Bir süreç aslında yürütülmekte olan bir programın bir örneğidir. İçinde çalışan her süreç pencereler işlem kimliği veya PID olarak adlandırılan benzersiz bir numara atanır. Bu derste, Windows’ta İşlem Nasıl Öldürülür – Öğretici hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

Bir uygulamayı her başlattığınızda, işletim sistemi uygulamanın yürütülebilir dosyası için bir işlem oluşturur. Mevcut faaliyetinden oluşur. Çalışan bir işlemin, askıda kalması, yanıt vermemesi veya yüksek oranda CPU ve/veya bellek kaynakları kullanması nedeniyle bilgisayarınızın performansını düşürdüğünü fark ederseniz, işlemi sonlandırmak için işlemi sonlandırabilirsiniz.

Masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda birden fazla açık ve çalışan uygulama veya işlem, sistemin yavaşlamasına ve hatta birçok hatayla karşılaşmasına neden olabilir. Çalışan tüm işlemleri sonlandırmak için düşündüğünüz ilk şey zorla yeniden başlatmadır. Bunu yapmayı unutun çünkü zorla yeniden başlatma, bilgisayara ve ayrıca sistem dosyanızın zarar görmesine neden olabilir. Bunun yerine, Windows 10’daki tüm işlemleri nasıl düzgün bir şekilde sonlandırabileceğiniz konusunda şu yöntemleri izleyin:

Bu öğretici, Windows 10’da bir işlemi nasıl sonlandırabileceğinizin 2 yolunu gösterecektir.

Windows’ta İşlem Nasıl Öldürülür

Bir uygulamayı başlattığınızda, işletim sistemi uygulamanın yürütülebilir dosyası için bir işlem oluşturur. Program kodundan ve mevcut faaliyetinden oluşur. Windows, aslında her işlem için benzersiz olan İşlem Tanımlayıcısı (PID) olarak bilinen özel bir numara atar. Bir süreci öldürmek isteyebileceğiniz birkaç neden ve onu sonlandırmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Nasıl yapabileceğinizi görelim.

Bir uygulama yanıt vermeyi durdurursa, çok fazla sistem kaynağı tüketirse veya beklenmedik şekilde davranırsa ve uygulamadan çıkmanıza izin vermezse, uygulamayı zorla kapatmak için sürecini öldürmek isteyebilirsiniz. Geleneksel olarak, Windows, Görev Yöneticisinin ve ayrıca bu görevler için komut isteminin kullanılmasına izin verdi. Bu yöntemlere ek olarak PowerShell de kullanmalısınız. Nasıl yapacağımıza bir bakalım.

Windows 10’da bir işlemi öldür, ardından aşağıdakileri yapın.

Görev Yöneticisi aracılığıyla

Komut İstemi Yoluyla | Windows’ta süreç nasıl öldürülür

görev sonu /IM İşlem adı /F

Notepad’i öldürmek gibi, komutu Taskkill /IM notepad.exe /F olarak çalıştırın, burada /F işlemi zorla sonlandırmak için kullanılır.

  • Birden çok işlemi aynı anda öldürmek için komut istemine kullanmak istediğiniz aşağıdaki komutu yazın ve Enter Key’e tıklayın.

görev sonu /IM İşlem adı /BEN İşlem adı /F

  • PID kullanarak süreci öldürmek için
  • Ardından, yalnızca bir İşlemi öldürmek için komut istemine kullanmak istediğiniz aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter Key’i tıklayın.

görev sonu /PID PID /F

Not Defteri’ni öldürmek gibi, şu komutu çalıştırın: Taskkill /PID 7324 /F, burada /F işlemi zorla sonlandırmak için kullanılır.

pencerelerde süreç nasıl öldürülür
  • Birden çok işlemi aynı anda öldürmek için komut istemine kullanmak istediğiniz aşağıdaki komutu yazın ve ardından Enter Key’e tıklayın.

görev sonu /PID PID /PID PID /F

Yukarıdaki adımları izleyerek, Windows 10’da Görev Yöneticisi veya Komut İstemi (CMD) kullanılarak işlem sonlandırılabilir.

PowerShell’i kullanma | pencerelerde süreç nasıl öldürülür

Not: Yükseltilmiş olarak çalışan bir işlemi sonlandırmak için PowerShell’i Yönetici olarak açmanız gerekir.

Örnekler:

Bu komut daha sonra notepad.exe işlemini kapatacaktır.

Durdurma İşlemi -Adı Notepad -Kuvvet

Sonraki komut daha sonra PID 2137 ile bir işlemi kapatacaktır.

Durdurma İşlemi -ID 2137 -Kuvvet

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! Umarım Windows makalesindeki işlemi nasıl sonlandıracağınızı beğenirsiniz ve size yardımcı olur. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Windows 10’da İşlem Önceliği Nasıl Değiştirilir