kullanılabilir çok sayıda başka şifreleme yazılımı vardır, ancak bunların çoğu tüm sürücü içeriğini şifreleyecektir. Tüm sürücüyü şifrelemek ve şifresini çözmek zaman alıcı olabilir.

Bunun bir yolu, tüm gizli verilerinizi depolamak amacıyla küçük bir sürücü oluşturmaktır. Bu amaç için, VeraCrypt Windows 10’da klasörleri şifreleyecek ve parola ile koruyacak en iyi yazılımdır.

Kurulduktan sonra, verilerinizi depolayabileceğiniz şifreli bir birim oluşturmayı çok kolaylaştırır. Ayrıca, ana arayüzdeki Birim Oluştur düğmesine dokunun ve ardından şifreli bir birim oluşturmak için VeraCrypt tarafından sağlanan talimatları izleyin. Çoğu açılır pencerede İleri’ye basın ve kullanmak istediğiniz sürücünün boyutunu ve parolayı girin.

Şifrelenmiş birimi oluşturduktan sonra, ana arayüzdeki Dosya seç düğmesine dokunun ve az önce oluşturduğunuz birimi seçin. Şimdi Monte et üzerine dokunun ve sürücüyü monte etmek için şifreyi girin. Ayrıca yeni şifrelenmiş sürücüyü normal sürücülerinizin yanında görebileceksiniz. Şimdi, şifrelemek için dosyaları ve klasörleri bu sürücüye taşımanız yeterlidir.

Dosyaları ve Klasörleri İki Farklı Yolla Gizleyin

Parola Korumalı Klasör Windows

Windows 10’da dosya ve klasörleri gizlemenin iki farklı yolu vardır. Parola veya herhangi bir şey girmenize gerek yoktur. İlk yöntem, gizlemek istediğiniz dosya veya klasörü seçtiğiniz yerde oldukça kolaydır. Ayrıca, yukarıdaki araç çubuğunda Seçili öğeleri gizle’yi seçin.

Tüm gizli dosya ve klasörleri görmek istediğinizde, klasörü açın ve her şeyi görüntülemek için Gizli öğeler’i seçin. Ancak bu yöntem pek güvenli değildir ve bilen herkes kullanabilir.

Bu yüzden başka bir en iyi yol var. Bunu da çoğu kişi bilmiyor. Birisi yukarıdaki Gizli öğeler seçimini seçerse de gizli kalmasını sağlamak için klasörleri bir sistem klasörü olarak gizlemeniz yeterlidir. Yönetici haklarıyla Komut İstemi’ni açmanız ve aşağıdaki komutu yazmanız yeterlidir.

attrib +s +h C:Usersuser name hereDesktopTop Secret

Şimdi ‘buradaki kullanıcı adını’ PC kullanıcı adınızla değiştirin. Ayrıca, ‘çok gizli’ bir sistem klasörü olarak gizlemek istediğiniz klasörle birlikte. Dosyaları ve klasörleri göstermek için eksi işareti kullanarak aynı komutu tekrarlayın.

attrib -s -h C:Usersuser name hereDesktopTop Secret

Bu kadar. Bunun çok güvenli olmadığından emin olun. Ancak herkesin öğrenmesini sevmiyorsanız, bir şeyleri gizlemenin hızlı ve basit bir yolu.

Bitlocker sürücü şifreleme

bitlocker Parola Korumalı Klasör Windows

Windows 10 PC’de dosya ve klasörleri kaydetmenin ve parolayla korumanın en iyi yolu BitLocker kullanmaktır. Bunun için Windows Pro veya Enterprise sürümü ve PC’nizde bir TPM yongası gerekir. Bu adımlar oldukça karmaşıktır ancak bir Windows PC’de alabileceğiniz en yüksek güvenlik düzeyidir. Ancak, o sürücüdeki her şeyi AES 256-bit şifreleme kullanarak şifreleyecektir.

Çözüm:

Wise Folder Hider gibi yazılımları kullanmak, Windows 10’da bir klasörü parolayla korumanın en kolay ve en basit yoludur. Ancak, gizli verileriniz varsa, 7-Zip veya VeraCrypt kullanarak şifrelemeniz gerekir. Windows 10 klasörlerini parolayla korumak için başka hileler biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Ayrıca Okuyun: