Wire ve Signal, her ikisi de kullanıcı güvenliği ve mahremiyetine odaklanan gerçekten ünlü mesajlaşma uygulamalarıdır. Signal, NSA’yı ifşa eden ünlü muhbir Edward Snowden’dan başkası tarafından tavsiye edilmedi. Bununla birlikte, Signal’i bu kadar özel yapan nedir ve aslında kurumsal dünyaya yol açan başka bir uygulama olan Wire ile nasıl karşılaştırılır. Bu yazıda Wire VS Signal – Hangisi Daha Güvenli hakkında konuşacağız. Hadi başlayalım!

Wire VS Signal – Hangisi Daha Güvenli

Kullanıcı arayüzü

Signal, açık ve koyu temalarla birlikte iyi bir arayüze sahiptir. Kamerayı kullanarak metin ve medya mesajları oluşturmak ve göndermek için altta iki düğme vardır. Kendine Not seçeneği aslında varsayılan olarak en üstte görünür. Ayarlara ve diğer seçeneklere erişmek için adınızın baş harflerine tıklayın. Denediğimiz ve test ettiğimiz gerçekten standart bir yaklaşım. Aslında burada bir öğrenme eğrisi yok.

Wire UI biraz farklı çalışıyor ve ilk başta kafa karıştırıcı buldum. Aslında altta dört düğme var. Biri grup oluşturmak, ikincisi oluşturulan veya birleştirilmiş gruplara erişmek ve sonuncusu da temelde Arşivler içindir. Üçüncü sekme, yine bazı garip nedenlerle beni, grupları gösteriyor.

Kurumsal kullanıcıların orada biraz farklı bir kullanıcı arayüzü görebileceğini unutmayın. Wire, ilk kez kullandığınızda hesabınızı seçmenizi ister. Aslında kişisel ile gitmeyi seçtim. Ben Signal’i daha çok seviyorum. Ancak tekerleği yeniden icat etmeye çalışmıyor, basit, sezgisel bir kullanıcı arayüzü sunuyor.

İletişim ve Paylaşım | tel vs sinyal

Signal’de sohbete başlamak için bir isme tıklamanız yeterlidir. Metin mesajları gönderebilir veya güvenli sesli ve görüntülü aramalar da yapabilirsiniz. Dosyalar, resimler, GIF’ler, kişiler eklemek ve hatta konumunuzu paylaşmak için ‘+’ simgesine basın. Burada farklı olan, sohbet penceresi için bir renk seçme yeteneğidir. Bu, pencereye benzersiz bir görünüm verir ve bir mesaj denizinde fark edilmesini gerçekten kolaylaştırır.

Kayda değer güvenlik ve gizlilik özelliği aslında Kaybolan mesajlardır. Üç noktalı menü simgesini tıklatarak sohbet penceresindeki Konuşma Ayarları’ndan seçeneği seçin. Mesajın ne kadar sürede kaybolacağını veya gerçekte kendi kendini sileceğini seçebilirsiniz. Seçenekler temelde ‘görüldükten sonra’ 5 saniye ile 1 hafta arasında değişir.

Tel bir adım daha ileri gider ve ayrıca iletişim kurmak için çok daha fazla yol sunar. Kurumsal kullanıcılar düşünülerek tasarlanmıştır. Ayrıca dikkat çekmek veya direk ping atmak için gruplar halinde @name mesajları gönderebilirsiniz. Slack veya Teams’de kullandığımız bir şey. Signal’in yalnızca sesli mesajlara izin verdiği yerlerde, Wire ayrıca kısa video mesajlarına da izin verir.

Çizim tahtasına çizmek, yazmak ve emoji eklemek için dalgalı çizgi simgesine basın ve ardından gruba gönderin. Aslında iletişim kurmayı eğlenceli hale getirir ve yaratıcı yönünüzü de ortaya çıkarır.

dahası | tel vs sinyal

Süresi dolan mesajlar da gönderebilirsiniz, ancak zamanlama seçenekleri arasındaki fark çok büyüktür. Örneğin, ilk seçenek 10 saniye iken sonraki doğrudan 5 dakikadır. Bunun dışında Wire, diğerlerinin yanı sıra video kaydı ve çizim tahtası gibi daha kullanışlı özellikler sunan daha iyi bir iş çıkarıyor. Ayrıca, elbette konum ve dosyaları da paylaşabilirsiniz.

tel vs sinyal

Resimlere açıklama eklemek için çizim tahtasını da kullanabilirsiniz. Görüntüde gerçekten önemli bir şeye dikkat çekmek istediğinizde. Ardından, meşgul veya müsait olup olmadığınızı başkalarına söylemek için bir durum güncellemesi var. Çoğu gündelik mesajlaşma uygulaması buna gerçekten izin vermez, ancak Wire, bir mesajı gönderdikten sonra düzenlemenize ve hatta silmenize izin verir. Bir yazım hatası mı yaptınız veya gönder düğmesine çok hızlı mı dokundunuz? Hepimizin başına bir şey gelmesi.

Bir başka harika özellik de sesli veya görüntülü aramalar sırasında ekran paylaşımıdır. Bazı şeyler, sadece okumak veya duymak yerine gördüğünüzde daha iyi anlaşılır. Bizim durumumuzda bir dosya, resim veya nasıl yapılır kılavuzu olabilir. Burası, yeteneğinizi sergilemek için çizim tahtasını gerçek zamanlı olarak kullanabileceğiniz yerdir. Ne yazık ki, yalnızca masaüstü istemcilerinde ve web’de çalışır. Ancak, mobil uygulamalar şu anda desteklenmemektedir.

Sonra | tel vs sinyal

Son fakat en az olmayan, temel olarak misafir erişim özelliğidir. Yine, bu kurumsal kullanıcılar için tasarlanmıştır, misafir erişimi, doğası gereği geçici olan yüklenicileri getirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca onlara gruba sınırlı erişim verebilirsiniz. Ve işi yaptığınızda, bunları güvenli bir şekilde çıkarın. Zamanlanmış mesajlarla birleştiğinde, gerekirse konuşmanın izini de bırakmazsınız.

Tel aslında WhatsApp ve Slack arasında bir geçiş gibi görünüyor, burada sadece kişisel olarak değil, aynı zamanda profesyonel olarak da iletişim kuramazsınız.

Gizlilik ve Güvenlik | tel vs sinyal

Eh, onları Slacks, Teams ve ayrıca dünyanın Telegramları kalabalığından ayıran tek şey. Gizlilik ve güvenlik, temel olarak hem Signal hem de Wire dokusunda yerleşiktir. Bunlar, bulmanız ve açmanız gereken seçenekler değildir. Hayır. Varsayılan olarak açıktırlar ve onları açmak için hiçbir şey yapmanız gerekmez. Aslında, onları da kapatmanın bir yolu yoktur. Bu, bu uygulamaların oluşturulma ve aslında çalışma şeklidir.

Gönderdiğiniz tüm aramalar, mesajlar ve hatta ekler uçtan uca şifrelenir. Ve bunların hiçbiri aslında sunucularına kaydedilmez. Hiç kimse, Signal veya Wire bile bu mesajlara, dosyalara veya aramalara erişemez. Birisi onlara bir şekilde erişse veya onları engellese bile, o zaman tüm görecekleri veya duyacakları anlamsız olacaktır. Temelde hareket halindeyken uygulanan güçlü güvenlik protokolleri nedeniyle.

tel vs sinyal

Hatırlamanız gereken şey, Signal’in bir hesap oluşturmak için telefon numaranıza ihtiyacı olduğu ve ABD merkezli olduğudur. Öte yandan, tel, Almanya ve İsviçre’de yerleşiktir ve hem numarayı hem de e-posta kimliğini kullanarak bir hesap oluşturmamıza olanak tanır.

Daha fazla | tel vs sinyal

Sinyal açık kaynak kodludur ve akran incelemesidir, bu da kodun güvenli olduğu anlamına gelir. Kuruluş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve temelde tamamen hibeler ve bağışlar yoluyla da destekler. Jack Dorsey (Twitter) ve Edward Snowden (NSA ihbarcısı) gibi gizlilik savunucularının da tüm takipçilerine Signal’i önermelerine şaşmamalı.

Aynı şey, bir farkla birlikte Wire için de geçerli. Tel, kâr amaçlıdır ve kurumsal ve ticari kullanıcılar düşünülerek oluşturulmuştur. Güç ve iş kullanıcıları için yukarıda tartıştığımız bazı gelişmiş özelliklerle ölçeklenebilir. Ancak, kod hala açık kaynaklıdır ve her şey güçlü bir şekilde şifrelenmiştir.

Veri toplamadıkları, konuşmadıkları veya reklamcılarla paylaşmadıkları için her iki uygulamada da reklam yoktur. Ve aslında hiçbir izci yok. Wire durumunda, özelleştirilmiş çözümlerini kendi bulutlarına, sizin bulutunuza dağıtma seçeneğiniz var. Veya şirket içinde bile – bu size verileriniz ve organizasyonunuz üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Tel, güvenliği ihlal edilmiş anahtarlarla ilişkili riskleri azaltan her ileti gönderdiğinizde yeni bir şifreleme anahtarı kullanır.

Fiyatlandırma | tel vs sinyal

Sinyal, kendisine hiçbir dizi eklenmeden tamamen ücretsizdir. Ayrıca Android, iOS, Windows, macOS ve Linux’ta da kullanabilirsiniz. Durumun ne olduğundan emin olmasam da web uygulaması da yok.

Tel ile kar amaçlıdır yerinde planlar aslında işletmeler için. Pro planı aslında kullanıcı başına aylık 5,83 dolardan başlıyor. Küçük veya büyük işletmeleri için ölçeklenebilir bir çözüm arayan ekipler için uygundur. Kurumsal plan, temel olarak kullanıcı başına aylık 9,5 ABD dolarına mal olacak. Devlet kurumları, uyumluluk protokolleri ve düzenlenmiş endüstriler için de geçerlidir. Ayrıca aslında özel bir Kırmızı plan sunuyorlar. Ne seçeceğinizden emin değilseniz onlarla konuşun.

Tel, Signal’in bir web uygulaması dahil olduğu tüm platformlarda mevcuttur.

Fayda | tel vs sinyal

Wire’a aşina olmayanlar için Wire, Signal ve WhatsApp’ın sunamadığı birçok büyük avantaja sahiptir:

  • Aslında SIM’e veya telefon numarasına bağımlı olmadan çalışın
  • SIM’deki bağımsızlığı itibariyle, masaüstü versiyonu tamamen bağımsız bir programdır. Signal ve WhatsApp’tan farklı olarak, onların akıllı telefon kardeşlerinin uzantıları.
  • Bu nedenle, bir akıllı telefonda bir hesap oluşturmanıza gerek kalmadan Wire’ı tamamen bir web tarayıcısından çalıştırabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir şey yüklemenize gerek yok. Havaalanı büfesine kadar yürüyebilmek ve sohbet etmeye başlamak da harika bir bonus.
  • Telefonunuzun Kişilerine erişim, birincil tanımlayıcısı aslında telefon numarası değil e-posta adresi olduğundan tamamen isteğe bağlıdır. Ancak, Kişiler’e erişmesine izin verirseniz, arkadaş aramak için Kişiler verilerini kullanabilir.
  • Bir SIM’in unutulması, çift SIM’li bir telefon kullananlar için harika bir bonus. SIM’e bağlı olmadığı için, SIM’e bağlı mesajlaşma programlarıyla ilişkili olağan kaos olmadan çift SIM’li bir telefonda kullanabilirsiniz.
  • Çift SIM’li bir telefon durumundaysanız, Wire’a geçin. Ve çılgınlıktan kaçmak için iki fiziksel telefon taşımak yerine telefonu sonuna kadar kullanabilirsiniz.
  • SIM’i önemsemediği için yerel bir SIM kullanmayı seven gezginler için harika bir araçtır. Sohbete devam etmek için herhangi bir şey yapmanız gerekmez.
  • Yazma ve test etme sırasında (Signal 3.22.2 ve Wire 2.22.298) Wire, şifreli video konferans ve dosya eki ile birlikte tek olanıdır.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! umarım bunu beğenirsiniz arkadaşlar wire vs signal makale ve ayrıca sizin için yararlı buluyorum. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Android’de Yetişkinlere Uygun İçerik Nasıl Engellenir – Eğitim