Ev yönlendiricinize ağ içinden erişmek oldukça kolaydır. Web tarayıcınıza yönlendiricinizin IP adresini (genellikle 192.168.1.1 veya 192.168.0.1) yazmanız yeterlidir. Ancak, yönlendiricinize uzaktan erişmeye ne dersiniz? Bu yazımızda Router’a Uzaktan Erişmenin Kolay Yolundan bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

Şimdi, buna gelmeden önce, neden bunu yapmak isteyebileceğinize dair bazı nedenlere bir göz atalım.

  • Aileniz sizden düzenli olarak internetlerini düzeltmenizi istiyor ama siz aslında onlarla yaşamıyorsunuz.
  • Veya evdeki çocukların ödevlerini yapmak yerine bilgisayarlarında oyun oynayıp oynamadıklarını kontrol etmek istiyorsunuz.
  • Ayrıca, siz evde olmadığınızda komşularınızın Wi-Fi ağınıza bağlandıklarından şüpheleniyorsunuz.
  • Son olarak, yönlendiricinize harici bir sabit sürücü de bağlayabilir ve ona her yerden erişebilirsiniz.

Uzaktan Erişim Tam Olarak Nedir?

Yönlendiricinize uzaktan erişim, aslında yönlendiricinize dünyanın her yerinden internet bağlantısı olan bir yerden giriş yapmanızı sağlayan bir özelliktir. Bununla birlikte, ev ağlarınızda yönlendiricinize giriş yaparak normalde yapabileceğiniz her şeyi uzaktan yapmanıza izin verir. Bu, yönlendiricinizin güvenlik ayarlarını ve kurulum seçeneklerini değiştirmek gibi şeyleri de içerebilir.

Ancak bu elbette faydalı olabilir, uzaktan erişime izin vermek bir takım güvenlik risklerini de beraberinde getirir. Uzaktan erişime izin verilirse, internet erişimi olan herkes teorik olarak yönlendiricinize de erişebilir. Yönlendiriciniz hakkında bazı gerçekten basit bilgilere sahiplerse veya aldatıcı yollarla elde ettilerse.

Bu, ağınızın güvenlik özelliklerini bulma (ve değiştirme) gibi şeyler yapmalarına da olanak tanır. Bu onlara ağınıza sınırsız erişim sağlayabilir. İnternetteki herhangi bir şeyde olduğu gibi, yönlendiricinizin ayarlarından herhangi birini değiştirmeden önce tüm riskleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmalısınız!

Yönlendiriciye Uzaktan Erişmenin Kolay Yolu

Uzaktan paylaşımı aç

Yönlendiricide uzaktan paylaşımı açmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, aslında web tarayıcısına yönlendirici IP’sini veya varsayılan ağ geçidi adresini yazmaktır. Ardından, kullanıcı adınızı ve şifrenizi de girin. Şimdi, yönlendiricinin web portalındayken, sadece Uzaktan Yönetim seçenek. Yönlendiricilerden bazıları buna Uzaktan Erişim adını verdi ve çoğunlukla altında bulunur. Agelişmiş Ayarlar.

üzerinde ağ aygıtı yönlendirici, bu seçeneği Ayarlar > Uzaktan Yönetim altında da bulabilirsiniz.

Üzerinde bağlantı yönlendirici, sadece Araçlar > Adminstation > Uzaktan Yönetimi Etkinleştir’i arayın

sonra Linksys yönlendirici, Yönetim > Uzaktan Yönetim’e gidin

Açık TP=Bağlantı yönlendirici, bu seçeneği Güvenlik > Uzaktan Yönetim altında da bulabilirsiniz.

Yönlendirici web portalınızı uzaktan paylaştığınız için, varsayılan port numaranızı değiştirmek gerçekten iyi bir güvenlik uygulamasıdır. 8080’den başka bir şeye. Ayrıca, varsayılan oturum açma kimlik bilgilerini kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Bunu, herhangi birinin kaba kuvvet saldırısı ile birlikte ağınıza giriş yapabileceği karmaşık bir şeyle değiştirin.

Dinamik DNS’yi kurun | yönlendiriciye uzaktan erişim

Çoğumuzun dinamik bir genel IP adresi olduğundan, önümüzdeki birkaç gün içinde bu da değişecektir. Şimdi bunu Dinamik DNS ayarları aracılığıyla düzeltelim. Ancak bundan önce Dinamik DNS veya DDNS’nin gerçekte ne olduğunu anlamalısınız.

Şimdi bu benzetmeyi ele alalım. Posta adresimi sık sık değiştirirsem mektuplarımı zamanında alamam. Sağ? O yüzden herkese adresimi vermek yerine arkadaşımın sabit adresini de vereceğim. Şimdi, arkadaşım da tüm postalarımı alacak ve onu en son adresimle birlikte güncel tutacağım. Böylece, artık postayı bana da kolayca iletebilir.

Yani, bu Dinamik DNS, ortadaki bir arkadaşla aynı. Hizmetlerine her kaydolduğunuzda, dinamik genel IP’nizi bir alan adına bağlamanız gerekir. Ve siz çocuklar, genel IP’niz yerine bu sabit alan adını kullanabilirsiniz. Ve arka planda da IP adresinizi güncelleme işini yapacaklar.

Artık birçok dinamik DNS sağlayıcısı var. Bazıları ücretsiz, bazıları da ücretli. Hangi hizmeti seçeceğinizi bulmanın en iyi yolu, yönlendiricinizde hangi hizmetin desteklendiğini kontrol etmektir. Bu yüzden şu adımları izleyin.

adımlar | yönlendiriciye uzaktan erişim

  • Her şeyden önce, yönlendiricinize giriş yapın ve temelde Dinamik DNS yazan bir seçenek arayın.

Orada değilse, IP güncelleyici yazılımını herhangi bir Dinamik DNS sağlayıcısından da indirebilirsiniz. Ve en çok kullanılan bilgisayara koyun. Ancak, hemen hemen her yönlendiricide (daha ucuz olanlar bile) bu Dinamik DNS seçenekleri yerleşik olarak bulunur, bu nedenle bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

Ayrıca Netgear yönlendiricimde kurulu dd-wrt adlı özel bir ROM’um var. Temelde DDNS ve no-IP’yi destekler. Şimdi çünkü ilki sadece ödeniyor. İkincisi ile birlikte gideceğim, yani IP yok. Arayüze bakarak şunu da söyleyebilirim ki, aslında tek ihtiyacım olan bir alan adı ve kullanıcı adı veya şifre.

  • Yani sadece kafa noip.com ve ardından ücretsiz bir hesap oluşturun.

Yönlendiriciye Uzaktan Erişin

  • Ardından, bir ana bilgisayar adı eklemek için bir seçenek bulacağınız kontrol paneline gidin. Bunun üzerine dokunun. Şimdi yeni bir pencere açılacak, sadece seçtiğiniz yeni bir alt alan yazın ve ekle üzerine dokunun.
  • Şimdi, yeni alan adınızı kopyalayın ve yönlendirici ayarlarınıza yapıştırın. Ayrıca, o hizmete giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Ve sonra değişiklikleri kaydedin.
  • Ardından, ev yönlendiricinize uzak bir konumdan erişmek için, uzaktan kumanda bağlantı noktası no ile takip edilen alan adınızı yazmanız yeterlidir.

Çözüm

Pekala, hepsi bu kadardı Millet! umarım bunu beğenirsiniz arkadaşlar accessing router remotely makale ve ayrıca sizin için yararlı buluyorum. Bize geri bildirimde bulunun. Ayrıca, bu makaleyle ilgili başka sorularınız ve sorunlarınız varsa. O zaman aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Sana kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

İyi günler!

Ayrıca Bakınız: Belirli Bir Web Sitesi İçin Sonsuz Kaydırma Nasıl Devre Dışı Bırakılır