Halka açık bir yere, belki bir alışveriş merkezine gidin ve cihazınızda rastgele WiFi’yi etkinleştirin. Bir saniye içinde cihazınızın tonlarca WiFi erişim noktası tarafından istila edileceğini fark edeceksiniz. Bazıları ücretsizdir ve otomatik olarak bağlanırken, diğerleri erişmeniz veya ödeme yapmanız gerekir. Tüm bu ağlar arasında, telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız en iyi olduğunu düşündüğünüz bir ağa otomatik olarak bağlanmaya çalışır. Ancak bazen bağlı olduğu ağ, yalnızca birinin kapatmayı unuttuğu bir WiFi etkin noktası veya yavaş bir ağdır. Cihaz, sinyal gücü, güvenlik, WiFi ağının kararlılığı vb. gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak bir ağa bağlanır.

Bu nedenle çoğu zaman yakınınızdaki en iyi WiFi’ye bağlı değilsiniz. Neyse ki, tüm bu ağ sınıflandırma sürecinin kontrolünü ele almanın bir yolu var. Bu işleme WiFi ağ önceliklendirme denir. Bu gönderide, bunu Windows PC, Mac ve mobil cihazlarınızda nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bu nedenle bağlantı için tercih edilen ağı seçmek ve akışkan bağlantısı elde etmek mümkündür.

WiFi ağlarına öncelik verin

1. Windows Bilgisayarı

Windows 10’da, sisteminizde WiFi etkinleştirildiğinde, yalnızca otomatik olarak bağlanmak üzere yapılandırdığınız bir ağa bağlanır. Ve bu ağ mevcut değilse, olduğu gibi bırakacak ve başka bir ağa bağlanmayacaktır. Yakınlarda başka WiFi seçenekleri olsa da, manuel olarak bir ağ seçip ona bağlanmanız gerekir. Ancak, her bağlantının önceliğini değiştirebilir ve bilgisayarınızın favori ağlarınıza otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Windows PC’nizde WiFi ağlarına öncelik vermek için yapmanız gereken budur.

 1. basın Windows simgesi ve ara Komut istemi arama seçeneği ile
 2. Komut istemi göründüğünde sağ tıklayın ve seçeneği seçin Yönetici olarak çalıştır
 3. Aşağıdaki komutu kullanın: netsh wlan profilleri gösterir ve bas

Bu size geçmişte bağladığınız tüm kullanılabilir ağların ve ağların bir listesini gösterecektir. Sonraki adımlar için öncelikle hangi ağlara öncelik vermek istediğinizi bulmalısınız.

 1. Bu yapıldıktan sonra aşağıdaki komutu yazın netsh wlan arayüzleri göster ve bas Girmek

Bu size PC’nizde İnternet’e bağlanmak için kullandığınız adaptörlerin adını gösterecektir. Genellikle Wi-Fi veya Ethernet’tir ve yalnızca WiFi kullanıyorsanız, arabirim adı varsayılan olarak Wi-Fi’dir.

 1. Son olarak ağ önceliğini değiştirmek için aşağıdaki komut girilmelidir. netsh wlan set profileorder adı = [Network Name] arayüz = Priority [Interface Name = 1,2,3 … ve bas

Ağ Adı, öncelik atamak istediğiniz WiFi ağının adı olduğunda, Arayüz Adı ​​Wi-Fi veya Ethernet’tir ve 1,2,3 … bir ağ atamak istediğiniz öncelik numarasıdır.

Benzer şekilde, başka bir ağa ikinci bir öncelik atamak istiyorsanız, ağ adını değiştirin ve öncelik numarasını 2’ye ayarlayın ve bu şekilde devam edin. Bu şekilde, ilk WiFi ağı mevcut değilse, bilgisayar otomatik olarak öncelik listesindeki bir sonrakine bağlanmaya çalışacaktır.

Ayrıca Okuyun: Android 9 Pie Kilitleme Modu Nasıl Kullanılır

2. MacOS’ta WiFi ağının önceliğini ayarlayın

Diğer işletim sistemleri gibi, macOS da MacBook’unuzdaki WiFi ağlarına öncelik vermenizi sağlar. Bu özellik uzun süredir var ve Macbook’unuzda çalışan sürüm ne olursa olsun, yine de yapabilirsiniz. Bu, izlenmesi gereken basit bir prosedürdür:

 1. Tıkla WiFi simgesi ekranın sağ üst köşesinde bulunur.
 2. Seçme Ağ tercihlerini aç seçeneklerden.
 3. Ağ penceresi açıldığında, öğesini seçin. Wifi soldaki menüden tıklayın ve ileri aşağıdaki düğme.

Ayrıca, tercih edilen ağların bir listesi açılacaktır. Bu listede, mevcut ve önceden kullanılmış tüm WiFi ağlarını göreceksiniz. Bu ağlar zaten bir öncelik sırasına göre yapılandırılmıştır, yani listenin en üstündeki ağ en yüksek önceliğe sahiptir ve bunun tersi de geçerlidir.

 1. Buradan, tercihlerinize göre ayarlamak için bu ağları listeye sürükleyip bırakmanız yeterlidir.
 2. Son olarak, tıklayın TAMAM, sonra tıklayın Uygulamak Mac’te yeni WiFi önceliği ayarını uygulamak için.

3. Android cihazlarda WiFi ağına öncelik verin

Android işletim yazılımında özel WiFi önceliklendirme özelliği yoktur. Dürüst olmak gerekirse, çalışmayı bıraktığında otomatik olarak başka bir şebekeye geçtiği için telefonumda buna asla ihtiyacım yok. Ama merak etmeyin, dilerseniz farklı üçüncü taraf uygulamaları kullanarak da yapabilirsiniz. Ayrıca, Android son derece özelleştirilebilir ve hemen hemen her şey için üçüncü taraf uygulamalara sahiptir. Aslında bu amaç için etkili bulduğumuz şey WiFi Prioritizer. Ağ önceliklerini ayarlamaya ek olarak, bu uygulama sürekli olarak sinyal gücünü kontrol eder ve daha iyi sinyal gücüne sahip bir ağa geçer. Uygulamayı kullanmak için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Uygulamayı şuradan yükleyin: Oyun mağazası bu bağlantıyı kullanarak ve ardından açın. Ardından, geçişi etkinleştirin Etkin Planlanmış İş.
 2. Artık numaralandırılmış bir listede kayıtlı tüm ağlarınızı görebilirsiniz. Ağ önceliği azalan düzende ayarlanır. Önceliğinizi değiştirmek için bu ağları basitçe sürükleyip düzenleyebilirsiniz.

Ağlar artık uygulamada ayarlanan önceliğe göre otomatik olarak değişecektir. Ek bir seçenek olarak bu uygulama, ayarlar menüsünden güncelleme aralığını yapılandırmanıza da olanak tanır. sadece dokunun Yenileme aralığı menüde ve ayarlamak istediğiniz aralığı seçin. Daha kısa aralıklarla güncellemenin çok fazla pil tüketebileceğini unutmayın.

Aynı ayarlar menüsünde, bağlanacak bir ağın sinyal gücünü de ayarlayabilirsiniz. Bu, ağın belirlenen sinyal gücü kotasını karşılaması durumunda daha yüksek öncelikli bir ağa geçeceği anlamına gelir. En yüksek öncelikli ağın sinyal gücü %30’dan az ise mevcut ağdan farklı olmayacaktır.

Sinyal gücü

Wi-Fi Prioritizer’ı devre dışı bırakmak istiyorsanız, yalnızca Etkin Planlanmış İş’i değiştirin.

4. iPhone’da WiFi Ağlarına Öncelik Verin

Ne yazık ki, iPhone’daki ağlar için öncelikleri belirlemenin bir yolu yoktur. Ancak, MacBook’unuzla senkronize ederek dolaylı olarak yapabilirsiniz. Bir iOS aygıtı için macOS’te ağ önceliğini ayarlamak yeterlidir. Önce Mac’te ağlara öncelik verdiğinizden ve her iki cihazda da aynı Apple Kimliği ile giriş yaptığınızdan emin olun; aksi halde çalışmayacaktır. Aynı şey bir iPad ve iPod ile de yapılabilir. Birbirleriyle ve aynı Apple kimliğiyle senkronize oldukları sürece, WiFi ağlarının önceliği olacaktır.

Dezavantajı ise her ikisinin de aynı öncelikte çalışması ve otomatik olarak aynı ağa bağlanmasıdır. Bu nedenle, farklı ağlara bağlanmanız gerekiyorsa, bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Ayrıca, bir Mac cihazınız yoksa başka seçeneğiniz de yoktur.

Çözüm

Önceliği ayarlamak için komut satırı yöntemi, Windows’un neredeyse tüm sürümlerinde çalışır. Uzun bir işlem yapmak istemiyorsanız, Bir ağa bağlanırken otomatik olarak bağlan’ı seçin. Bu, söz konusu ağı en yüksek önceliğe ayarlayacaktır. Diğer cihazlarda WiFi öncelik ayarı kısa ve doğrudandır. Şahsen, bir ağdan diğerine kolayca geçebildiğim için benim için çok iyi çalıştı. Umarız bu yöntemler sizin için de işe yarar. Herhangi bir sorgu varsa, yorumlarda bize bildirin.