Çoğu zaman, Windows’ta ağ bağlantısı simgesinin üzerinde sinir bozucu sarı ünlem işareti simgesini göreceksiniz. İşletim sistemi sizin için sorunu gidermeyi teklif ediyor, ancak otomatik aracı çalıştırdıktan sonra şu mesajı göreceksiniz: Windows bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadı. Bu yazımızda Windows’ta Networks Proxy Ayarları Hatası Nasıl Onarılır konusuna değineceğiz. Hadi başlayalım!

Windows’ta Ağ Proxy Ayarları Hatası Nasıl Onarılır

1. Bilgisayarınızı ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Siz gelişmiş sorun gidermeye başlamadan önce, önce ekipmanınızı yeniden başlatmak her zaman iyi bir fikirdir. Bunun, birkaç dakika içinde sorununuzu çözme şansı da var.

Bu hata çoğunlukla bir bilgisayardaki yanlış yapılandırılmış ayarlarla ilgili olduğundan, yönlendiricinizi yeniden başlatmanın muhtemelen bunun üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Ancak yine de herhangi bir tür ağ sorunuyla karşılaştığınızda denemeye değer.

Bilgisayarınızı ve yönlendiricinizi yeniden başlatırsanız ve sorun kendi kendine çözülmediyse, daha ayrıntılı adımlarla devam edin.

2. Windows’ta Proxy Ayarlarını Gözden Geçirin

Bu sorun Windows proxy ayarlarınızla ilgili olduğundan, kontrol edilmesi gereken ilk yer burasıdır. Windows 10’da proxy ayarlarına erişmek istiyorsanız, açın Ayarlar, seçin Ağ ve İnternet kategori. Ve sonra geçiş yapın vekil sol kenar çubuğundan sekme.

Burada proxy sunucularıyla ilgili seçeneklerin bir listesini göreceksiniz. Bir proxy kullanmıyorsanız (çoğu ev kullanıcısı için olduğu gibi), o zaman Bir proxy sunucusu kullanın kaydırıcı kapalı. Şimdi ayrıl Otomatik olarak ayarları sapta zaten varsa üzerinde.

Bir iş veya eğitim ortamında olduğu gibi bir proxy ile bağlanan kullanıcılar için, doğru proxy ayrıntılarına sahip olduğunuzdan emin olmak için sistem yöneticinizle görüşmek isteyebilirsiniz.

Bundan sonra, ağa yeniden bağlanmayı deneyin. Hala hatayı alıyorsanız, kapatmayı deneyin. Otomatik olarak ayarları sapta proxy seçeneklerinde ve bir kez daha deneyin.

Proxy Sunucusu Nedir? | ağ proxy ayarları hatası

Bu sorunu çözmeye çalıştığınızda sizi ayrıntılarla sıkmak istemiyoruz. Ancak bir proxy’nin gerçekte ne olduğu ve Windows’un bununla neden sorunlar yaşayabileceği hakkında kısa bir açıklama yapmak istedim.

En önemlisi, bir proxy sunucusu, bilgisayarınız ve internet arasında aracı görevi görür. Doğrudan internete bağlanmak yerine, sizin için internetten bilgi alan sunucuya bağlanırsınız.

Bunlar, sistem yöneticilerinin bunları güvenlik ve verimlilik için kullandığı iş ve okul kullanımında en yaygın olanıdır. Özel olarak bir tane ayarlayana kadar ev ağınızda bir proxy sunucusu kullanmanız pek olası değildir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşılaştığınızda mevcut olabilecek tüm proxy ayarlarını temizlemelisiniz.

3. Ağ Bağdaştırıcısı Sorun Gidericisini çalıştırın

Ağ bağlantısı simgesine sağ tıklayıp sorun gidermeyi seçtiğinizde, İnternet Bağlantıları sorun giderici. Bu, aşağıdakilerle sonuçlanacaktır: Windows could not detect proxy settings hata. Ancak, çalıştırabileceğiniz ve daha fazla yardım sağlayabilecek başka bir ağ sorun gidericisi var.

Açık Ayarlar tekrar ve sonra git Güncelleme ve Güvenlik > Sorun Giderme. bulmalısın Ağ adaptörü ve bunun için sorun gidericiyi gözden geçirin. Deneyimli Windows kullanıcılarının bildiği gibi, bu araç her zaman sorununuzu çözmez, ancak denemeye değer.

4. Otomatik IP Adresi ve DNS Al

Görünen o ki, proxy sunucularına özgü pek çok sorun giderme adımı da yok. Aşağıda daha fazla ipucu paylaşacağız, ancak sorun gidermenin sorunu gidermeye benzer göründüğünü unutmayın. No Internet Access Bu noktadan itibaren Windows hatası.

ağ proxy ayarları hatası

Teknik olarak proxy ayarlarınızla ilgili olmasalar da, yanlış yapılandırılmış IP adresi veya DNS ayarları da bu hataya neden olabilir. Bunları kontrol etmek isterseniz, şuraya göz atın: Ayarlar > Ağ ve İnternet > Durum. Tıkla Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir Tüm ağ bağlantılarınızı görmek için listedeki düğmesine basın. Ardından, kullandığınıza iki kez dokunun.

Burada, tıklayın Özellikler düğmesini ve ardından çift tıklayın İnternet Protokolü Sürüm 4 listede. ikisine de sahip olduğunuzdan emin olun Otomatik olarak bir IP Adresi Alın ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al de seçildi. Buradaki yanlış yapılandırılmış ayarlar, çevrimiçi olmanızı engelleyecektir.

5. Komut İstemi ile Ağ Yapılandırmasını Sıfırlayın

Windows, Komut İstemi aracılığıyla birçok ağ sorun giderme aracı sunar. Birkaç anlık komut, sorununuzu birkaç dakika içinde çözebilir. Bu noktada hala sorun yaşıyorsanız, Başlat Düğmesine tekrar sağ tıklayın ve ardından Yönetici olarak bir Komut İstemi (veya PowerShell) açın.

Ardından, aşağıdaki komutları birer birer çalıştırın. Bilgisayarınızın birçok ağ işlevini sıfırlayacaklar:

netsh winsock reset
netsh int ip reset
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns

6. Review Firewall, VPN, and also Antivirus Software

You should next make sure that you do not have a firewall, VPN, or security suite interfering with your network connection. Perhaps your chosen software had an update that changed some settings that you were not aware of, or you just installed a new app as well.

Try to disable your firewall, VPN, and also antivirus software one at a time, then see if the error goes away or not. If it does, then the issue lies with one of those apps. You will need to configure them to prevent interfering with regular network activity.

7. Update or Roll Back Your Network Driver

An outdated network driver may lead to connection problems as well. Just like that, perhaps you have recently installed a botched update for your network driver. In either case, replacing it might clear up the trouble you have.

Right-click on the Start Button and then select Device Manager to open this utility. Expand the Network adapters section and then double-tap on the connection you use.

On the Driver tab, you can also select Roll Back Driver to uninstall the latest update and then return to the previous one. Use this if you started experiencing this issue after updating that.

Select Update Driver and then you can check for new updates over the internet. This likely won’t find anything though, so you will need to manually download the latest driver from your machine’s manufacturer now.

8. Scan for Malware | networks proxy settings Error

Some malware has been known to continually mess with your proxy settings to avoid you from getting online. If you run into the Windows could not detect this network’s proxy settings message every time you reboot, then you may be a victim of this.

You should thus run a scan along with a trusted anti-malware app, like Malwarebytes. This will detect any viruses or all other malware running on your system and then get rid of them. If the scan finds any infections, take the recommended action, and then see if your connection works as normal again.

9. Utilize a Restore Point

The System Restore feature in Windows lets you return to a previous point whenever your computer was actually working normally. If your issues started recently, then you should try this to see if you can go back in time.

ağ proxy ayarları hatası

Now search for Control Panel in the Start Menu to open it. If Category is selected in the top-right, switch to Small or Large icons and then select the System entry.

Then, tap System protection on the left sidebar. In the resulting dialog box, tap System Restore to open a new window. Windows will walk you via choosing a restore point and also confirming the operation. Of course, if your computer has not created any restore points, then you can’t use this feature.

Keep that in mind that using a restore point will remove any programs and also drivers you installed since making that restore point. You can tap Scan for affected programs on a restore point to see what effect it will have. A System Restore won’t affect any of your personal information as well.

10. Reset Your Network Settings

After trying everything above, you should now resort to a full reset of your network options. You have already spent a lot of time working on this, and a reset should clear whatever persistent problem is blocking your connection as well.

Thankfully, Windows 10 also makes it easy to reset your whole configuration. Open Settings > Network & Internet. On the Status tab, find Network reset at the bottom and then tap this.

Be aware that this will remove all network information from your computer, so you will also need to reconnect to saved networks again. If you are OK with this, tap Reset now. Your computer will perform the reset, and then restart.

Conclusion

Alright, That was all Folks! I hope you guys like this network proxy settings Error windows 10 article and also find it helpful to you. Give us your feedback on it. Also if you guys have further queries and issues related to this article. Then let us know in the comments section below. We will get back to you shortly.

Have a Great Day!

Also See: How to Format Fat32 Windows 10 – Tutorial