Windows Spotlight’ta ‘Gördüğünüz Gibi’ sorununu çözmek için bir çözüm mü arıyorsunuz? Cevabınız evet ise bizimle kalın. Windows Spot Işığı Windows 10’a doğal olarak eklenen bir öğedir. Ancak, Bing’den reklamları veya resimleri indirir ve Windows 10 çalıştıran bilgisayarınızda kilit ekranı göründüğünde bunları gösterir.

Şüphesiz, Windows Spotlight vurgusu, kilit ekranınızda en iyi duvar kağıtlarını gösterir ve ardından yeni duvar kağıdı ile değiştirin.

Windows 10 model 1511 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, bu öğeyi şuradan iyileştirebilirsiniz: Ayarlar uygulaması > Kişiselleştirme > Ekranı Kilitle.

Kilit ekranınızda Windows Spotlight duvar kağıdını görüntülediğinizde ve işaretçiyi bu duvar kağıdının üzerinde gezdirdiğinizde, ‘Gördüğünüz gibi’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunmak, aynı duvar kağıdını alma veya duvar kağıdını beğenmediyseniz reddetme yolunu sağlar. Ancak, ‘Gördüğünüz gibi’ seçeneği sizin için eksikse, onu nasıl geri alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ayrıca Bakınız: Windows 10’da Windows Spot Işığı Kilit Ekranı Görüntülerini Bul Hakkında Kullanım Kılavuzu

Windows Spotlight için Eksik ‘Gördüğünüz Gibi’ Nasıl Onarılır:

Windows Spotlite

1. Çözüm – Kilit Ekranı Seçenekleriyle

 • Başlat Düğmesine sağ tıklayın veya sadece Win + X tuşlarına basın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Ayarlar uygulamasından, Kişiselleştirme > Kilit ekranını kolayca keşfedebilir veya keşfedebilirsiniz.
 • Kilit ekranının sağ bölmesinden Arka Plan altında Resim seçeneğini belirleyin. Bu noktada, bu seçeneği bir kez daha Windows Spotlight’a geri yükleyin.
 • Daha sonra Win + L tuşlarına basabilir ve ‘Gördüğünüz gibi’ seçeneğinin geri yüklenip yüklenmediğini görebilirsiniz.

Sorunun (Gördüğünüz Gibi) devam etmesi durumunda FIX 2’ye gidin.

2. Çözüm – Kayıt Defteri Yoluyla

Kayıt defterini değiştirmeden veya değiştirmeden önce bir Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmanız şiddetle önerilir. En etkili yol, Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’yi yapılandırmak ve kullanmaktır.

Bölüm 1 – Sistem Korumasını Açın
 • Başlangıçta Win + R tuşlarına basın ve Çalıştır iletişim kutusuna rstrui yazın. Ardından Tamam’a dokunabilir veya Enter tuşuna basabilirsiniz.
 • Şimdi Sistem Geri Yükleme penceresi açıldığında. Ardından, bilgisayarınızın sistem sürücüsünde hiçbir geri yükleme noktası oluşturulmadığını belirten bir mesaj göreceksiniz. Bir geri yükleme noktası oluşturmak istiyorsanız, Sistem Korumasını açın. Ardından sürekli olarak oradaki sistem koruma arayüzüne dokunun.
 • Peki, Sistem Özellikleri penceresinden, Koruma Ayarları başlığı altında sistem kök sürücünüzü seçin. Daha sonra Yapılandır düğmesine dokunabilirsiniz. Peki, Sistem Geri Yükleme veya oluştur düğmesi griye döndü.
 • Şimdi, seçilen sürücü için Sistem Koruması penceresinden, Sistem Korumasını Aç seçeneğini seçin. Ardından Uygula’ya ve ardından Tamam’a dokunun.

Bu satırlarla, sistemin doğal olarak geri yükleme noktaları oluşturmasını sağlayan Sistem Korumasını başarıyla yapılandırdık. Ardından, penceredeki gri renkli düğmelerin 3. adımda göründüğünü göreceksiniz.

Ayrıca Bakınız: Nasıl düzeltilir L2TP Connection Attempt Failed Hata

Bölüm 2 – Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturun

BÖLÜM 1’in 3. adımında görüntülenen Sistem Özellikleri penceresinde Oluştur düğmesine dokunun. Ardından, şimdi yapmakta olduğunuz geri yükleme noktasına bir ad belirtin ve ardından Oluştur’a dokunun.

 • Böyle bir ad kullanmanızı öneririz, daha sonra geri yükleme noktasını verimli bir şekilde algılamanız için sizi zorlayacağız.
 • Birkaç dakika sonra, başarılı bir şekilde geri yükleme noktaları oluşturulması için bir mesaj alacaksınız. Kapat’a dokunun.
Kayıt Defterine Geri Dön
 • Win + R tuşlarına basın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başarıyla açmak için Çalıştır iletişim kutusuna regedit koyun. Ardından burada düğmesine ve ardından Tamam’a dokunun.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol alanından aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionLock ScreenCreative

 • Creative kayıt defteri anahtarının sağ sayfasından. Değer bilgisini değiştirmek için LockImageFlags kayıt defteri DWORD’una (REG_DWORD) iki kez hafifçe vurabilirsiniz.
 • Ardından Değer bilgisini 1’den 0’a değiştirin ve ardından Tamam’a dokunun. Şimdi Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın ve yeniden başlatın.

Ardından sisteminizi yeniden başlatın, sorunun çözülmesi gerekiyor. Sorunun (Gördüğünüz Gibi) devam etmesi durumunda, diğer yönteme gidin.

3. Çözüm – Windows Spotlight’ı yeniden kaydedin

Daha önce görüntülenen Windows Spotlight resimlerini güçlendirmek istemeniz durumunda. Verilen adımları gerçekleştirmeden önce yapabilirsiniz. Bu talimatları uyguladıktan sonra, Windows Spotlight’ın bu görüntüleri ve ilgili içeriği kesin olarak kaldırılacaktır.

 • İdari Komut İstemi’ne gidin.
 • Ardından aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın:

DEL/F/S/Q/A %USERPROFILE%/AppDataLocalPackagesMicrosoft.Windows.ContentDeliveryManage

 • Daha önce bahsedilen komut çalıştırıldığında, başka bir karşılaştırma komutu girin ve ardından Enter tuşuna basın:

DEL/F/S/Q/A %USERPROFILE%/AppDataLocalPackagesMicrosoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5

 • Bu komut yürütme etkili olduğunda, Komut İsteminden çıkın.
 • Ardından Windows PowerShell’e gidin ve ardından aşağıdaki cmdlet’i girin. Ardından, çalıştırmak için bu noktada Enter tuşuna basın:

Get-AppxPackage – Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager’ı Adlandırın | Foreach {Add-AppxPackage – DisableDevelopmentMode – Kayıt Ol $($_.InstallLocation)AppXManifest.xml – Ayrıntılı}

Ardından Windows PowerShell’den çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Daha sonra PC’nizi yeniden başlatabilirsiniz. Ardından, Ayarlar uygulamasının altında Kilit Ekranınız için Arka Plan’ın yanındaki Windows Spot Işığı’nı seçin. Sorunun (Gördüğünüz Gibi) devam etmesi durumunda, başka bir yönteme gidin.

4. Çözüm – Windows İçerik Teslim Ayarları Klasörünü Kaldırın

Bu, birçok kullanıcı için işe yarayan çözümdür ve bu çözümü gerçekleştirmek oldukça kolay veya basittir. Sadece AppData dizininden Paket düzenleyiciyi açın ve ardından ayarları kaldırmak için Windows İçerik Teslimatı zarfını açın. Kulağa zor gelse de aslında değil. Sadece altında belirtilen talimatları takip edin ve hemen yapılacaktır.

 • İlk başta, PC’nizin kullanıcı adını bilmelisiniz. Ardından Komut İstemi’ne gidin ve kullanıcı adınızı öğrenmek için ‘whoami’ komutunu yazın.
 • Kullanıcı adınızı öğrendikten sonra Windows Tuşu + R klavye kombinasyonuna bastıktan sonra Windows Çalıştır kutusunu açın ve ardından aşağıdaki yola gidin.
C:Users<USERNAME>AppDataLocalPackages
 • Bu zarfın içindeyken, aşağıdaki adlı bir düzenleyiciyi görüntüleyin:
Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_<somerandomcharacters>
 • Ardından zarfı açın ve ardından Ayarlar düzenleyicisini bulun.
 • Artık pencereyi açık bırakabilir ve ardından Başlat Menüsüne ve ardından dişli simgesine dokunduktan sonra Windows 10 Ayarlar uygulamasını tekrar açabilirsiniz.
 • Kişiselleştirme’ye gidin ve ardından Kilit Ekranı’na geçin.
 • Şimdi arka plan açılır menüsünden, ayarı Windows Spotlight’tan Picture’a değiştirmeniz yeterlidir.
 • Ardından bu pencereyi sınırlayın ve ardından Windows İçerik Dağıtımı düzenleyici penceresine gidin.
 • Bu pencerede Ayarlar düzenleyicisini kalıcı olarak kaldırın.
 • Tekrar Kilit ekranı Kişiselleştirme Ayarları penceresine dönün ve açılır menüden Windows Spotlight’ı seçin.

İşiniz bittiğinde, bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsunuz ve ardından sorunun çözüldüğünü ve Windows Spotlight’ın kusursuz çalıştığını göreceksiniz.

Çözüm:

Yani, bunlar sorunu düzeltmek için en iyi yöntemlerden bazılarıydı. Like what you see sorun. Düzeltmek için başka bir alternatif yöntem biliyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Ayrıca Okuyun: