Word’de Tek Sayfa Manzara nasıl yapılır? Aslında nedir? Geçenlerde bir word belgesi yazıyordum ve ilginç bir sorunla karşılaştım. doc kelimesinde yaklaşık 20 sayfam vardı. Ama manzarada olmak için onlardan sadece birine ihtiyacım vardı. MS kelimesini mayıs yıllardır kullanmama ve daha önce bu duruma hiç rastlamamama rağmen. Yaklaşık bir saat boyunca sayfa sonları ve bölüm sonları ile oynamaya başlıyorum. Ve sonunda anladım. Word’de Bir Sayfa Manzarası nasıl yapılır. Bu sorunu düzeltin derim.

Ne yazık ki, bir word belgesinde tek sayfalık manzara oluşturmak hiç de sezgisel bir iş değil. Ve eğer bölüm sonlarına hiç aşina değilseniz. O zaman bu şeyi asla çözemeyeceksin.

Bu makalede, Microsoft Word 2019 veya 2016 belge manzaranızda Tek Sayfa Manzarayı nasıl yapabileceğiniz konusunda size net talimatlar vereceğim. Sadece şu adımları izleyin.

Adımlar:

  • İmlecinizi, manzaraya çevirmek istediğiniz sayfanın en başına getirin. (Örneğimizde 2. sayfa ile çalışıyoruz)
  • sonra seçin Layout veya Page Layout > Breaks > Next Page bölüm oluşturmak için

word'de bir sayfa yatay yap

  • seçin Page Layout sekmesini seçin ve seçin Orientation > Landscape.

Bunun yaptığı şey, 2. adımda yaptığınız aradan sonraki sayfanın tamamını veya bir sayfasını word’de manzara olarak işaretlemektir. Örneğimizde, 2, 3, 4 ve ileri sayfalar manzaradadır. Yalnızca 2. sayfanın yatay olarak görüntülenmesini istediğimiz için, ilerideki sayfaları tekrar portreye çevirmemiz gerekecek.

  • İmlecinizi sonraki sayfanın başına getirin (örneğimizde sayfa 3) veya dikey olarak kalmasını istediğiniz sonraki sayfada.
  • sonra seçin Page Layout > Breaks > Next Page tıpkı başka bir bölüm oluşturmak için 2. adımdaki gibi.
  • seçin Page Layout sekmesini seçin ve seçin Orientation > Portrait. This will make the rest of the document display in portrait.

Buyrun! Artık Microsoft Word 2016 ve 2013’te başarılı bir şekilde tek sayfalık bir manzara oluşturdunuz.

Önemli Not:

İlk sayfanızda bir başlık varsa. Ve bunun yatay sayfada olmasını istemezsiniz. Ardından bunu yapabilirsiniz (tek sayfalık manzarayı word’de yaptıktan sonra):

Adımlar:

  • Yatay sayfadaki başlığa sağ tıklayın ve seçin Edit Header
  • Tıkla Link to Previous artık vurgulanmayacak şekilde düğmesine basın.
  • O sayfanın başlığını silin. 1. sayfada kalmalı.

Umarım bu öğreticiyi beğenirsiniz ve ayrıca çok fazla yardım alırsınız. Daha fazla sorunuz için aşağıya yorum yapabilir ve bize bu konuda bilgi verebilirsiniz. İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Windows 10’da DNS Önbelleği Nasıl Sıfırlanır ve Temizlenir