İnternet hızınız son zamanlarda size kabus mu veriyor? Tarama sırasında yavaş hız yaşıyorsanız, internetinizi tekrar hızlı hale getirmek için OpenDNS veya Google DNS’ye geçmeniz gerekir.

Alışveriş siteleri, stoklar tükenmeden sepetinize eklemeniz için yeterince hızlı yüklenmiyorsa, sevimli kedi ve köpek videoları nadiren oynatılır. arabelleğe alma YouTube’da ve genel olarak, uzun mesafeli arkadaşınızla yakınlaştırma arama oturumlarına katılıyorsunuz, ancak ekranda 15-20 dakika önce yaptıkları aynı yüz görüntülendiğinde konuşmalarını duyabiliyorsunuz, o zaman Alan Adı Sisteminizi değiştirme zamanınız gelmiş olabilir (daha yaygın olarak DNS olarak kısaltılır).


Sorduğunuz Alan Adı Sistemi nedir? Bir Alan Adı Sistemi, internetin telefon rehberi gibidir, web sitelerini karşılık gelen sitelerle eşleştirir. IP adresleri ve isteğiniz üzerine bunların görüntülenmesine ve bir DNS sunucusundan diğerine geçiş yapılmasına yardımcı olur, yalnızca tarama hızınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizde internette gezinmeyi çok daha güvenli hale getirir.

Windows’ta OpenDNS veya Google DNS’ye Nasıl Geçilir?

Bu makalede, aynı şeyi tartışacağız, birkaç mevcut DNS sunucusu seçeneğini gözden geçireceğiz ve Windows ve Mac’te daha hızlı, daha iyi ve daha güvenli bir Etki Alanı Adı Sistemine nasıl geçileceğini öğreneceğiz.

Alan Adı Sistemi Nedir?

Her zaman olduğu gibi, elimizdeki konu hakkında biraz daha fazla şey öğrenerek başlıyoruz.

İnternet IP adresleri üzerinde çalışır ve internette herhangi bir arama yapmak için bu karmaşık ve hatırlanması zor sayı dizilerini girmek gerekir. Alan Adı Sistemleri veya DNS, daha önce bahsedildiği gibi, IP adreslerini, arama çubuğuna sıklıkla girdiğimiz, hatırlaması kolay ve anlamlı alan adlarına çevirir. Bir DNS sunucusunun çalışma şekli, bir alan adı her yazdığımızda, sistem alan adını ilgili bir IP adresiyle arar/eşler ve web tarayıcımıza geri getirir.

Alan adı sistemleri, normalde internet servis sağlayıcılarımız (ISS’ler) tarafından atanır. Kurdukları sunucular genellikle kararlı ve güvenilirdir. Ancak bu, aynı zamanda en hızlı ve en iyi DNS sunucuları oldukları anlamına mı geliyor? Şart değil.

Size atanan varsayılan DNS sunucusu, birden fazla kullanıcıdan gelen trafikle tıkanmış olabilir, bu da bazı verimsiz yazılımlardan yararlanıyor ve ciddi bir notta, internet etkinliğinizi bile izliyor olabilir.

Neyse ki, çeşitli platformlarda kolayca başka, daha genel, daha hızlı ve daha güvenli bir DNS sunucusuna geçebilirsiniz. En popüler ve kullanılan DNS sunucularından bazıları OpenDNS, GoogleDNS ve Cloudflare’dir. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Cloudflare DNS sunucuları (1.1.1.1 ve 1.0.0.1), birden fazla test kullanıcısı tarafından en hızlı sunucular olarak kabul edilir ve ayrıca yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir. GoogleDNS sunucularıyla (8.8.8.8 ve 8.8.4.4), ek güvenlik özellikleriyle daha hızlı bir web tarama deneyimi için benzer bir güvence elde edersiniz (Tüm IP günlükleri 48 saat içinde silinir). Son olarak, en eski ve en uzun çalışan DNS sunucularından biri olan OpenDNS (208.67.222.222 ve 208.67.220.220) var. Ancak OpenDNS, sunucuya ve özelliklerine erişmek için kullanıcının bir hesap oluşturmasını gerektirir; web sitesi filtreleme ve çocuk güvenliğine odaklanmıştır. Ayrıca ek özelliklere sahip birkaç ücretli paket sunarlar.

Denemek isteyebileceğiniz başka bir DNS sunucusu çifti, Quad9 sunucularıdır (9.9.9.9 ve 149.112.112.112). Bunlar yine hızlı hızlı bağlantı ve güvenliği tercih eder. Güvenlik sistemi/tehdit istihbaratının dünya çapında bir düzineden fazla önde gelen siber güvenlik şirketinden ödünç alındığı iddia ediliyor.

Ayrıca Okuyun: 2020’de En İyi 10 Genel DNS Sunucusu

Windows 10’da Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) Nasıl Değiştirilir?

Windows PC’de OpenDNS veya Google DNS’ye geçmek için bu özel makalede ele alacağımız birkaç yöntem (kesin olarak üç) vardır. Birincisi, kontrol paneli aracılığıyla adaptör ayarlarının değiştirilmesini içerir, ikincisi komut istemini kullanır ve son yöntem (ve muhtemelen en kolayı) bizi Windows ayarlarına yönlendirir. Neyse lafı fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

Yöntem 1: Denetim Masasını Kullanma

1. Görüldüğü gibi, sistemlerimizdeki kontrol panelini açarak başlıyoruz. Bunu yapmak için klavyenizdeki Windows tuşuna basın (veya görev çubuğunuzdaki başlat menüsü simgesine tıklayın) ve kontrol paneli yazın. Bulunduğunda, enter tuşuna basın veya sağ panelde Aç’a tıklayın.


Başlat Menüsü aramasında arayarak Denetim Masası'nı açın

2. Denetim Masası altında, bulun Ağ ve Paylaşım Merkezi ve açmak için aynı üzerine tıklayın.

Not: Windows’un bazı eski sürümlerinde Ağ ve Paylaşım Merkezi, Ağ ve İnternet seçeneğinin altında bulunur. Bu yüzden Ağ ve İnternet penceresini açarak başlayın, ardından Ağ ve Paylaşım Merkezini bulun ve tıklayın.


Denetim Masası altında, Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni bulun

3. Soldaki panelden simgesine tıklayın. Adaptör ayarlarını değiştir listenin başında görüntülenir.


Sol panelden Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir'e tıklayın

4. Aşağıdaki ekranda, sisteminizin daha önce bağlandığı veya şu anda bağlı olduğu öğelerin bir listesini göreceksiniz. Buna Bluetooth bağlantıları, ethernet ve wifi bağlantıları vb. dahildir. Sağ tık İnternet ağ bağlantınızın adına ve öğesini seçin. Özellikleri.


İnternet ağ bağlantınızın adına sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.

5. Görüntülenen özellikler listesinden işaretleyin ve seçin İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) etikete tıklayarak. Seçildikten sonra, üzerine tıklayın Özellikleri aynı paneldeki düğmesine basın.


İnternet Protokolü Sürüm 4'ü (TCPIPv4) kontrol edin ve seçin, ardından Özellikler'e tıklayın

6. Tercih ettiğimiz DNS sunucusunun adresini buraya giriyoruz. İlk olarak, üzerine tıklayarak özel bir DNS sunucusu kullanma seçeneğini etkinleştirin. Use the following DNS server addresses.

7. Şimdi Tercih Edilen DNS sunucunuzu ve alternatif bir DNS sunucusunu girin.

  • Google Public DNS’yi kullanmak için değeri girin 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 Sırasıyla Tercih Edilen DNS sunucusu ve Alternatif DNS sunucusu bölümleri altında.
  • OpenDNS’i kullanmak için değerleri girin 208.67.222.222 ve 208.67.220.220.
  • Aşağıdaki adresi girerek Cloudflare DNS’yi denemeyi de düşünebilirsiniz. 1.1.1.1 ve 1.0.0.1


Google Public DNS'yi kullanmak için Tercih edilen DNS sunucusu ve Alternatif DNS sunucusu altına 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 değerini girin.

Opsiyonel Adım: Aynı anda ikiden fazla DNS adresine de sahip olabilirsiniz.

a) Bunu yapmak için önce Advanced… buton.


Aynı anda ikiden fazla DNS adresine de sahip olabilirsiniz.

b) Ardından, DNS sekmesine geçin ve Ekle…


Ardından, DNS sekmesine geçin ve Ekle'ye tıklayın...

c) Aşağıdaki açılır kutuya kullanmak istediğiniz DNS sunucusunun adresini yazın ve enter’a basın (veya Ekle’ye tıklayın).


Kullanmak istediğiniz DNS sunucusunun adresini yazın

8. Son olarak, simgesine tıklayın. Tamam az önce yaptığımız tüm değişiklikleri kaydetmek için düğmesine ve ardından Kapat.


Son olarak, Google DNS veya OpenDNS'i kullanmak için Tamam düğmesine tıklayın.

en iyi yol bu Windows 10’da OpenDNS veya Google DNS’ye geçin, ancak bu yöntem işinize yaramazsa bir sonraki yöntemi deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: Komut İstemini Kullanma

1. Komut İstemini Yönetici olarak çalıştırarak başlıyoruz. Başlat menüsünde Komut İstemi’ni arayarak bunu yapın, isme sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır. Alternatif olarak, Windows tuşu + X klavyenizde aynı anda tıklayın ve Komut İstemi (Yönetici).


Başlat menüsünde Komut İstemi'ni arayın, ardından Yönetici Olarak Çalıştır'a tıklayın.

2. Komutu yazın ve Ağ Ayarlarını değiştirmek için enter tuşuna basın. Ardından, yazın arayüz gösterisi arayüzü ağ bağdaştırıcılarınızın adlarını almak için.


netsh komutunu yazın ve enter tuşuna basın, ardından interface show interface yazın

3. Şimdi, DNS sunucunuzu değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:

interface ip set dns name="Interface-Name" source="static" address="X.X.X.X"

In the above command, first, replace Interface-Name with your respective interface name that we obtained in the previous name and next, replace X.X.X.X with the address of the DNS server you would like to use. IP addresses of various DNS servers can be found in step 6 of method 1.


DNS sunucunuzu değiştirmek için aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın

4. To add an alternate DNS server address, type the following command and hit enter.

interface ip add dns name=Interface-Name addr=X.X.X.X index=2

Again, replace Interface-Name with the respective name and X.X.X.X with the alternate DNS server address.

5. To add extra DNS servers, repeat the last command and replace the index value with 3 and increase the index value by 1 for each new entry. For example interface ip add dns name=Interface-Name addr=X.X.X.X index=3)

Also Read: How to set up a VPN on Windows 10

Method 3: Using Windows 10 Settings

1. Open up Settings by searching for it in the search bar or pressing Windows key + X on your keyboard and clicking on Settings. (Alternatively, Windows Key + I will directly open settings.)

2. In the Settings windows, look for Network & Internet and click to open.


Windows tuşu + X'e basın, ardından Ayarlar'a tıklayın, ardından Ağ ve İnternet'i arayın

3. Sol panelde görüntülenen öğeler listesinden Wifi veya Ethernet İnternet bağlantınızı nasıl aldığınıza bağlı olarak.

4. Şimdi sağ taraftaki panelden, ağ bağlantısı seçenekleri açmak için ad.


Şimdi sağ taraftaki panelden, seçenekleri açmak için ağ bağlantınızın adına çift tıklayın.

5. Başlığı bulun IP ayarları ve üzerine tıklayın Düzenlemek etiketin altındaki düğme.


IP ayarları başlığını bulun ve etiketin altındaki Düzenle düğmesine tıklayın.

6. Görüntülenen açılır menüden öğesini seçin. Manuel manuel olarak farklı bir DNS sunucusuna geçebilmek için.


Farklı bir DNS sunucusuna manuel olarak geçmek için görünen açılır menüden Manuel'i seçin.

7. Şimdi IPv4 anahtarı simgesine tıklayarak.


Şimdi simgeye tıklayarak IPv4 anahtarını açın

8. Son olarak, tercih ettiğiniz DNS sunucusunun ve alternatif bir DNS sunucusunun IP adreslerini yazın aynı etiketli metin kutularında.

(Çeşitli DNS sunucularının IP adresleri, yöntem 1'in 6. adımında bulunabilir)


Tercih ettiğiniz DNS sunucusunun ve alternatif bir DNS sunucusunun IP adreslerini yazın

9. tıklayın Kayıt etmekayarları kapatın ve dönüşte daha hızlı bir web tarama deneyiminin keyfini çıkarmak için bilgisayarı yeniden başlatın.

Üçünün en kolayı olsa da, bu yöntemin birkaç dezavantajı vardır. Liste, girilebilecek sınırlı sayıda (yalnızca iki) DNS adresini (daha önce tartışılan yöntemler kullanıcının birden fazla DNS adresi eklemesine izin verir) ve yeni yapılandırmaların yalnızca sistem yeniden başlatıldığında geçerli olduğu gerçeğini içerir.

Mac'te OpenDNS veya Google DNS'ye geçin

Hazır buradayken, DNS sunucunuzu bir mac'ta nasıl değiştireceğinizi de göstereceğiz ve endişelenmeyin, işlem Windows'takilere kıyasla çok daha basit.

1. Apple menüsünü açmak için ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın ve üzerine tıklayarak devam edin. Sistem Tercihleri…


mevcut MAC adresinizi öğrenin.  Bunun için <strong>Sistem Tercihleri</strong>'nden veya <strong>Terminal</strong>'den gidebilirsiniz.

2. Sistem Tercihleri ​​menüsünde, öğesini bulun ve tıklayın. (Üçüncü sırada mevcut olmalıdır).


<strong>Sistem Tercihleri</strong> altında açmak için <strong>Ağ</strong> seçeneğini tıklayın.

3. Buraya tıklayın Gelişmiş… Ağ panelinin sağ alt kısmında bulunan düğme.


Şimdi <strong>Gelişmiş</strong> düğmesini tıklayın.

4. DNS sekmesine geçin ve yeni sunucular eklemek için DNS sunucuları kutusunun altındaki + düğmesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz DNS sunucularının IP adresini girin ve üzerine basın. Tamam bitirmek için.

Önerilen: MAC Adresinizi Windows, Linux veya Mac'te Değiştirin

Umarım yukarıdaki öğretici yardımcı olmuştur ve yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak Windows 10'da kolayca OpenDNS veya Google DNS'ye geçebileceksiniz. Ve farklı bir DNS sunucusuna geçmek, daha hızlı internet hızlarına geri dönmenize ve yükleme sürelerinizi kısaltmanıza yardımcı oldu. (ve hayal kırıklığı). Yukarıdaki kılavuzu takip etmede herhangi bir sorunla/zorlukla karşılaşırsanız, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle iletişime geçin, sizin için çözmeye çalışacağız.