Peki, hangi Windows sürümünü kullandığınız önemli değil, Görev Yöneticisi önemli ve aynı zamanda en çok kullanılan araçlardan biridir. Görev Yöneticisini kullanarak yanıt vermeyen programları hızla sonlandırabilir, yeni görevler başlatabilir, sisteminizin performansını ve etkinliğini izleyebilir, çalışan işlemlerin ayrıntılarını vb. alabilirsiniz. Önemli bir araç olarak, Görev Yöneticisini açmanın birçok yolu vardır. Bu, erişilebilirlik nedenleriyle ve farklı durumlarda size yardımcı olmak için farklı yollar bilmek için gerçekten yararlıdır. Bu yazıda, Windows 10’da Görev Yöneticisi Kısayolu Nasıl Açılır hakkında konuşacağız. Haydi başlayalım!

Görev Yöneticisini açmak başlı başına bir görev değildir, ancak farklı şeyler yapmanın yollarını bilmek her zaman eğlencelidir. Görev Yöneticisi’ni alıştığınız şekilde açamıyorsanız, bazıları kullanışlı bile olabilir.

Görev Yöneticisi Kısayolunu Açmanın Farklı Yolları

Görev yöneticisini açmak için birçok kısayol var. pencereler. Hepsini öğrenmek için okumaya devam edin.

Görev Çubuğundan

Windows Görev Yöneticisini görev çubuğundan açmak muhtemelen en bilinen yöntemlerden biridir aslında. Bilmiyorsanız, görev çubuğuna sağ tıklayın ve ardından Task Manager seçenekler listesinden.

Bu eylem, Windows Görev Yöneticisini hızlı bir şekilde açacaktır.

Klavye Kısayolunu Kullanma

Bu nedenle, Windows’ta Görev Yöneticisini açmanın en kolay ikinci yolu basit bir klavye kısayolu kullanmaktır. Sadece klavye kısayolunu tıklayın Ctrl + Shift + Esc, ve ardından Görev Yöneticiniz ekranda görüntülenecektir.

Elbette klavyenin her iki yanında bulunan Ctrl ve Shift tuşlarını da kullanabilirsiniz. Ben şahsen Enter düğmesinin hemen altındaki Ctrl ve Shift düğmelerini kullanmayı tercih ederim. Böylece parmaklarımı klavyenin sol tarafına da garip bir şekilde yerleştirmek zorunda kalmıyorum.

Komut İstemini Kullanma

Windows Görev Yöneticisi’ni komut isteminden de açabilirsiniz. Bunu yapmaya başlamak için tıklayın Win + X, ve ardından Komut İstemi seçeneğini seçin. Windows 7 kullanıyorsanız, Başlat menüsünde de arayabilirsiniz.

Komut istemi açıldığında, aşağıdaki komutu yazın ve Görev Yöneticisi kısayolunu açmak için Enter düğmesine tıklayın.

görev yöneticisi kısayolu

Çoğu zaman Görev Yöneticisini yönetici olarak açmak isteyebilirsiniz. Özellikle standart bir kullanıcı hesabı kullanıyorsanız normal Görev Yöneticisi de sınırlıdır. Bu özel durumlarda, Komut İstemi’ni yönetici olarak açmanız ve ardından yukarıdaki komutu kullanmanız gerekir.

Çalıştır Komutunu Kullanma

Komut isteminde olduğu gibi, Görev Yöneticisini Çalıştır komut penceresinden de açabilirsiniz. Bunu başlatmak için tıklayınWin + R, tip taskmgr ve Windows Görev Yöneticisini açmak için Giriş düğmesine dokunun.

görev yöneticisi kısayolu

Dosya Gezgini’nden

Windows’ta Görev Yöneticisi, Windows ile de entegre olan ayrı bir uygulama olarak gönderilir. Yani, nerede bulacağınızı biliyorsanız, Görev Yöneticisini Windows dosya gezgininden açabilirsiniz. Bunu başlatmak için klavye kısayolunu kullanarak dosya gezginini açın Win + E.

Dosya gezgini açıldığında aşağıdaki konuma gidin:

görev yöneticisi kısayolu

Bul Taskmgr.exe uygulamasını açın ve Görev Yöneticisini açmak için üzerine çift dokunun.

Açıkçası, Görev Yöneticisini yönetici olarak açmak istiyorsanız, uygulamaya sağ tıklayın ve seçeneği seçin. Run as administrator.

İtibaren Ctrl + Alt + Del Ekran | görev yöneticisi kısayolu

Yukarıdaki tüm yöntemlerin yanı sıra Görev Yöneticisini Windows güvenlik ekranından da açabilirsiniz. tuşuna basarak bunu yapın. Ctrl + Alt + Del klavyenizdeki kısayol tuşu.

Güvenlik ekranı açıldığında, Task Manager seçenek. Bu eylem daha sonra Görev Yöneticisini açacaktır. Bu yöntem, sisteminiz herhangi bir nedenle yanıt vermiyorsa gerçekten yararlıdır.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım bu görev yöneticisi kısayol makalesini beğenirsiniz ve işinize yarar. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Windows 10’da Kritik Yapı Bozulması Nasıl Onarılır