kullanan bir dosya .tar.gz format temelde Unix tabanlı arşiv uygulaması kullanılarak oluşturulmuş bir dosyadır. katran ve ardından sıkıştırılmış gzip sıkıştırma. Bu dosyalar çoğunlukla tarballs, ve onları bir çift uzantı (.tar.gz) ile birlikte bulabildiğinizde, uzantı da kısaltılabilir. .tgz veya .gz de. Bu yazımızda tar gz Windows Nasıl Çıkartılır – Öğretici hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

Çoğunlukla tar dosyaları, veri arşivleme ve yedekleme için Ubuntu ve macOS kullanıcıları aracılığıyla yaygın olarak kullanılır. Ancak çoğu zaman Windows 10 kullanıcılar bu tür dosyalarla da karşılaşabilir ve içeriklerini çıkarmanız gerekebilir.

Ancak, aşağıdakiler gibi bir dizi üçüncü taraf uygulamasını kullanabilirsiniz. 7-Zip ve PeaZip. Çoğu zaman bu uygulamalar başka bir platformda oluşturulan dosyalarla iyi çalışmaz ve çok sayıda dosyayı açmakta yavaştırlar. Ancak Windows 10, bu dosyaları çıkarmak için Komut İstemi ile kullanabileceğiniz yerel katran desteği içerir. Ayrıca, Ubuntu, Fedora ve SUSE için yerel destek sağlayan Linux için Windows Alt Sistemini (WSL) bile kullanabilirsiniz. Bu nedenle, tarball’lardan anında içerik çıkarmak için katran içeren birçok Linux aracına da erişebilirsiniz.

Bu kılavuzda, bir .tar.gz dosyasının içeriğini çıkarmak için Windows 10’da Komut İstemi ve Ubuntu aracılığıyla yerel tar komutlarını kullanma adımlarını öğreneceksiniz.

Windows 10’da tar kullanarak .tar.gz, .tgz, .gz ve .zip dosyalarını çıkarmak için. Ardından şu basit adımları uygulamanız gerekir:

 • İlk olarak, aç Başlangıç Windows 10’da.
 • sonra ara Komut istemi, ilk sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçenek.
 • Ardından, dosyaları çıkarmak için tar kullanmak için aşağıdaki komutu yazın ve üzerine dokunun. Girmek:

tar -xvzf C:PATHTOFILEFILE-NAME.tar.gz -C C:PATHTOFOLDEREXTRACTION

Tüm adımları tamamladığınızda, birkaç dakika sonra. Belirttiğiniz hedef yola çıkarılan tüm dosya ve klasörlere sahip olacaksınız.

Aslında başka bir sistemde oluşturulmuş bir tarball’ı çıkardığınız varsayılmaktadır. Bu nedenle, çoğunlukla izinleri korumak için gerekli olan bazı argümanları atlıyoruz. Windows 10’da dosyalara erişmek önemli değil.

Linux’ta tar kullanmak için, Linux için Windows Alt Sistemini (WSL) etkinleştirerek bir dağıtım (Ubuntu gibi) kurmanız gerekir. Windows Özellikleri deneyimini kullanma ve ardından Ubuntu’yu Microsoft Mağazasından da yükleme.

Bir çıkarmak için .tar.gz Windows 10’da Linux üzerinden dosyalayın. Ardından şu adımları uygulamanız gerekir:

Yukarıdaki komutta şunu yazıyoruz sudo Uygulamayı yönetici olarak çalıştırmak için. tar uygulamayı çağırmak ve ardından aşağıdakileri içeren bazı argümanları besledik:

 • x – temelde tar’a içeriği çıkarmak istediğinizi söyler.
 • v — ayrıntılı. Bu aslında çıkarma işlemini görüntülemek için isteğe bağlı bir argümandır. Aksi takdirde, işlem tamamlanana kadar yalnızca yanıp sönen bir imleç göreceksiniz.
 • z — tar’a gzip ile birlikte bir .tar.gz dosyasının içeriğini açmasını söyler.
 • F – tar, çıkarmak üzere olduğunuz dosyanın adını bildirir.

Daha öte

Ardından, çıkarmak istediğiniz tarball dosyasının yolunu belirtmelisiniz. Yolun birlikte başladığını fark edeceksiniz. /mnt/c/.Ziyade c:, ve bunun nedeni aslında Linux dünyasında da çalışmamızdır.

-C – (tire ve büyük harf C) temelde tar’a klasörleri değiştirmesini söylemek için kullanılır. Bir komutu yürütürken, kaynak klasörde başlarsınız ve ardından komutu tamamlamak için belirlediğimiz yol olan hedef klasörü belirtmeniz gerekir. Dosyaları istediğiniz herhangi bir klasöre de çıkarabilirsiniz, ancak yola şununla başlamayı unutmayın. /mnt/ ardından Windows yolu.

Linux’ta komut yazarken büyük ve küçük harflere dikkat etmeniz çok önemlidir. masaüstü ile aynı değil masaüstü aslında.

Üçüncü taraf yazılım aracılığıyla

Sıkıştırılmış dosyaları çıkarmak için üçüncü taraf yazılımları da kullanabilirsiniz.

7-Zip ile birlikte TGZ dosyalarını açın

7-Zip, temel olarak yüksek sıkıştırma oranıyla birlikte ücretsiz, açık kaynaklı bir dosya arşivleyicisidir. Bu yazılım, ticari bir kuruluştakiler de dahil olmak üzere herhangi bir bilgisayarda kullanılabilir. Bu yardımcı program ayrıca sıkıştırılmış dosyaları ayıklamanıza ve birçok farklı biçimde kendi sıkıştırılmış dosyalarınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir. TAR dosyalarını 7-Zip üzerinden çıkarmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak, 7-Zip web sayfasını açın ve Sistem Türünüze göre 32 veya 64-bit 7-Zip sürümünü indirin.

Not: Sistem türünüzü kontrol etmek için açmanız gerekir ‘Ayarlar’ sonra şuraya git ‘sistem’ ve ‘ üzerine tıklayınHakkında’.

 • Bunu indirdiğinizde, yazılımı Windows sisteminize kurmak için 7-Zip yükleyicisini açın.
 • Ardından, 7-Zip uygulamasını şuradan açmanız gerekir: Aramak Menü.
 • Şimdi, 7-Zip’in dosya tarayıcısında TGZ dosyanızı içeren klasöre gidin.
 • Ardından TGZ dosyasını seçin ve sağ tıklayın, öğesine dokunun, 7-zip, ve tıklayın Dosyaları ayıkla Çıkar penceresini açmak için
 • Daha sonra yeni bir klasör yolunun zaten ‘ klasörüne dahil edildiğini göreceksiniz.Çıkart’ Metin kutusu. Ancak, isterseniz bu yolu gerektiği gibi değiştirebilirsiniz.
 • Musluk ‘TAMAM’ TGZ dosyasını çıkarmak için.
 • Şimdi, açmak için aynı 7-Zip penceresinde çıkarılan TAR klasörünü çift tıklayın.

İlk arşivi açtığınızda, açmak ve içeriğe bakmak için alt TAR klasörlerine veya dosyalarına çift tıklayın.

TGZ Dosyalarını çevrimiçi TGZ dönüştürücü aracılığıyla ZIP Formatına dönüştürün

Windows 10’un Dosya Gezgini, kullanıcıların ZIP Dosyalarını çıkarmasına da izin verir. Temel olarak, bir TGZ dosyasının içeriğini önce onu ZIP formatına dönüştürerek açabilirsiniz. Dosyalar dönüştürüldüğünde, kullanıcılar ‘Tümünü Çıkart’ ZIP’i açmak için seçenek. TGZ dosyalarını çevrimiçi dönüştürücüler aracılığıyla ZIP formatına da dönüştürebilirsiniz, Şimdi bunu nasıl yapacağınızı görelim:

 • İlk olarak, web tarayıcınızda Convertio web aracını açın. Bu aslında dosyaları web üzerinde tgz’ye ve tgz’den dönüştürebilen bir Çevrimiçi TGZ (TAR.GZ) Dönüştürücüsüdür.
 • Şimdi seçin’Dosyaları Seçin’ ZIP’ye dönüştürülecek bir TGZ arşivi seçmek için.
 • Klasörden dosyayı seçin ve ardından ‘Açık’ dosyayı çevrimiçi dönüştürücüye eklemek için.
 • Ardından, dönüştürme türünü ‘Zip’
 • Şimdi ‘ üzerine dokununDönüştürmek’ Arşivi dönüştürmek için düğmesine basın.
 • Musluk ‘İndirmek’ ve ardından yeni ZIP arşivini kaydedin.
 • İndirilen dosyalar klasörüne gidin ve Ayıkla sekmesini açmak için indirilen ZIP dosyasına çift dokunun. Şimdi, ‘ üzerine dokununTümünü çıkar’ doğrudan aşağıdaki pencereyi açmak için düğmesine basın.
 • Hedefi seçin ve ardından öğesine dokunun. Çıkarmak.

tar gz pencerelerini çıkar

Şimdi ZIP’in çıkarılan klasörüne çift tıklamanız ve ardından içeriğini açmanız gerekiyor.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve sizin için de faydalı olur. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Windows Hello PIN Oturum Açma Seçenekleri Nasıl Kaldırılır