Çoğu zaman, Windows Media Player’ınızın açılmadığını veya çalışmadığını veya MP4 veya DVD oynatamadığını veya CD veya Medyayı kopyalayamadığını görebilirsiniz. Oyuncunun simgesine dokunduğunuzda veya açmaya zorladığınızda hiçbir şey olmuyor gibi birçok başka belirtiyle karşılaşabilirsiniz. Arayüz görünmüyor, mavi bir daire, yüklendiğini belirten daire çizip duruyor ve bunun gibi pek çok şey. Bu yazımızda Windows Media Player’ın Çalışmaması Nasıl Onarılır konusuna değineceğiz. Hadi başlayalım!

Windows Media Player, Windows 10/8/7 için de yerleşik medya oynatıcı. Windows işletim sistemi ile önceden yüklenmiş olarak geldiğinden ve çoğu medya dosyası formatını desteklediğinden, medya akışı için her zaman tercih edilen seçenek olmuştur. Neredeyse her işlevi vardır, diğer büyük ve büyük medya oynatıcıların sahip olduğu – çalma listeleri oluşturma vb. gibi. Çoğu zaman Windows Media Player’ınız açılmaz veya MP4 veya DVD’leri de oynatamaz. Bu gerçekten korkunç! Windows Media Player, Windows 7/8/10 için de yerleşik medya oynatıcıdır. Sistemle önceden yüklenmiştir ve ayrıca çoğu medya dosyası formatını destekler

Windows Media Player açılmıyor

Windows Media Player’ınız açılmıyorsa veya çalışmıyorsa, sorunu nasıl çözebileceğinize ilişkin bu önerilerden bazıları size yardımcı olabilir:

 • Yerleşik WMP Sorun Gidericilerini çalıştırın
 • Bu DLL dosyalarını yeniden kaydedin
 • Fix WMP Yardımcı Programını Kullanın
 • Windows Media Player kitaplığını silin ve kaldırın
 • Windows Media Player’ı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Windows Media Player Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows Media Player’ın açılmaması sorununu gidermek istiyorsanız Windows Media Player Sorun Giderici’yi çalıştırabilirsiniz. Windows Media Player Sorun Giderici’yi açmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • Tıkla Kazan + R açmak için tuşları aynı anda Çalıştırmak kutu.
 • Tip msdt.exe -id WindowsMediaPlayerConfigurationDiagnostic kutusuna ve ardından öğesine dokunun. Tamam sorun giderme sihirbazını açmak için Tıklamak Sonraki Sorun Giderici’yi çalıştırmak için.
 • Musluk Bu düzeltmeyi uygula WMP’yi varsayılan ayarlara sıfırlamak için

Şimdi Windows Media Player yanıt vermiyor hatası düzeltilmeli.

Yerleşik WMP Sorun Gidericilerini de çalıştırabilirsiniz. Windows Media Player Ayarları, Windows Media Player Kitaplığı ve Windows Media Player DVD Sorun Gidericilerini çalıştırın ve ardından sorununuzu çözmenize yardımcı olup olmadıklarına bakın.

Bu DLL Dosyalarını Yeniden Kaydedin

Ayrıca, sorunu gidermek için bazı DLL dosyalarını yeniden kaydedebilirsiniz. Windows Media Player not working hata. Öğreticiye bir göz atalım:

 • Tip cmd içinde Arama çubuğu ve ardından sağ tıklayın Komut istemi seçmek için Yönetici olarak çalıştır.
 • Açılan pencereye aşağıdaki komutları tek tek yazın ve tıklayın. Girmek her komuttan sonra:

regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 jscript.dll
regsvr32 wmp.dll

 • Ardından, Komut İsteminden çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi görebilirsiniz Windows Media Player not working sorun düzeldi.

Fix WMP Yardımcı Programını Kullanın

Windows için ücretsiz Fix WMP Yardımcı Programı’nı kullanın. Bu ücretsiz taşınabilir uygulama yeniden kaydolur Windows Media Player’ın sorunsuz çalışması için ilgili tüm Windows Media DLL dosyaları gerekir.

Windows Media Player Kitaplığını Sil

düzeltmek mümkün Windows Media Player not working Windows Media Player Kitaplığını silerken hata oluştu. Hızlı bir rehberimiz olsun:

 • Çalıştırmak kutu, tip services.msc kutusuna ve ardından öğesine dokunun. Tamam açmak için Hizmetler.
 • Bulmak Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti, seçmek için sağ tıklayın Durmak.
 • öğesine dokunun. Kazan + E açmak için aynı anda anahtarlar Dosya Gezginiöğesine gidin ve ardından C:UsersDefaultAppDataLocalMicrosoft.
 • Çift tıklama Medya oynatıcı açmak ve ardından tüm Windows Medya Kitaplığı (.wmdb) klasör içindeki dosya türleri.
 • Ayrıca, WMP’yi tekrar açmayı deneyin, ardından Windows Media Player not working sorunu düzeltilmeli.

Windows Media Player’ı kaldırın ve yeniden yükleyin

Hala hiçbir şey yardımcı olmazsa, kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Windows Medya Oynatıcı Denetim Masası > Programlar ve Özellikler > Windows özelliklerini Açın veya Kapatın.

Alfabetik sıraya göre olan listede seçeneği genişletmeniz gerekiyor. Medya Özelliği. yanındaki kutunun işaretini kaldırın Windows Media Player ve ardından rsistemi yeniden başlatın.

windows media player çalışmıyor

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözemezse Windows Media Player not working hata veriyorsa, Windows Media Player’ı yeniden yüklemeyi denemelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekir:

 • Tip kontrol Paneli içinde arama çubuğuna dokunun ve ardından açmak için en uygun olana dokunun.
 • Ayarlamak Küçük simgelerle görüntüle ve ardından öğesine dokunun Programlar ve Özellikler.
 • Musluk Windows özelliklerini açma veya kapatma sol panelde. Yeni açılan pencerede, Medya Özellikleri ve ardından yanındaki kutunun işaretini kaldırın Windows Medya Oynatıcı. Mesajı okuyun ve ardından öğesine dokunun. Evet, ve Tamam.
 • Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından yanındaki kutuyu işaretlemek için geri dönün. Windows Medya Oynatıcı. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından sisteminiz WMP’yi otomatik olarak kuracaktır.

Windows 10’da ayrıca Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve Özellikler > İsteğe bağlı özellikleri yönet > Windows Media Player’ı Bul’u ve ardından Kaldır’ı seçebilirsiniz.

windows media player çalışmıyor

Kurulumu tamamladığınızda, tekrar Kur’u seçin.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu windows media player’ın çalışmayan makalesini beğenirsiniz ve işinize yarar. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Yazılım Muhabiri Aracı Nedir – Öğretici