Sistem geri yükleme, temel olarak, önceden kaydedilmiş geri yükleme noktalarından sistem ayarlarının geri yüklenmesine izin veren yerleşik bir Windows özelliğidir. Bu özellik bize çok zaman kazandırdı, ancak siz güncelleme yaptıktan sonra pencereler 10 Bazılarımız Sistem Geri Yükleme ile birlikte bir sorunla karşı karşıya, yani Sistem Geri Yükleme seçeneği aslında gri görünüyor. Bu, ne daha önceki bir noktaya geri yükleyemeyeceğimiz ne de bir sistem geri yükleme noktası oluşturamayacağımız anlamına gelir. Bu sorunu çözmenin en yaygın yolu, Sistem Korumasını etkinleştirmektir, ancak bu da grileşirse ne olur? Bu yazımızda, Windows’ta Sistem Korumasını Açamıyorum – Düzeltme hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

Ne zaman Sistem koruması açılır, ardından pencereler önemli olaylarda otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturmaya başlayacaktır. Bulunursa, bu düzeltmeye bakın Sistem Geri Yükleme yönetici aracılığıyla açılır.

Tamam, bu yüzden bugün bu yazıda şimdi ile ilgili başka bir konudan bahsediyoruz Sistem koruması. Aslında, bazı güncellemeleri yükledikten sonra, Windows 10 makinelerimden birinin Sistem Korumasını Açın seçenek grileşti:

sistem korumasını açamıyorum

Bundan dolayı artık kullanamıyorum Sistem Geri Yükleme. Siz de bu sorunla karşı karşıyaysanız, sorunu şu şekilde düzeltebilirsiniz:

Windows’ta Sistem Korumasını Açamıyorum – Düzeltme

Burada, Windows 10’da sorunu grileştiren sistem geri yüklemesini çözebileceğiniz birçok adımı sunuyoruz. Çoğunlukla, Sistem Yöneticisi olarak oturum açmadıysanız veya disk alanı kullanımı sistem koruması altında ayarlanmadıysa. O zaman bu sorun da ortaya çıkıyor.

Bu nedenle, sorunu çözmek için önce diğer yöntemleri denedikten sonra takip ediyoruz. Sistem Yöneticisi olarak oturum açmalı ve disk alanını da ayarlamalıyız. Bunun için Sistem Özellikleri’ne gidin, > Yapılandır > Disk Alanı Kullanımı altında, sistem koruması için de disk alanı atamak için kaydırıcıyı ayarlayın.

Bu aslında yardımcı olmalıdır. Bu gerçekten işe yaramazsa, aşağıdaki yöntemleri kullanmayı deneyin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi Yoluyla | sistem korumasını açamıyorum

 • İlk olarak, Win + R tuşlarına birlikte basarak ‘Çalıştır’ iletişim kutusunu açmalısınız. Buraya regedit.exe yazın ve ardından Enter’a tıklayın
 • Ardından, şuraya gitmeniz gerekir: HKEY_LOCAL_MACHINE Yazılım İlkeleri Microsoft Windows NT SystemRestore. Bu konumu Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde bulacaksınız.
 • Sonraki, sadece arayın yapılandırmayı devre dışı bırak ve Devre Dışı BırakSR sağ bölmede değerler. Onları seçin ve silin.

Şimdi ayarları uygulamak ve Sistem Geri Yükleme seçeneğini kullanıp kullanamayacağınızı kontrol etmek için makinenizi yeniden başlatmanız gerekiyor.

Grup İlkesi Yoluyla | sistem korumasını açamıyorum

 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Windows + R’ye dokunun ve Çalıştır iletişim kutusuna gpedit.msc’yi yazın. Ardından Tamam’a dokunun.
 • Sonraki GPO ek bileşeni pencere, sadece buraya gidin:

Computer Configuration > Administrative Templates > System > System Restore

sistem korumasını açamıyorum

 • Şimdi sağ bölmede Sistem Geri Yükleme, sadece ara Sistem Geri Yükleme’yi kapatın ayar. olarak ayarlanmışsa Olanak vermek, politikaya iki kez dokunun ve durumu ayarlamak için Devre dışı bırakmak ya da daha iyisi Ayarlanmamış. sadece dokunun Uygulamak aracılığıyla takip edildi Tamam.

Kapat Grup İlkesi Düzenleyicisi ve sonra açıp açamayacağınıza bakın Sistem koruması şimdi. Sorun hala devam ediyorsa deneyin DÜZELTME 2.

Windows PowerShell Üzerinden | sistem korumasını açamıyorum

 • Sadece sağ tıklayın Başlama butonu veya Windows’a basın + X tuşlar ve seçin Windows PowerShell (Yönetici). Açık yönetimsel Windows PowerShell bu şekilde de.
 • Aşağıdaki komutları tek tek çalıştırın ve ardından Girmek her birinden sonra anahtar.

Enable-ComputerRestore -drive “C:”

*C:’yi sistem kök sürücünüzle değiştirin.

vssadmin resize shadowstorage /on=c: /for=c: /maxsize=10%

sistem korumasını açamıyorum

 • kapatmak zorundasın Güç kalkanı pencere ve birlikte kontrol edin Sistem koruması. Bu sefer siz çocuklar açabilmelisiniz Sistem koruması.

Yükseltilmiş Komut İstemi Yoluyla | sistem korumasını açamıyorum

 • Sadece yaz Komut istemi arama çubuğunda. Arama sonucunu her gördüğünüzde sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır.
 • Sonra sadece komutu yapıştırın
  %windir%system32rundll32.exe/dsrrstr.dll,ExecuteScheduledSPPCreation
  ve yürütmek için Enter’a tıklayın.
 • Ayrıca ilgili sistem işleminin arka planda çalışmama ihtimali de vardır. Bu nedenle, başlatmanız gerekir.
 • Bunu yapmak istiyorsan, sadece aç koşmak’ dokunarak iletişim kutusu Kazan + R tuşu bir arada. Burada türü services.msc,
 • Şimdi Hizmetler Penceresi altında, sadece bulun Volume Shadow Copy, service right-tap on it. And from the context menu just choose Start If it is running stop it and then change the Startup type to Automatic.
 • Bağlam menüsünden ve ardından Başlangıç ​​türü kapalı olarak ayarlandıysa, Otomatik olarak değiştirin ve Tamam üzerine dokunun.

Şimdi, Sistem Geri Yükleme’yi de kullanabilmeniz gerektiğini kontrol edin.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! umarım bunu beğenirsiniz arkadaşlar can’t turn on system protection makale ve ayrıca sizin için yararlı buluyorum. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Windows 10 – Aynı Anda WiFi ve Ethernet Kullanın