pencereler dolduğunda bilgisayarınızın rastgele erişimli belleği tarafından tutulamayacak verileri kaydetmek için bir sayfa dosyası kullanır. Sayfa dosyası ayarlarını değiştirebildiğiniz zaman, Windows aslında sayfa dosyasını kendi başına iyi yönetebilir. Bu yazımızda, Windows pagefile.sys Nedir ve Nasıl Çalışır hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

Peki. Windows sayfa dosyası biraz yanlış anlaşılıyor. İnsanlar bunu yavaşlamaların nedeni olarak görüyorlar çünkü sayfa dosyasını kullanmak bilgisayarınızın RAM’inden daha yavaştır, ancak bir sayfa dosyasına sahip olmak, sahip olmamaktan daha iyidir.

Sayfa Dosyası Aslında Nasıl Çalışır | sayfa dosyası.sys

Disk belleği dosyası veya takas dosyası olarak da adlandırılan Windows Sayfa Dosyası, verileri geçici olarak kaydetmek için kullanılan bir dosyadır. Sayfa dosyası daha sonra PC’nizin yüklü RAM’i dolduğunda kullanışlı hale gelir. Windows işletim sistemindeki sayfa dosyası aslında C:pagefile.sys’de bulunur (ve gizlidir). Ancak, Windows Gezgini’ne korumalı işletim sistemi dosyalarını gizlememesini söylemediğiniz sürece bunu görmezsiniz.

Bilgisayarınız, kullandığınız dosyaları, programları ve diğer tüm verileri RAM’inizde (rastgele erişim belleği) depolar. Çünkü RAM’den okumak, aslında bir sabit sürücüden okumaktan çok daha hızlıdır. Örneğin, Firefox’u açtığınızda, Firefox’un program dosyaları sabit sürücünüzden okunur ve ardından RAM’inize yerleştirilir. Bilgisayar, aynı dosyaları sabit sürücünüzden tekrar tekrar okumak yerine RAM’deki kopyaları kullanır.

Programlar aslında birlikte çalıştıkları verileri burada depolar. Bir web sayfası gördüğünüzde, web sayfası indirilir ve RAM’inize kaydedilir. Bir YouTube videosu izlediğinizde bu, videonun RAM’inizde olduğu anlamına gelir.

Peki, RAM’iniz dolduğunda, Windows RAM’inizdeki verilerin bir kısmını geri sabit sürücünüze taşır ve onu sayfa dosyasına da yerleştirir. Bu dosya aslında bir sanal bellek biçimidir. Bu verileri sabit diskinize yazarken ve daha sonra tekrar okurken RAM kullanmaktan çok daha yavaştır, bu yedek bellektir. Potansiyel olarak önemli verileri atmak veya programların çökmesine neden olmak yerine, veriler sabit sürücünüzde depolanır.

Daha fazla | sayfa dosyası.sys

Windows, kullanmadığınız verileri sayfa dosyasına taşımaya çalışacaktır. Örneğin, uzun süredir simge durumuna küçültülmüş bir programınız varsa ve hiçbir şey yapmıyorsa. O zaman bu, verilerinin RAM’den sayfa dosyanıza taşınabileceği anlamına gelir. Programı daha sonra en üst düzeye çıkarırsanız ve anında hayata geçmek yerine geri gelmesinin biraz zaman aldığını fark ederseniz. Aslında sayfa dosyanızdan geri değiştirilir. Bu olursa, bilgisayarınızın sabit disk ışığının yanıp söndüğünü göreceksiniz.

Modern bilgisayarlarda yeterli RAM ile normal kullanıcının bilgisayarı normal bilgisayar kullanımında sayfa dosyasını normalde kullanmamalıdır. Sabit sürücünüzün ezilmeye başladığını görürseniz ve ayrıca büyük miktarda açık olduğunuzda programlar yavaşlamaya başlar. O zaman bu, bilgisayarınızın sayfa dosyasını kullandığının bir göstergesidir – ayrıca daha fazla RAM ekleyerek işleri hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, örneğin arka planda çalışan işe yaramaz programlardan kurtularak belleği boşaltmayı deneyebilirsiniz.

Efsane: Sayfa Dosyasını Devre Dışı Bırakma Performansı Artırır | sayfa dosyası.sys

Bazı kişiler, bilgisayarınızı hızlandırmak için sayfa dosyasını devre dışı bırakmanız gerektiğini söyleyecektir. Düşünce şu şekildedir: sayfa dosyası aslında RAM’den daha yavaştır ve eğer yeterli RAM’iniz varsa. Ardından Windows, RAM kullanması gerektiğinde sayfa dosyasını kullanacak ve bilgisayarınızı yavaşlatacaktır.

Bu aslında çok doğru değil. Millet bu teoriyi test etti ve Windows’un büyük miktarda RAM’iniz varsa bir sayfa dosyası olmadan çalışabilmesine rağmen, sayfa dosyasını devre dışı bırakmanın performans avantajı olmadığını buldu.

Ancak sayfa dosyasını devre dışı bırakmak bazı kötü şeylerin olmasına neden olabilir. Programlar kullanılabilir belleğinizin tamamını kullanmaya başlarsa, RAM’den sayfa dosyanıza geçmek yerine çökmeye başlarlar. Bu, sanal makineler gibi büyük miktarda belleğe ihtiyaç duyan yazılımları çalıştırırken de sorunlara neden olabilir. Bazı programlar da çalışmayı reddedebilir.

Özetle, sayfa dosyasını devre dışı bırakmak için iyi bir neden yoktur, ayrıca bir miktar sabit disk alanı da alırsınız. Ancak, potansiyel sistem kararsızlığı buna değmez.

Sayfa Dosyasını Yönet | sayfa dosyası.sys

Windows, aslında sizin için sayfa dosyası ayarlarını otomatik olarak yönetir. Ancak, sayfa dosyası ayarlarınızı yapmak istiyorsanız, bunu Gelişmiş Sistem Ayarları penceresinden yapabilirsiniz. Başlat’a dokunun, Başlat menüsüne Gelişmiş Sistem Ayarları yazın ve açmak için Enter’a tıklayın.

Performansın altındaki Ayarlar düğmesine dokunun. Gelişmiş sekmesine tıklayın ve ardından Sanal bellek bölümündeki Değiştir düğmesine dokunun.

sayfa dosyası.sys

Windows, varsayılan olarak sayfa dosyası ayarlarınızı otomatik olarak yönetecektir. Kullanıcıların çoğu bu ayarları olduğu gibi bırakmalı ve Windows’un sizin için en iyi kararı vermesine izin vermelidir.

Ancak, bazı durumlarda size yardımcı olabilecek bir ince ayar, sayfa dosyasını başka bir sürücüye taşımaktır. Bilgisayarınızda iki ayrı sabit sürücünüz varsa, birinin programlarınızın yüklendiği sistem sürücüsü olduğunu varsayın. Ve bir tanesi daha az kullanılan bir veri sürücüsüdür, bu durumda sayfa dosyasını veri sürücüsüne taşımak, sayfa dosyanız kullanımdayken potansiyel olarak biraz daha yüksek performans sunabilir. Sayfa dosyasını gerçekten kullanması gerekiyorsa, Windows’un zaten sistem sürücüsünü kullanacağını varsayın. Bu, sabit sürücü etkinliğini tek bir sürücüde yoğunlaştırmak yerine yayar.

Daha öte

Bunun yalnızca bilgisayarınızda gerçekten iki ayrı sabit sürücünüz varsa yardımcı olacağını unutmayın. Her biri kendi sürücü harfine sahip birden fazla bölüme ayrılmış bir sabit sürücünüz varsa, bu hiçbir şey yapmaz. Bölme olsa da olmasa da, aslında hala aynı fiziksel sabit disk.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu pagefile.sys makalesini beğenirsiniz ve işinize yarar. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Neden ctfmon.exe Bilgisayarınızda Çalışıyor?