wmpnetwk.exe, Yani neden bu kadar çok hizmetin çalıştığını anlamaya çalışırken Görev Yöneticisi’nden geçtiniz. için iki öğe olduğunu fark ettiğinizde Windows Medya Oynatıcı listede. İşlemin çok fazla bellek alması gibi değil. Emm, sebepsiz yere yeniden başlayan bir süreç olduğunda sinirleniyorum. Devre dışı bırakırsınız ve bir şekilde tekrar geri gelir. Can sıkıcı, değil mi?

Ancak bu süreç dır-dir değerli sistem kaynaklarını tüketiyor, bu yüzden buna ihtiyacı olmayan bizler için neden kapatmıyorsunuz? Daha yakından bir göz atalım ve wmpnetwk.exe’yi inceleyelim, böylece ihtiyacınız olup olmadığına veya sadece bir kaynak israfı olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Tam olarak ne wmpnetwk.exe?

Microsoft, Windows Media Player 10’u tanıttığında. Ayrıca ağ medya paylaşımını da tanıttılar. İşlem daha sonra oyalandı ve Windows Media Center’a da dahil edildi. Bu özellik, Xbox 360, diğer bilgisayarlar ve bazı mobil cihazlarla video ve müzik paylaşmayı da içerir. Ancak, ağ paylaşımının hiçbiri, onu barındıracak bir şey olmadan çalışmayacaktır. Burası wmpnetwk.exe’nin devreye girdiği yer. Kelimenin tam anlamıyla hizmet budur. Shares Windows Media Player libraries to other network players and media devices using Universal Plug and Play. Tek dezavantajı, sürecin 7/24 çalışmasıdır. Gerçekten kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın.

wmpnetwk.exe

wmpnetwk.exe nasıl devre dışı bırakılır:

Medya paylaşımı için Windows Media Player kullanıyorsanız. O zaman bu süreç esastır ve çalışmaya devam etmelidir. Öte yandan, medyanızı paylaşmak için Windows Media Player kullanmıyorsanız. O zaman bu enayiden kurtulalım!

Aşama 1:

wmpnetwk.exe’den kurtulmanın yolu, onu sistem hizmetleri listesinden devre dışı bırakmaktır.

Windows Başlat Menüsünden açın services.msc.

Adım 2:

Şimdi, yerel hizmetler menüsünü aşağı kaydırın ve Sağ Tıklayın Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti. Ardından içerik menüsünden Özellikler.

Aşama 3:

Özellikler penceresindeki Genel sekmesinden, başlangıç ​​türü ile Engelli. Ve sonra tıklayın tamam değişiklikleri kaydetmek için

Artık hazırsınız! Wmpnetwk.exe şimdi devre dışı bırakılmalıdır. Ama emin olmak istiyorsan atabileceğin son bir adım var.

Windows Kayıt Defteri’nde wmpnetwk.exe’yi devre dışı bırakın:

Yukarıda belirtilen tüm adımlar başarısız olduğunda. Ya da sadece bundan kurtulduğunuzdan emin olmak istiyorsanız. Windows kayıt defterini kullanarak ondan tamamen kurtulabiliriz.

Windows Başlat Menüsünden. aç regedit.exe ve aşağıdaki anahtara göz atın:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftMediaPlayerPreferencesHME

Bu anahtarda Disable Discovery adlı bir DWORD bulacaksınız. Değilse, oluşturabilirsiniz. Şimdi sadece ayarlamanız gerekiyor değer DWORD’un 1 ve sonra gitmeye hazırsın.

Kontrol Edilecek Son Bir Yer wmpnetwk.exe:

Yine de, bilgisayarınızda wmpnscfg.exe’nin kayıt defterinde aşağıdaki anahtara göz atıp atamayacağınızı görmek için başlamasını söyleyen bir yer daha var:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun

Şimdi burada Windows Media Sharing ile ilgili bir anahtar olabilir veya olmayabilir. Ama bir tane görürsen. O zaman devam edin ve Silin.

Üstelik:

Umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve çözümünüzü ondan alırsınız. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümünde sorabilirsiniz. İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Pencere Kapatma Ekranı-Ekran Dışı Pencereyi Ekrana Geri Getir