Bir kablosuz yönlendirici kurmuş olan herkes onunla karşılaşmıştır. Ne için olduğunu bilsen de bilmesen de. tarafından ilk kez yapılmıştır. WiFi İttifakı. Ve teknoloji ile anlaşamayanlara yardım etmek amacıyla oluşturuldu. WPS’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve bununla nasıl başa çıkılacağını anlamak aslında zor değil.

WPS ortaya çıkmadan önce, bir kablosuz ağ adı oluşturmak birçokları için gerçek bir baş ağrısıydı. Manuel olarak yapılması gerektiğinden. Bir kablosuz ağ adı oluşturmak, WiFi aygıtı ve yapılandırma değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olmanızı gerektirir.

WPS nedir:

Temel olarak, WPS, WiFi Korumalı Kurulum anlamına gelir. Ve amacı, kablosuz bir cihaz ile yönlendirici arasında çok daha kolay bir bağlantı kurmaktır. Bu teknoloji yalnızca parola gerektiren kablosuz ağlarla çalışır. WPA Personal veya WPA2 güvenlik protokolleri ile şifrelenirler. Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, kullandığınız kablosuz ağ güvenlik protokolü WEP güvenliğini kullanıyorsa, WPS’nin çalışmamasıdır.

WPS nedir

WPS, temel olarak cihazınızı kablosuz bir ağa bağlama işlemini basitleştirmektir. WPS ile, bir ağa başarılı bir şekilde bağlanma ve ardından şifreyi girme sürecini atlayabilirsiniz. Ayrıca kablosuz ağ kuracağı için her şeyi kolaylaştırır. Bir SSID ve güvenli WPA veri şifrelemesi ve kimlik doğrulaması ile.

WPS Nasıl Çalışır?

Artık WPS’yi biliyorsunuz ama nasıl çalıştığını biliyor musunuz? İlk adım, yönlendiricinizin arkasında bulunan WPS düğmesine basmak olacaktır. Bazı yönlendiricilerde, Ethernet bağlantı noktalarına yakın olacaktır. Bağlanmak istediğiniz cihazı alın ve ağı bulun ve seçin. Cihazınız herhangi bir bilgi girmenize gerek kalmadan otomatik olarak ağa bağlanacaktır.

Bir ağa bağlanmak için kullanıyorsanız. O zaman tekrar WPS düğmesine basmak zorunda kalmadan işlemi tekrarlamanız gerekmeyecek. Cihazınız, ağa bağlanmak için gerekli verileri hatırlamakta sorun yaşamayacaktır. WPS kullandığınızda, her zaman basılacak bir düğme olmayacaktır. Bazı cihazlar bunu destekler, ancak düğmeye sahip olmaz. Bu gibi durumlarda, sekiz haneli bir kod girmeniz gerekir. WPS yapılandırma sayfasında bulabiliriz.

Yönlendiricilerin çoğunda, otomatik olarak etkinleştirilecektir. Ama gerektirecek bazı sorunlar var. Yönlendiricinin ürün yazılımını ve yönetim kullanıcı arabirimini kullanarak açmanız.

Üstelik:

Umarım bu makaleden çok yardım alırsınız. Ayrıca, bu makaleyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. İyi günler!

Ayrıca Bakınız: How to fix WiFi Authentication Error in Android