Orijinal wininit.exe dosyası, Microsoft Windows’un bir yazılım bileşenidir. Microsoft. Microsoft Windows bir işletim sistemidir. Ancak, Windows Başlatma, Windows işletim sistemi için bir arka plan uygulama başlatıcısıdır. wininit.exe, Windows başlatma işlemini çalıştırmaktan sorumludur. Bu aynı zamanda önemli bir Windows dosyasıdır ve onu kaldırmamalıyız.

Windows başlatma, sürekli olarak çalışan arka plan sistem uygulamalarının çoğu için bir başlatıcıdır. İşletim sisteminin düzgün çalışması için kritik bir Windows işlemidir. Ve kaldırırsak, sistem hatasına neden olabilir.

Muhtemelen buradasınız çünkü Görev Yöneticisi’nde Wininit.exe’yi gördünüz. Ve neden bilgisayarınızda çalıştığını merak ediyorsunuz. Endişelenme, genellikle bu işlem oldukça güvenlidir. Microsoft başardı. Ve Windows ile birlikte yüklenir. Ancak, bu yürütülebilir dosyanın etrafında dönen oldukça fazla gizem var. Ve evet! Birçok web sitesi size bunun bir virüs olduğunu söyleyecektir. Gelin bu sürece biraz daha detaylı bakalım.

Winit.exe’nin nereden geldiği:

Microsoft, wininit.exe’yi (Windows Başlatma) yaptı. Windows XP’den kaynaklanan bir çekirdek sistem sürecidir. Hem Windows 7 hem de Vista’ya geçtiğinden beri. Kaldırıcıların WinInit.ini dosyasında depolanan komutları çalıştırmasına ve işlemesine izin vermek için bu dosyayı oluştururlar. Bu, bilgisayar hala açılırken programların harekete geçmesine izin verir. Windows 7 ve ayrıca Vista’da. Öncelikle, her zaman çalışan arka plan uygulamalarının çoğu için bir başlatıcı görevi görür.

Bu dosya bilgisayarınıza yerel olarak şu adresten kaydedilir:

C:Windowssystem32wininit.exe

Bu yürütülebilir dosyayı bulursanız ve başka bir yere kaydedin. O zaman, dosya adı olarak wininit.exe’yi kullanarak kendini gizleyen bir virüs olması muhtemeldir.

Wininit.exe’yi Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

Hayır, wininit.exe, Windows’un çalışması için gereken kritik bir sistem işlemidir. Bu işlemi Bitirirseniz, büyük olasılıkla kritik bir sistem hatasıyla sonuçlanacaktır. Hangisinde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Yani, aşağıdaki çizelgede görebileceğiniz gibi. Wininit.exe, tüm Windows hizmetleri için işlem ağacının en üstündedir. Hangi svchost.exe içerir.

wininit.exe

wininit.exe Tehlikeli mi?

Yepyeni bir bilgisayarda wininit.exe herhangi bir tehdit oluşturmaz. Ancak bir süredir kullanımda olan eski bilgisayarlarda. Bir virüsün kendisini wininit.exe olarak yeniden adlandırması gibi olası bir sorun vardır. Bu, kötü niyetli bir taklitçi kılığı şeklindedir. Microsoft Security Essential gibi iyi bir güvenlik yazılımı yüklediğiniz sürece iyi olmalısınız.

Üstelik:

Wininit.exe yerine koyan güvenli bir Windows yürütülebilir dosyasıdır. Ve Microsoft bunu yapıyor. Kendi başına, program kötü amaçlı değildir. Tek tehlike, gerçek virüsü maskelemek amacıyla adın başka programlar tarafından da kopyalanabilmesidir. Ancak bu hemen hemen tüm programlar için söylenebilir.

Umarım bu wininit.exe makalesini beğenirsiniz ve ondan çok yardım alırsınız. Ancak, bu makaleyle ilgili hala herhangi bir sorunuz varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde onlara sorabilirsiniz. İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Android’de WiFi Kimlik Doğrulama Hatası nasıl düzeltilir